Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak znaleźć czas na wszystko i nie zwariować?

W dzisiejszych czasach zajmujemy się tak wieloma rzeczami jednocześnie, czujemy niemalże presję ciągłego rozwoju, że coraz trudniej znaleźć nam czas na wszystko, co chcielibyśmy robić. W pędzie zapominamy o odpoczynku, a tak czy inaczej nie wykonujemy większości zaplanowanych zadań. Wydaje nam się, że doba jest dla nas za krótka, co nas frustruje i sprawia, że nie czujemy się z tym wszystkim najlepiej. Jak znaleźć czas na wszystko? Czy jest to w ogóle możliwe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak znaleźć czas na wszystko!

Świat nieskończonych możliwości

Współcześnie trudno o nudę. Mamy mnóstwo możliwości. W każdym miejscu i o każdej porze mamy dostęp do interesujących nas wiadomości. Możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, podróżować, rozwijać się, uczyć, korzystać z setek sposobów na relaks czy rozrywkę. Na każdym kroku stajemy przed jakimś wyborem, co koniec końców może być dla nas najzwyczajniej męczące.

Dodatkowo Internet i media społecznościowe sprawiły, że możemy obserwować, co robią nasi znajomi czy nawet nieznani nam ludzie. Widzimy, że udaje im się pogodzić wszystko – zdrowe odżywianie, zakupy, pracę, rozwój, sport, inne aktywności, kursy, szkolenia i czas na odpoczynek. Dociera do nas mnóstwo bodźców, ale wydaje nam się, że to niemożliwe znaleźć na wszystko czas. Z drugiej strony jednak czujemy presję – nasz znajomy po pracy biegnie na kurs angielskiego, na siłownię, a w domu zdalnie wykonuje jeszcze dodatkowe zlecenia. Przed pracą idzie pobiegać, a w lunchboxie ma zawsze zdrowe, przygotowane przez siebie posiłki. My natomiast po pracy padamy na kanapę z jedzeniem na wynos, oglądamy telewizję, ale dręczą nas wyrzuty sumienia. Zaczynamy więc robić coś więcej. Uczymy się, zabieramy pracę do domu, chcemy pobiegać, gotować, jednak jak znaleźć czas na wszystko i nie zwariować? Co robimy nie tak, że nie potrafimy wykreślić nawet połowy zadań z listy? Czy inni mają dłuższą dobę?

To wszystko frustruje i odbiera nam chęci na cokolwiek. Być może nasi znajomi kłamią? Być może także zalegają na kanapie? A jeśli nie, jakim cudem wszystko im się udaje. Jak znaleźć czas na wszystko?

Ciągła presja

Czujemy ciągłą presję. Nie tylko my oceniamy swoje działania. Patrzy na nas rodzina, znajomi, przełożeni. Wszyscy czegoś od nas oczekują, a my czujemy się coraz bardziej sfrustrowani.

Spoglądamy na tych wszystkich znajomych, którzy jednocześnie zajmują się milionem spraw i mamy pewność, że wszystko można zrobić jednocześnie. Tylko nam jakoś to niespecjalnie wychodzi.

Jak znaleźć czas na wszystko? To naprawdę możliwe, jednak dopiero kiedy zrozumiemy jedno – musimy tylko podejść do tego racjonalnie i wiedzieć, czym jest nasze „wszystko”. Oglądanie się na innych nie zawsze jest najlepszą z możliwych do wyboru dróg. Musimy umieć wybierać i wiedzieć, co jest dla nas najważniejsze.

Jak znaleźć czas na wszystko?

Życie to sztuka wyboru. Nie uda nam się jednocześnie robić zakupów i gotować posiłków. Nie możemy być w tym samym czasie w pracy i na siłowni. Nie jest możliwe jednoczesne zwiedzanie Koloseum i Łuku Triumfalnego. Nie możemy się rozdwoić. Dopiero kiedy to zrozumiemy, możemy zacząć zastanawiać się, jak znaleźć czas na wszystko.

A „wszystko” powinno być dla nas tymi aktywnościami, które są według naszej hierarchii najważniejsze. Musimy umieć wybierać to, co ma dla nas wartość i na co chcemy znaleźć czas.

Najważniejszy jest wybór

Jak znaleźć czas na wszystko? Zacznij od wypisania na kartce wszystkich aktywności, które cię interesują. Wszystko, na co chciałbyś znaleźć czas. Przyjrzyj się dokładnie tej liście i oceń każdy punkt. Czy naprawdę jest to dla ciebie ważne? Czy sprawia ci przyjemność? Czy zrezygnowanie z tego będzie dla ciebie trudne?

Może okazać się, że wiele punktów na liście wcale nie znaczy dla ciebie dużo i możesz spokojnie z tego zrezygnować. Oceń istotność zajęć, ustal hierarchię i skup się na tym, co dla ciebie jest najważniejsze.

Usuń nieistotne

Samo ustalenie, co jest najważniejsze, to jeszcze nie koniec. Jeśli wiesz, co nie daje ci radości, nie jest istotne i czego nie potrzebujesz, ale nic z tym nie robisz, nadal będziesz poświęcać temu czas. Dlatego też staraj się usunąć to z twojej codzienności. Wiesz, że nienawidzisz biegać, ale poświęcasz temu czas? Przestań to robić. Poświęć zaoszczędzony czas na inną aktywność, która naprawdę sprawi ci przyjemność. Pozbywaj się tego, co ci ciąży.

Zaplanuj pozostałe

Wiesz już, jakim aktywnościom chcesz poświęcać swój czas. To świetnie. Teraz przyszła pora na zaplanowanie wszystkiego tak, żeby wszystko miało moment dla siebie. Pamiętaj jednak, by planować racjonalnie. Ustal margines błędu – dzień zaplanowany od A do Z może się nie udać. Zawsze może wypaść nam coś, co sprawi, że stracimy nawet kilka godzin. Daj sobie również chwilę na oddech. Relaks jest niezwykle istotny, by naładować baterie. Musisz odpoczywać, bez tego nie będziesz miał siły na wszystkie interesujące cię zadania. Nie daj sobie wmówić, że ciągle trzeba działać – nie jesteś robotem.

Jak znaleźć czas na wszystko? Czy to możliwe? I tak, i nie. Jeśli chcemy robić absolutnie wszystko, tego czasu z pewnością nam zabraknie. Jeżeli jednak potrafimy określić, co mieści się w naszym „wszystko”, zaplanować swój czas racjonalnie i wiedzieć, że nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego jednocześnie, mamy dużą szansę na to, by sobie z tym niełatwym zadaniem poradzić.