Poradnik Pracownika

Rozwój kariery zawodowej - zrób to dobrze!

Perspektywa zmiany pracy może być jednocześnie napędzająca i deprymująca. Jeśli wiesz dokładnie, co chcesz osiągnąć, ogrom wyzwań nie powinien Cię przerażać. Zastosuj poniższe strategie eksperta portalu Monster Polska, a rozwój kariery zawodowej nie będzie dla Ciebie wyzwaniem!

Rozwój kariery zawodowej - postaw na dotychczasowe zasoby

Zastanów się, jakie już nabyte umiejętności i doświadczenia możesz wykorzystać. Oto przykłady:

  • Rodzaj firmy - wiedza o firmach, w których pracowałeś, ich organizacji, kulturze korporacyjnej itd., może okazać się bardzo przydatna. Organizacje pozarządowe wiele łączy z innymi spółkami, podobnie jak małe firmy rodzinne czy państwowe korporacje. Doświadczenie pracy każdej z nich ma cechy szczególne, ale i uniwersalne, i o te ostatnie w tym wypadku chodzi.
  • Umiejętności - W większości przypadków umiejętności, które zdobyłeś na wcześniejszych etapach kariery, będą przydatne na kolejnych. Zarządzanie projektami, przywództwo, kontakt z klientami, zdolności analityczne − wszystko to prawdopodobnie przyda Ci się w nowej pracy – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Otoczenie zawodowe - jeśli pracowałeś w stresujących warunkach, pod dużą presją czasu, na otwartej przestrzeni − nabyłeś doświadczenia i umiejętności, które przydadzą Ci się w nieomal każdych warunkach.
  • Kontakty - duża część dotychczasowych kontaktów zawodowych może okazać się teraz niezwiązana z tym co robisz. Wykorzystaj je zatem jako środek do celu, którym jest budowa nowych kontaktów, związanych z nową branżą.

Zadbaj o dobry start

Aby Twój nowy start był dynamiczny i efektywny, powinieneś dokładnie określić, jakie ważne powody skłaniają Cię do zmiany torów Twojej kariery – zachęca Małgorzata Majewska. Powinieneś również potrafić objaśnić te powody potencjalnemu pracodawcy, aby nie miał wrażenia, że od czegoś uciekasz, lecz przeciwnie − sądził, że podążasz konsekwentnie w kierunku jasno wytyczonego celu.

Znajdź optymalne miejsce wejścia

Często konkretne miejsce w konkretnej firmie jest optymalnym nowym początkiem zapewniającym rozwój kariery zawodowej. Jak je znaleźć? W oparciu o pracę, którą już wykonałeś: najlepszy punkt wejścia będzie tam, gdzie będziesz mógł na starcie wykorzystać jak najwięcej ze zgromadzonej wiedzy, doświadczeń, kontaktów i umiejętności.

Unikaj przeintelektualizowania

Dobre zrozumienie siebie jest podstawą umożliwiającą rozwój kariery zawodowej. Należy jednak unikać nadmiaru analizy. Takiej zmiany nie da się dokonać wyłącznie w myślach; w pewnym momencie przychodzi czas na to, by działać, i wtedy nadmiar myślenia może tylko zaszkodzić, nadmiernie komplikując problem − w Twojej głowie.

Zrób wrażenie zorientowanego

Twoim celem jest przekonanie nowego pracodawcy, że już teraz dobrze orientujesz się w nowej branży i chcesz w niej być niezależnie od tego, czy Cię zatrudni. Aby ten cel osiągnąć, zdobądź stosowną wiedzę, a następnie ją zaprezentuj. Wymień związane z branżą wydarzenia, na których byłeś, stowarzyszenia, do których należysz, pochwal się branżowym blogiem, jeśli go prowadzisz – zachęca Małgorzata Majewska.

Jednym ze sposobów na wdrożenie się w nową branżę, na dalszy rozwój kariery, jest bycie wolnym strzelcem lub praca niepełnowymiarowa. Pozwoli Ci on zbudować swoje CV i spróbować swoich sił na płytszych wodach, zanim wypuścisz się na głębsze.

Perspektywa zmiany pracy może być jednocześnie napędzająca i deprymująca. Jeśli wiesz dokładnie co chcesz osiągnąć, ogrom wyzwań nie powinien Cię przerażać.

Artykuł zewnętrzny

Autor: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl