Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Darmowe sposoby na rozwój osobisty

Żyjemy w czasach, w których rozwój osobisty jest dla wielu z nas jedną z najważniejszych kwestii. Nie chcemy stać w miejscu, zależy nam na tym, by zwiększać swoje umiejętności. Czasami jednak nie wiemy, jak to zrobić, jak zacząć. Z pomocą przychodzą darmowe sposoby na rozwój osobisty. Naprawdę nie trzeba wydawać pieniędzy, by się czegoś nauczyć! Bezpłatne metody przedstawimy w niniejszym artykule!

Darmowe sposoby na rozwój osobisty

Chcemy się rozwijać. Często mówimy o tym już podczas rekrutacji, zaznaczamy, że najważniejszy jest dla nas rozwój umiejętności. Zdarza się jednak tak, że mimo szczerych chęci, nie do końca wiemy, jak możemy to zrobić. Możemy myśleć, że rozpoczęcie kursów czy szkoleń jest nie na naszą kieszeń. Jednak nic bardziej mylnego - darmowe sposoby na rozwój osobisty są na wyciągnięcie ręki dla każdego. Co więc można zrobić, by rozpocząć bezpłatną naukę? Podpowiadamy!

 1. Podcasty
  W internecie można odnaleźć mnóstwo darmowych podcastów, z różnych dziedzin. Z pewnością znajdziemy coś, co nas interesuje. Przy okazji, jeśli wybierzemy podcast w obcym języku, nie tylko zwiększymy wiedzę z danej branży, lecz także będziemy szkolić naukę języka! Podcastów możemy słuchać podczas sprzątania, mycia naczyń, drogi do pracy lub wykonywania czynności, które nie wymagają wielkiego skupienia. W związku z tym jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, którym wydaje się, że zupełnie nie mają czasu na rozwój.

 2. Filmiki na YouTubie
  YouTube jest z roku na rok coraz popularniejszą platformą i znaleźć można na niej niemal wszystko. Warto więc subskrybować kanały, na których dowiemy się czegoś z interesującej nas dziedziny. Aktualnie naprawdę trudno trafić na tematykę, o której nic nie powiedziano. Dzięki filmikom nie tylko zwiększymy wiedzę branżową, możemy również nauczyć się gotować, szyć, rysować i wiele, wiele innych.

 3. Webinary
  Wielu blogerów zakłada grupy na Facebooku, by na nich gromadzić społeczność swoich czytelników. Dostęp do grupy jest darmowy, a jej założyciele nierzadko decydują się na prowadzenie bezpłatnych webinarów dla jej członków. O co chodzi? O szkolenia przeprowadzane online - zazwyczaj w formie transmisji na żywo.

 4. Blogi
  Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że blogi są kopalnią darmowej wiedzy. Eksperci dzielą się ze swoimi czytelnikami zarówno podstawową, jak i zaawansowaną wiedzą z danej dziedziny.

 5. Artykuły branżowe
  Z pewnością w internecie znaleźć możemy portale dotyczące tematyki, która nas interesuje. Warto każdego dnia przeczytać chociaż jeden artykuł. Nic nas to nie kosztuje (zazwyczaj, ponieważ oczywiście istnieje również płatny dostęp), a pomaga w zwiększeniu kompetencji.

 6. Kursy online
  W internecie można również znaleźć całkowicie darmowe kursy związane z umiejętnościami, które nas interesują. Wystarczy więc znaleźć wolną chwilę, poszukać interesujących nas kursów i do dzieła!

 7. Kontakt z innymi
  Rozwijające jest również utrzymywanie kontaktu z innymi osobami zainteresowanymi daną dziedziną czy umiejętnością. Jeśli mamy taką samą pasję, rozmowy o niej mogą być niezwykle inspirujące i motywujące do dalszej pracy. Warto otworzyć się na innych, dołączać do grup tematycznych na Facebooku czy for.

 8. Aplikacje
  Doskonałym przykładem użycia aplikacji jako darmowego sposobu na rozwój osobisty, jest nauka języka obcego. W internecie możemy znaleźć mnóstwo stron z darmowymi lekcjami, chociażby takich jak Duolingo czy Memrise. Dzięki nim możemy uczyć się słownictwa czy wymowy, kiedy tylko chcemy - za darmo. Poza tym istnieją również strony, na których gromadzi się społeczność ucząca się języków obcych. Można więc znaleźć osobę, z którą za darmo będziemy rozmawiać w danym języku i ćwiczyć umiejętności.

 9. Darmowe programy
  Możemy również zapoznać się z darmowymi programami, które pomogą nam w rozwijaniu zainteresowań. Powiedzmy, że chcemy rozpocząć tworzenie infografik. Zanim zainwestujemy w płatne programy, warto spróbować tworzyć je w darmowych wersjach. Co prawda są one często uboższe, jednak dzięki temu możemy sprawdzić, czy takie zajęcie naprawdę sprawia nam przyjemność i czy mamy do tego wyczucie.

 10. Wykłady
  Warto również przyjrzeć się niezwykle motywującym wykładom TED. Możemy poznać stanowiska i historie ludzi z całego świata. Wykłady są dla wielu ludzi inspiracją do rozwoju i tworzenia.

Pułapka rozwoju osobistego?

Jak już wspominaliśmy, rozwój osobisty jest ważny dla wielu z nas. Nic w tym dziwnego, jednak można zauważyć, że stał się on w oczach niektórych niemal obowiązkiem - ciągle trzeba się szkolić, nie wolno stanąć w miejscu, nie można się obijać. Każdy gdzieś pędzi i znajduje chwilę na oddech między sesją jogi a lekcją kolejnego języka obcego. To nic złego, że chcemy się rozwijać i uczymy się wielu rzeczy, jednak to co się dzieje wokół, może sprawić, że ciągle będziemy sobie wyrzucać, że zrobiliśmy za mało, mieć wyrzuty sumienia.

Rozwój jest ważny, a darmowe sposoby na rozwój osobisty pozwalają każdemu na szkolenie swoich umiejętności. Pamiętajmy jednak, by wszystko robić we własnym tempie i nie dać się zwariować. Powoli, małymi krokami również dotrzemy na szczyt. Czasami wyrzuty sumienia sprawiają, że zaczynamy rozwijać się w dziedzinie, która tak naprawdę zupełnie nam się do niczego nie przyda, po prostu widzimy, że wszyscy coś robią i my też chcemy. Postawmy na to, co sprawia nam przyjemność i pamiętajmy, że to nie wyścigi. Tylko wtedy będziemy mogli czerpać pełną radość z tego, co robimy!