Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej – czego się spodziewać?
Pierwsze poszukiwania pracy są często bardzo stresujące, bo kompletnie nie wiemy, czego mamy się spodziewać. Jak to wszystko wygląda? Czy mogą pojawić się podchwytliwe pytania? Jak się przygotować? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest zupełnie inny w przypadku każdego rekrutera, ponieważ nie ma jednego, słusznego scenariusza, jednak pewne rzeczy się powtarzają, można je przewidzieć, a dzięki temu zmniejszyć swoje zdenerwowanie.
Przygotuj się i zmniejsz stres!
To zupełnie normalne i oczywiste, że stres będzie nam towarzyszył na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak warto zrobić wszystko, żeby go zminimalizować. Bardzo pomocne może okazać się odpowiednie przygotowanie.
Przede wszystkim, jeśli czeka nas pierwsza rekrutacja, warto poznać przykładowe pytania, które można usłyszeć podczas rozmowy i zastanowić się, co możemy na nie odpowiedzieć. Oczywiście każda rozmowa jest inna, jednak można wskazać takie pytania, które często się powtarzają. Są to między innymi:
- Opowiedz coś o sobie.
- Dlaczego chcesz u nas pracować?
- Wymień swoje mocne i słabe strony.
- Jak reagujesz na stres?
- Co uważasz za swój największy sukces?
- Gdzie widzisz się za za kilka lat?
- Jakie jest oczekiwane przez ciebie wynagrodzenie?
Nie mamy pewności, czy takie pytania się pojawią, ale znajomość odpowiedzi może być bardzo pomocna.
Poza tym koniecznie przeczytaj wszystko, co będziesz mógł znaleźć o firmie, do której aplikujesz. Zapoznanie z misją, wizją czy historią najpewniej sprawi, że rekruter uzna cię za osobę zaangażowaną, której naprawdę zależy na pracy w danym miejscu.
Pamiętaj także o autoprezentacji – ubierz się elegancko, miej świeżą fryzurę, postaw na lekki makijaż – jeśli się malujesz, wyprasuj ubrania, wyśpij się i tryskaj energią.
Weź również ze sobą chusteczki higieniczne (pociąganie nosem może zakłócić przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i dodatkowo cię zestresować), notatnik, długopis, naładuj telefon, ale mimo wszystko zapisz sobie numer telefonu do rekrutera i adres firmy na kartce oraz wyjdź z domu na tyle wcześnie, żeby z pewnością się nie spóźnić.
Wieczór wcześniej postaraj się wcześniej położyć i zrobić dla siebie coś miłego, co cię odpręży, aby dobrze zacząć kolejny dzień. Przed rozmową możesz zjeść coś lekkiego, żeby nie burczało ci w brzuchu, co także może cię dodatkowo, niepotrzebnie zestresować.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
Oczywiście zawsze coś może zakłócić przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, nie zawsze każde spotkanie wygląda książkowo, jednak z całą pewnością rozmowy te coś łączy. Czego można się spodziewać?
Warto przyjść do siedziby firmy na kilka minut przed spotkaniem, aby nieco odpocząć, skorzystać z toalety, ochłonąć, wyrzucić gumę do żucia i po prostu dać sobie chwilę na oddech.
Najpewniej w firmie będzie recepcja, jeśli jednak nie, po prostu przedstawmy się pierwszej osobie, którą spotkamy i powiedzmy, w jakim celu tutaj jesteśmy, ewentualnie zapukajmy do którychś z drzwi i poszukajmy kogoś, kto pokieruje nas dalej.
Jeśli mamy jakieś okrycie wierzchnie, zapytajmy, gdzie możemy je zostawić, nie powinniśmy wchodzić na spotkanie w kurtce ani tym bardziej trzymać jej na kolanach. Postarajmy się, żeby było nam wygodnie.
Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, gdzie znajduje się rekruter, przywitajmy się z nim, ale nie wyciągajmy pierwsi ręki w jego kierunku – to on powinien przywitać się z nami, jeśli tego nie zrobi, zupełnie pomińmy ten krok.
Następnie najpewniej rekruter poprosi cię, żebyś usiadł, pamiętaj by nie siadać zanim tego nie zrobi i sam nie zajmie swojego miejsca. Zazwyczaj kiedy siedzimy już wygodnie, rekruter proponuje coś do picia – nie jest to żaden test i jeśli tylko masz ochotę, warto zgodzić się na propozycję.
Po przedstawieniu się (staraj się zapamiętać nazwisko) powinna nastąpić główna część rozmowy kwalifikacyjnej, w której rekruter będzie zadawać ci pytania – o twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności, osiągnięcia, ale nie tylko, może też zapytać o twoje podejście do pracy, motywację, zainteresowania czy chociażby wartości, którymi kierujesz się w życiu. Pamiętaj, że chce on znaleźć osobę jak najlepiej dopasowaną do firmy.
Odpowiadaj na każde pytanie (chyba że dotyczy ono życia prywatnego – o to nie może pytać rekruter), postaraj się mówić wyraźnie, niezbyt głośno, ale też nie zbyt cicho. Staraj się siedzieć prosto, jednak nie krzyżuj rąk, nie kładź sobie stopy na kolanie, nie możesz siedzieć zbyt swobodnie, ale przyjęcie postawy strzały też nie jest koniecznością. Utrzymuj kontakt wzrokowy, nie wpatruj się w sufit czy ściany, będziesz wyglądać na osobę znudzoną.
Po tej części najpewniej rekruter zapyta, czy masz jakieś pytania. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zmierza ku końcowi, ale pamiętaj, że to nie jest jeszcze koniec. Nie możesz w tym momencie powiedzieć, że wiesz już wszystko i zbierać się do wyjścia. Przygotuj się wcześniej i zastanów się, o co możesz zapytać. Jeśli w trakcie rozmowy przyjdą ci do głowy pytania, notuj je. W tym momencie masz jedyną okazję na uzupełnienie wiadomości i wyjaśnienie niejasności.
Po tym pytaniu zazwyczaj rozmowa się kończy, podziękuj za poświęcony czas, pożegnaj się (w tym przypadku również rekruter podaje rękę pierwszy), zapytaj, kiedy możesz oczekiwać odpowiedzi zwrotnej.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej wcale nie jest taki straszny – szczególnie, jeśli się do niej przygotujesz, dlatego też nie bagatelizuj tego i spraw, że stres się zmniejszy, a ty będziesz postrzegany jako zaangażowany i profesjonalny kandydat.