Urlop macierzyński a powrót do pracy w jego trakcie
Mój urlop macierzyński trwa od trzech miesięcy. Czuję się już dobrze i chciałabym wrócić do pracy. Czy mogę zrezygnować z pozostałej części urlopu i podjąć pracę? Jakie dokumenty powinnam dostarczyć u pracodawcy przy rezygnacji z urlopu macierzyńskiego?
Anastazja, Kraków
Pracownicy w ciąży przysługują liczne uprawnienia. Jednym z nich są urlopy związane z rodzicielstwem - urlop macierzyński i rodzicielski. Urlopy te są przeznaczone na regenerację organizmu kobiety oraz sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.
Jaki wymiar ma urlop macierzyński?
Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu macierzyńskiego przedstawia się następująco w przypadku urodzenia:
- jednego dziecka - 20 tygodni,
- dwojga dzieci - 31 tygodni,
- trojga dzieci - 33 tygodni,
- czworga dzieci - 35 tygodni,
- pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni.
Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego
Matka dziecka ma prawo zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Jednakże może to zrobić nie wcześniej niż po upływie 14 tygodni. Wtedy niewykorzystaną część urlopu na pisemny wniosek może przejąć ojciec dziecka.
Urlop macierzyński a podjęcie innej pracy zarobkowej
Podczas urlopu macierzyńskiego matka dziecka ma również możliwość podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej na podstawie umowy cywilnoprawnej. Oznacza to, że może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło.
Fakt pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie oznacza braku możliwości podjęcia dodatkowej pracy. Wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło w żaden sposób nie wpływa również na wysokość otrzymywanego świadczenia. Co ważne nie ma tu również znaczenia wysokość otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej. W trakcie zasiłku macierzyńskiego można również prowadzić działalność gospodarczą.
- Duże śniadanie 2024
- V JUBILEUSZOWA EDYCJA HR ARENA JUŻ 4 GRUDNIA 2024!
- II edycja charytatywnego pokazu mody „ONA – onkologia nieskończona afirmacja”
- Konferencja: „SYGNALIŚCI x RODO – wyzwania po pierwszych tygodniach obowiązywania ustawy”
- III Konferencja Kadry i Płace 2024/2025 - aktualne problemy i wyzwania na nowy rok