Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pytania do pracodawcy na rekrutacji

Pod koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej niemal na pewno usłyszymy: Czy ma pan(i) do nas jakieś pytania? Kiedy to zdanie pada, mamy często poczucie, że ta część rekrutacji już za nami, rozluźniamy się i zdarza nam się często odpowiedzieć: Nie. Robimy tak również dlatego, że schodzi z nas cały stres i chcemy po prostu pójść już do domu. Czy to dobre rozwiązanie? Czy pytania do pracodawcy nie mają znaczenia? Odpowiadamy w artykule!

Pytania do pracodawcy – czy są istotne?

Tak jak wspominaliśmy, zdarza się, że kandydaci nie mają pytań do rekrutera. Uważają, że są o to poproszeni dodatkowo, a właściwa część rekrutacji już za nimi. Jednak nie jest to prawda, rozmowa kwalifikacyjna nadal trwa, co więcej, jest to naprawdę istotny element. 

Wydawać się więc może, że nasza przecząca odpowiedź na pytanie, czy mamy jakieś pytania, nic nie zmieni, natomiast w wielu przypadkach ma duże znaczenie i nie powinniśmy tego ignorować. 

Co mówi o nas brak pytań?

Jeżeli mamy pytania, jesteśmy przygotowani, ciekawi, oznacza to także, że jesteśmy zaangażowani, przygotowaliśmy się, naprawdę zależy nam na pracy w danym miejscu, w związku z tym interesują nas szczegóły. 

Jeśli więc nie mamy żadnych pytań pracodawca może pomyśleć, że w ogóle nie zapoznaliśmy się z firmą, stanowiskiem, że tak naprawdę nie chcemy w niej pracować i zapraszanie nas do dalszych etapów rekrutacji nie ma sensu. Zaangażowanie jest ważne już od pierwszych chwil, nie tylko w momencie, kiedy zaczniemy już pracę.

Czy można przygotować pytania do pracodawcy?

Pojawia się pytanie, czy pytania do pracodawcy można przygotować wcześniej. W końcu nie wiemy, jak potoczy się rozmowa. 

Jak najbardziej, warto przygotować sobie pytania do pracodawcy. Oczywiście lepiej więcej niż jedno, ponieważ może się zdarzyć, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej uzyskamy już odpowiedź na to, co nas interesowało. 

Przejrzyjmy stronę firmową, jeśli w trakcie zapoznawania się z nią pojawią się w naszej głowie pytania, od razu je zapiszmy. Może się też okazać, że będą one przychodziły nam do na myśl w trakcie rozmowy – dlatego zawsze warto mieć ze sobą notatnik i szybko je zapisać, żeby można było z nich później skorzystać. 

Przygotowanie się na pewno nam nie zaszkodzi. Jest mało prawdopodobne, że rekruter poruszy wszystkie kwestie, nad którymi się zastanawialiśmy, a nawet jeżeli tak się stanie, nigdy nie odpowiadajmy, że wiemy już wszystko, zawsze podczas rozmowy pojawiają się jakieś znaki zapytania, niejasności, korzystajmy z tego. 

Jakie pytania można zadać pracodawcy?

Jakie pytania możemy więc zadać pracodawcy, aby nie pozostawić po sobie wrażenia niezaangażowanej osoby, której tak naprawdę nie zależy na pracy w tym konkretnie zespole? Oczywiście mogą one wynikać z przebiegu rozmowy, ale nie tylko!

Czy stanowisko dopiero powstało?

Warto porozmawiać nieco dłużej o tym, kto pracował na naszym stanowisku, dowiedzieć się, czy dopiero ono powstało, a jeśli nie, dlaczego poprzedni pracownik już nie wykonuje tych obowiązków. 

Pytanie wydaje się wścibskie, jednak tak naprawdę możemy tym samym zbadać, czy w filmie panuje rotacja, co sprawia, że ludzie tracą stanowiska, ewentualnie na co jest zapotrzebowanie, skoro powstają itd. 

Jakie obowiązki ma osoba na tym stanowisku?

O obowiązkach osoby obejmującej dane stanowisko często możemy przeczytać w ogłoszeniu, jednak zazwyczaj są to tylko główne zadania i nie zawsze jest to wyczerpujące, dlatego też z całą pewnością warto o to dopytać. Dzięki temu sprawdzimy, czy wszystko pokrywa się z tym, o czym była mowa w ogłoszeniu, czy ze wszystkim sobie poradzimy, czy stanowisko jest odpowiednie do naszych umiejętności itd. 

Poza tym warto też poprosić o opisanie, jak wygląda dzień pracy na danym stanowisku, aby pokazać, że naprawdę jesteśmy zainteresowani pracą i tym, jak przebiega na co dzień. Dodatkowo my także dowiemy się tego, co będzie nam potrzebne do podjęcia ostatecznej decyzji. 

Jakie są możliwości rozwoju zawodowego w firmie?

Rozwój jest ważny nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców, dlatego też pytania do pracodawcy dotyczące możliwości ścieżek kariery w firmie są jak najbardziej na miejscu. Przy okazji możemy zapytać również o poszerzanie kompetencji – czy pracownicy wysyłani są na kursy i szkolenia z ramienia firmy itd. 

Jak wygląda kultura organizacyjna firmy? 

Warto również podpytać o to, jak wygląda kultura organizacyjna firmy. Oprócz tego istotną kwestią do poruszenia mogą być także wartości wyznawane w organizacji. Zdarza się, że nie chcemy stawać się częścią zespołu, z którym nie pokrywają się nam wartości. Nic w tym dziwnego, dlatego warto zapytać o wszystko, co nas ciekawi w tej kwestii.

Co wyróżnia tę firmę, jak wygląda motywacja pracowników?

Warto także zapytać, jak wygląda motywacja pracowników, jakie są benefity pozapłacowe, czy coś wyróżnia w tej kwestii firmę na tle innych. 

Jak wyglądają dalsze etapy rekrutacji i kiedy otrzymam wiadomość zwrotną?

Oczywiście możemy zapytać także o to, jak przebiegają kolejne etapy rekrutacji, jak długo trwają i kiedy możemy się spodziewać informacji zwrotnej.

Pytania do pracodawcy są naprawdę istotne i warto je zadawać. Nie tylko pokażemy swoje zaangażowanie, lecz także dowiemy się wszystkiego, co jest dla nas interesujące i pozwala na podjęcie decyzji o przyjęciu pracy na danym stanowisku.