Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy zainteresowania mają wpływ na pracę?

Trudno znaleźć kogoś, kto nie ma żadnego hobby. Często zdarza się, że poświęcamy mu bardzo dużo czasu, pielęgnujemy je i traktujemy, jak ważną część rozwoju. Posiadanie hobby ma na nas bardzo dobry wpływ, nie tylko poszerza horyzonty, lecz także często poprawia pamięć, uczy kreatywności itp. Czy zainteresowania mają wpływ na pracę? Nie da się ukryć, że tak jest! Przybliżymy to zagadnienie w niniejszym artykule.

Co dają nam zainteresowania?

Zainteresowania często pełnią ważną rolę w naszym życiu. Są to takie zajęcia, którym poświęcamy się w pełni z wielką przyjemnością, sprawiają nam one radość, chcemy mieć na nie jak najwięcej czasu. Jesteśmy wtedy szczęśliwsi, bardziej kreatywni, zrelaksowani, nie jesteśmy tak bardzo narażeni na stres.

Już na tym etapie możemy wywnioskować, że posiadanie zainteresowań może mieć duży wpływ na naszą pracę.

Czy zainteresowania mają wpływ na pracę?

Odpowiedź na pytanie, czy zainteresowania mają wpływ na pracę, jest oczywiście twierdząca. Pracownik poświęcający czas po pracy na swoje hobby nierzadko jest mniej zestresowany, umie się zrelaksować i naładować baterię czy wykazuje się większą kreatywnością. Jak poszczególne hobby może wpływać na naszą aktywność zawodową?

Jedno z najpopularniejszych zainteresowań

Wielu ludzi bez wahania, nawet jeśli nie jest to do końca zgodne z prawdą, pytani o swoje zainteresowania, odpowiadają: kocham czytać książki! To hobby naprawdę może pomóc nam w pracy. Ludzie sukcesu często podkreślają ważną rolę książek w drodze na szczyt. Przede wszystkim czytanie poszerza horyzonty, pozwala nam patrzeć inaczej na świat. Dodatkowo wzbogacamy swój język i stale ćwiczymy pamięć. Dzięki książkom zyskujemy wiele przydatnych wiadomości, które mogą pomóc nam nie tylko w życiu prywatnym, lecz także zawodowym.

Aktywność fizyczna

W wolnych chwilach biegamy, tańczymy, chodzimy na jogę, siłownię czy trenujemy boks. Każda taka aktywność może mieć pozytywny wpływ na nasze życie zawodowe. Przykładowo bieganie i inne sporty, w których podnosimy sobie z czasem poprzeczkę, mogą sprawić, że będziemy wytrwalsi w drodze do obranego celu. Boks lub inne zajęcia, które wymagają użycia siły, pozwolą nam na rozładowanie emocji. Jeśli wiele negatywnych myśli kłębi się w naszej głowie w czasie pracy, potrzebujemy miejsca, gdzie możemy się ich pozbyć. Aktywność fizyczna jest doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku. Joga uczy nas spokoju, metod relaksacyjnych, co pomoże nam w trudnych chwilach.

Dzięki aktywności fizycznej czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi, tym samym mamy więcej energii do pracy, rzadziej przebywamy na zwolnieniach lekarskich. Czerpiemy więcej radości z życia, a tym samym z pracy. Dodatkowo pracownicy biurowi aktywni fizycznie są mniej narażeni na bóle kręgosłupa i inne niedogodności związane z wielogodzinnym siedzeniem w jednym miejscu.

Poznanie innych kultur

Wielu z nas kocha podróżować. Dzięki temu poznajemy i otwieramy się na nowe kultury, stajemy się coraz bardziej otwarci, co może przenieść się na nasze życie zawodowe. Poznajemy inne spojrzenie, perspektywę, co pomaga nam na przykład zupełnie inaczej poradzić sobie z trapiącym nas problemem. Podróże kształcą, nie da się więc ukryć, jak pomocne są w wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków.

Organizacja

Trendem ostatnich lat jest kreatywne prowadzenie swoich dzienników, wiele osób poświęca bardzo dużo czasu na bullet journal, kreatywny sposób planowania. Dzięki temu uczymy się systematyczności, priorytetyzowania, skupienia. To, że organizacja stała się dla wielu osób zainteresowaniem, czymś nad czym z przyjemnością spędzają czas, bardzo pozytywnie wpływa na organizację czasu pracy.

Kreatywne hobby

To, że spędzamy godziny dziennie na kolorowaniu, rysowaniu, wyklejaniu nie tylko nauczy nas cierpliwości i sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani. Takimi działaniami pobudzamy swoją kreatywność, a o tym jak ważna jest ona w pracy, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Każde kreatywne hobby sprawia, że pojawiają się w nas nowe pokłady twórcze, wpadanie na pomysły, inspirowanie się jest dla nas codziennością.

Kiedy hobby staje się pracą

Im więcej czasu poświęcamy na nasze hobby, tym większymi ekspertami w danej dziedzinie jesteśmy. Wydawać się może, że po prostu kolorujemy, z czasem jednak zaczynamy także rysować, malować plakaty, nawet nie wiemy kiedy zyskują one popularność, pojawiają się oferty kupna. Czy zainteresowania mają wpływ na pracę? Tak, mają ogromny wpływ, do tego stopnia, że mogą stać się naszą pracą! Wielu z nas marzy o tym, by móc pracować, wykonując swoje hobby. Jeśli coś naprawdę sprawia nam dużą radość, warto starać się stać się w tym jak najlepszym i kiedy będzie to możliwe - przemienić to w biznes.

Oczywiście ma to pewne gorsze strony - jeśli hobby stanie się pracą i będziemy mieć świadomość, że wykonując je, musimy zarobić, możemy przestać się nim tak fascynować i stracić tę beztroską radość z wykonywania danych czynności. Nie zawsze jednak tak jest, a połączenie pracy i zainteresowań okazać się może najlepszym, co może nas spotkać na zawodowej ścieżce.