Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Urlop macierzyński z działalności i etatu

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i moje zarobki są wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Planuje w niedalekiej przyszłości zajście w ciążę. Chciałam się dowiedzieć, czy mogę założyć działalność gospodarczą, by zasiłek otrzymać z dwóch źródeł. Czy jest możliwy urlop macierzyński z działalności i etatu?

Natalia, Zgorzelec

 

Zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę należy się pracownikowi bez względu na wymiar etatu czy osiągane zarobki. Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, należy spełnić określone warunki.

Aby osoba prowadząca działalność gospodarczą miała możliwość zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, którego opłacanie jest niezbędne, jeżeli przedsiębiorca chce korzystać ze świadczeń związanych z macierzyństwem, musi obowiązkowo podlegać zgłoszeniu do składek społecznych. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli jest zatrudniona na etacie, z którego to tytułu otrzymuje wynagrodzenie w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (w roku 2021 jest to 2800,00 zł brutto). W takim przypadku składki społeczne z tytułu działalności opłacane są dobrowolnie, co wyklucza możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jednym przypadkiem, kiedy możliwy jest urlop macierzyński z działalności i etatu jednocześnie, jest sytuacja, gdy z tytułu posiadanej umowy o pracę pracownik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie niższej niż płaca minimalna, co może mieć miejsce podczas zatrudnienia na niepełny etat. W takim wypadku składki społeczne z tytułu prowadzenia działalności są dla takiej osoby obowiązkowe i może ona zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tym samym korzystając ze świadczeń z obu tytułów.