Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Entuzjazm w pracy - co go budzi?

Entuzjazm to według Słownika Języka Polskiego PWN stan emocjonalnego zaangażowania w coś. Nic więc dziwnego, że pracodawcy chcieliby, aby ich pracownicy mieli go w sobie. Są wówczas pogodniejsi, bardziej zaangażowani w swoje zadania i zadowoleni z pracy. To wszystko może się przełożyć na sukces firmy. Co budzi entuzjazm i szczęście w pracowniku? Przeczytaj w niniejszym artykule.

Entuzjastyczne podejście do pracy

Niestety wielu z nas nie reaguje entuzjastycznie na swoją pracę. Często jest to stan tak odległy, że osoby z entuzjazmem są nieco spychane na margines, choć tak naprawdę powinny zarażać optymizmem. Na szczęście w pracy i zaangażowanie się w nią wpływa wiele czynników, niestety zdarza się, że nie przynosi nam ona takiej przyjemności, a naszą główną motywacją są pieniądze.

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w pracy spędzamy większość swojego dnia, jest to smutny scenariusz i z pewnością entuzjazm poprawiłby nie tylko jakość wykonywanych przez nas zadań, lecz także całego naszego życia.

Entuzjazm w pracy jest jednak możliwy. Warto tylko odpowiednio podejść do pewnych kwestii i dostrzegać w nich możliwości.

Co wpływa na entuzjazm w pracy?

Jest wiele elementów, które mogą wpływać na to, czy emocjonalnie angażujemy się w wykonywanie naszych obowiązków. Są to między innymi:

  • Możliwości rozwoju - w dzisiejszych czasach większość z nas ceni sobie w pracy możliwość rozwoju. Chcemy stale się czegoś uczyć, nabywać nowe umiejętności, być coraz lepszymi, w tym co robimy i dlatego też oczekujemy, że firma nam to zapewni. Nikt nie lubi stać w miejscu. Jeśli wiemy, że tak nie jest, nasz entuzjazm wzrasta.
  • Atmosfera - motywacji do pracy jest wiele, ale główną z nich jest dobra atmosfera w miejscu jej wykonywania. Jak już wspominaliśmy, dużą część dnia spędzamy w pracy, w związku z tym nie chcemy do niej przychodzić za karę. Żeby tak było, bardzo ważne są miłe kontakty z członkami zespołu i przełożonymi, atmosfera zrozumienia, empatia, itp.
  • Odpowiednie wprowadzanie zmian - oczywiste jest, że przełożeni mogą zadecydować o zmianach. Od tego, w jaki sposób do nich podejdą i przekażą pracownikom informację o nich, zależy czy podejdą oni do tej sprawy z entuzjazmem. Zmiany są dobre i wszyscy ich potrzebujemy, jeżeli jednak pojawią się nagle, bez uprzedzenia, może okazać się, że entuzjazm jest niewielki. Warto, by szef wprowadzał zmiany stopniowo i wszyscy wiedzieli, po co one właściwie są.
  • Misja i wizja - zaangażowanie jest większe, kiedy czujemy, że firma ma filozofię podobną do naszej, kieruje się takimi samymi wartościami, wtedy czujemy, że jesteśmy w odpowiednim miejscu, zwiększa się nasze przywiązanie i identyfikacja z miejscem pracy.
  • Nowe zadania - monotonia zabija kreatywność i efektywność. Dlatego też nowe wyzwania mogą wzbudzić nasz entuzjazm. Dzięki temu czujemy, że się rozwijamy, robimy nowe rzeczy, coś się ciągle dzieje, uczymy się, a zaangażowanie wzrasta.
  • Jasno określony cel - nic tak nie zabiera entuzjazmu, jak poczucie, że to co robimy, nie ma najmniejszego sensu. Wykonujemy coś, ale nikt nie mówi nam po co. Jasno wyznaczony cel sprawia, że nawet najmniej emocjonujące zajęcia nabiera sensu, wiemy, że jest droga, która prowadzi nas do celu.

Jak wzbudzić w sobie entuzjazm?

Czasami nawet jeśli bardzo tego chcemy, nie potrafimy odnaleźć w pracy tego, co obudziłoby nasz entuzjazm. Co możemy zrobić, by tak się stało?

Nie patrz wrogo na entuzjastycznie nastawionych współpracowników

Jeśli coś nie wzbudza w nas entuzjazmu, za to w innych wręcz przeciwnie, możemy przyjąć postawę obronną i wręcz wrogo nastawić się do takich osób. Zamiast jednak trwać w takim stanie, warto zapytać tę osobę, co ułatwia jej zaangażowanie. Być może poznanie innego punktu widzenia zmieni naszą perspektywę.

Popatrzmy na dobre strony naszej pracy

Zdarza nam się skupiać wyłącznie na negatywach, a jeśli tylko się zastanowimy, na pewno okaże się, że dobrych stron jest wcale niemało. Zatrzymajmy się na chwilę i poszukajmy zalet naszego zajęcia.

Nie bójmy się rozwoju

Rozwój jest doskonałą drogą do rozbudzenia w sobie entuzjazmu. Korzystajmy z każdej okazji, w której możemy się czegoś nauczyć. Nie uciekajmy od nabycia nowych umiejętności. Korzystajmy z nowych metod.

Pracujmy z określonym celem

Wyznaczenie celów, jak już wspomnieliśmy, jest bardzo istotne. Stawiajmy sobie małe cele, których osiągnięcie z pewnością wzbudzi nasz entuzjazm!