Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zarobić pieniądze na swoich zainteresowaniach?

Zwykło się mówić, że jeśli praca jest naszym hobby, tak naprawdę nigdy nie przepracujemy ani jednego dnia. Z pewnością jest w tym sporo prawdy, bo czy robienie tego, co się kocha i co nas interesuje, a dodatkowo zarabianie na tym, nie wydaje się pracą marzeń? Dla wielu z nas – jak najbardziej. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zarobić pieniądze na swoim hobby i przekształcić go w biznes. Przy okazji jednak pojawiają się wątpliwości: czy jeśli zainteresowania zmienimy w pracę, to nadal będziemy naprawdę czerpać z nich przyjemność? Czy to zawsze dobry pomysł? Kiedy warto to zrobić i jak? W niniejszym artykule podpowiadamy jak zarobić pieniądze na swoim hobby!

Hobby może stać się twoją pracą!

Wystarczy pół godziny przeglądania stron internetowych, by poznać mnóstwo historii ludzi, którzy porzucili pracę na etacie, by zajmować się swoim hobby. Na takie przekazy trafiamy każdego dnia. Są to nierzadko historie bardzo inspirujące i zachęcające ludzi pracujących na etatach do tego, by zastanowić się nad tym, czy nie zrobić czegoś ze swoim życiem, nie rzucić wszystkiego i nie zająć się tym, na co poświęcamy swój wolny czas.

Z każdej strony słyszymy, że kolejna osoba zaczęła spełniać się w swoim hobby tak bardzo, że pytanie, jak zarobić pieniądze na swoich zainteresowaniach, pozostaje z jedną odpowiedzią: bardzo prosto! Wystarczy się rozwijać i piąć do przodu. Oczywiście musimy brać na te opowieści poprawkę – wielu osobom się udało, jednak droga do celu była długa i żmudna. Może się wydawać, że wystarczyły 2 profile w social mediach, by z miłośnika robienia na drutach stać się osobą, której bluzki noszą wszyscy. Tak naprawdę między pierwszym udostępnionym zdjęciem a sukcesem zazwyczaj upływa bardzo dużo wody… I nie zawsze się udaje.

Dlatego zanim zdecydujemy, że hobby zostanie naszą pracą, musimy całą sprawę dokładnie przemyśleć, być pewnym swoich umiejętności i tego, że jest na to popyt!

Szukanie hobby dla pieniędzy

Wydawać się może, że każdy ma jakieś hobby. Niemal wszyscy zajmują się czymś w wolnym czasie, co nie wiąże się z zarobkami, pracą, robią to z czystej przyjemności, by się zrelaksować, wypocząć. Posiadanie zainteresowań jest niezwykle istotną częścią naszej codzienności.

Jeśli spędzamy nad czymś mnóstwo godzin, z pewnością zdarzyło się, że usłyszeliśmy pytanie: na tym to w ogóle można zarobić? Masz z tego jakieś pieniądze? I zazwyczaj to pytanie nas dziwi, bo przecież nie wszystko w naszym życiu musi prowadzić do wynagrodzenia. Hobby uczy zaangażowania, koncentracji, systematyczności, motywacji, a jego posiadanie ma tyle pozapłacowych plusów, że naprawdę nie warto rozważać go od razu w takich kwestiach.

Dlatego też błędem, podczas poszukiwań własnego hobby, jest kierowanie się tym, czy w przyszłości będziemy mogli czerpać z niego korzyści. Oczywiście wielu ludzie tak robi, ale jeśli zaczniemy działać z myślą, że robimy to dla pieniędzy, najprawdopodobniej niewiele będziemy mieli z tego przyjemności, a znacznie więcej frustracji.

Pasja powinna pojawić się bardziej naturalnie. Kiedy próbujemy nowych rzeczy, które nas zainteresowały i okazuje się, że możemy spędzić każdą wolną chwilę na poznanej czynności, najpewniej odnaleźliśmy swoje hobby. Próbując, pamiętajmy, że jedno nie musi być dane raz na zawsze i zawsze możemy porzucić je dla czegoś, co wydaje nam się bardziej pociągające. I im dłużej nad nim pracujemy, im więcej wiemy, im lepsze umiejętności posiadamy, może pojawić się właśnie ta myśl: jak zarobić pieniądze na swoich zainteresowaniach?

Jak zarobić pieniądze na swoim hobby?

Przede wszystkim, żeby zarabiać na swoim hobby, trzeba być w nim naprawdę dobrym. Mieć rozległą wiedzę, spore umiejętności, nie przestawać się uczyć i rozwijać. Poświęcać wolny czas na doskonalenie i przede wszystkim nie czuć, że to, co robimy, jest dla nas udręką.

Musimy również uwierzyć w swoje umiejętności. Zdarza się, że poświęcamy mnóstwo czasu swojemu hobby, wszyscy nas chwalą, twierdzą, że powinniśmy pokazać je światu, a my czujemy, że nie osiągnęliśmy poziomu, który warto byłoby udostępniać. Jeśli w naszej głowie kiełkuje myśl, by zarabiać na swojej pasji, musimy uwierzyć w siebie i nasze możliwości.

Rozwijanie hobby często wymaga także inwestowania – w nowe sprzęty, coraz lepsze, dostosowane do wzrastających umiejętności. Im bardziej zaawansowani jesteśmy w danej dziedzinie, tym częściej musimy zwiększać swoje zasoby.

Zanim przekształcimy hobby w pracę, zbadajmy również rynek – może okazać się, że konkurencja jest ogromna i kolejnym osobom z takimi samymi zainteresowaniami będzie już bardzo trudno. W związku z tym należy opracować plan biznesowy, zastanowić się, czym możemy się wyróżnić i przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów.

Warto również pamiętać, jaką siłą jest dzisiaj internet i portale społecznościowe. To miejsce, w którym możemy zaprezentować nasze umiejętności światu i na pewno warto to zrobić. Zadbajmy jednak o jakość przekazu i postarajmy się pokazać z jak najlepszej strony.

Hobby staje się pracą – czy to nadal hobby?

Jeśli wizja tego, że hobby stanie się naszą pracą, jest coraz bardziej realna, musimy nierzadko liczyć się z jednym – kiedy zainteresowania stają się pracą, może się okazać, że zaczniemy je traktować wyłącznie jak źródło zarobków i przestaną nas one cieszyć. Oczywiście nie musi się tak stać, jednak zdarza się, że tak skupiamy się na aspektach materialnych, że gdzieś po drodze gubimy radość tworzenia.

Dlatego zanim zaczniemy się zastanawiać, jak zarobić pieniądze na swoim hobby, musimy przemyśleć, czy rzeczywiście jest to konieczne. Warto mieć w swoim życiu coś, co robimy zupełnie bezinteresownie, tylko dla własnej rozrywki czy odpoczynku.