Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jakie korzyści przynosi praca?

Czy pracowałbyś, gdybyś nie musiał? Zdarza się, że jeśli sytuacja finansowa tego nie wymusza, decydujemy się na pozostanie w domu. Czasami każdy z nas chciałby rzucić wszystko i zająć się tylko tym, co sprawia mu przyjemność, nie mieć z góry narzuconych obowiązków. Jednak czy praca daje nam tylko zmęczenie i chęć relaksu? Wielu z nas lubi to, co robi i nawet jeśli poniekąd musi pracować, wykonuje swoje zadania z przyjemnością. Jeśli jednak nie jesteśmy do końca przekonani do naszego zajęcia, a perspektywa bezrobocia wydaje się nam kusząca, warto dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi praca, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy. Praca ma wiele zalet, których warto mieć świadomość.

Jakie korzyści przynosi praca?

Wielu z nas w chwili kryzysu zastanawia się, jakie korzyści przynosi praca i czy naprawdę jest tak ważna w naszym życiu. Oczywiście praca jest właściwie niezbędna do życia, w końcu dzięki niej zarabiamy, możemy opłacić rachunki, kupić jedzenie itp. i dla wielu z nas jest to korzyść właściwie nie do pobicia. Jednak ma ona o wiele więcej zalet, z których nierzadko po prostu nie zdajemy sobie sprawy. Dlaczego warto pracować? W ostatnim czasie sytuacja na świecie pozbawiła wielu ludzi wykonywania pracy, a inny zmusiła do pracy tylko w domu. W tej sytuacji nagle okazało się, ze praca jest dla człowieka przywilejem, który pozwala człowiekowi sprawnie funkcjonować w społeczeństwie.

Korzyści z podjęcia pracy

Zatrudnienie ma znacznie więcej dobrych stron, niż tylko kwestię wynagrodzenia. Jakie korzyści przynosi praca?

  1. Zwiększanie swojej wiedzy
    Dzięki temu, że pracujemy, stale podnosimy swoją wiedzę - nie tylko stricte z naszej dziedziny, lecz także dziedzin pokrewnych. Wiemy więcej, możemy rozwiązać więcej problemów, a ten fakt zwiększa naszą pewność siebie. Dzięki temu, że stale się czegoś uczymy, nasza pamięć jest lepsza, łatwiej przyswajamy kolejne informacje i uczymy się tego, jak odróżniać te wartościowe od takich, które nie powinny zajmować nam głowy.

  2. Rozwój
    Nauka, przebywanie z innymi ludźmi, burze mózgów, nowe projekty, szkolenia i kursy - to wszystko sprawia, że rozwijamy się, nie stoimy w miejscu, nie mamy poczucia, że tracimy czas, a życie przepływa nam przez palce. Nabywamy nie tylko umiejętności twarde, lecz także miękkie, które pomagają nam w kontaktach z innymi ludźmi nie tylko zawodowo, lecz także prywatnie.

  3. Lepsze wykorzystywanie czasu wolnego
    Im mniej wolnego czasu mamy, tym lepiej i efektywniej potrafimy go wykorzystać. Łatwiej zmarnować dzień, kiedy wiemy, że od rana do wieczora właściwie nie musimy zrobić niczego konkretnego. W związku z tym nie robimy nic, a przed snem mamy poczucie zmarnowanego czasu. Osoby, które spędzają kilka godzin w pracy, wiedzą, że wolny czas trzeba wykorzystać tak, by naładować baterie i rozpocząć następny dzień z energią. W związku z tym znajdują czas nie tylko na pielęgnowanie pasji, ale także na aktywność fizyczną, całkowity relaks, spotkania ze znajomymi i poświęcają maksymalnie dużo czasu rodzinie.

  4. Motywacja do działania
    Praca nie tylko motywuje nas do wstania z łóżka, lecz także do pracy nad sobą, stałego rozwoju, podnoszenia swoich kompetencji. Chcemy zmotywować się do działania i fakt, że musimy pracować, sprawia, że staje się to łatwiejsze.

  5. Zadowolenie z siebie
    Im więcej potrafimy, im więcej wiedzy przyswoimy i problemów rozwiążemy, tym bardziej wzrasta nasza wiara we własne możliwości i zadowolenie z siebie. Samoocena wzrasta, kiedy znajomi i nieznajomi, widząc naszą pracę, wyrażają podziw. Dzięki temu, że czujemy, jak się rozwijamy i jak idziemy do przodu, mamy lepsze samopoczucie, jesteśmy szczęśliwsi, realizujemy się.

  6. Przełamanie ograniczeń
    Gdzie tak naprawdę dowiedzieć się, co potrafimy, jeżeli nie w pracy? Możemy myśleć, że coś jest kompletnie poza naszym zasięgiem, ale w czasie wykonywania zadań, doskonalenia się, może się okazać, że rozwiązujemy coraz poważniejsze problemy, że robimy rzeczy, które wcześniej nas stresowały. Kiedy staniemy się liderem zespołu i radzimy sobie z tą funkcją, a wcześniej byliśmy przekonani, że nie potrafimy pracować w grupie, że to nas w jakiś sposób krępuje i stresuje, jesteśmy dumni z siebie, zmotywowani, bardziej produktywni.

  7. Wieloletnie przyjaźnie
    Praca to również ludzie. Na co dzień spotykamy się z naszymi współpracownikami, spędzamy razem dużo czasu, nierzadko spotykamy się również nieformalnie poza miejscem pracy. W związku z tym nierzadko w miejscu pracy rodzą się prawdziwe przyjaźnie, które trwają latami. Spotykamy się z ludźmi, którzy zajmują się tym samym, co my, których nie zanudzimy opowieściami z branży, którzy znają tych samym ludzi, jeśli mamy więc podobny światopogląd, poczucie humoru i przypadniemy sobie do gustu, w pracy możemy stworzyć piękne, długotrwałe relacje.

  8. Organizacja
    Praca pozwala nam również się zorganizować, wykonywać wszystkie zaplanowane czynności, pozbyć się prokrastynacji. Potrafimy przydzielać zadania i planować je w czasie. Uczymy się zdążyć ze wszystkim i być terminowymi.

Praca niesie ze sobą wiele korzyści, nawet jeśli nie pracujemy w branży, która naprawdę nas interesuje. Trzeba postarać się wyciągnąć z doświadczeń wszystko, co najlepsze i przenieść te pozytywne strony także do życia prywatnego.