Referencje od pracodawcy - czy warto o nie prosić?
Jeśli rozstałeś się ze swoim poprzednim pracodawcą w dobrej bądź neutralnej atmosferze i wiesz, że byłeś dobrym pracownikiem, warto poprosić pracodawcę o referencje. A co to takiego? Nic innego jak forma pisemna opinii na nasz temat. Z prośbą o referencje można zgłosić się do swojego bezpośredniego przełożonego, do współpracowników lub do kierownika projektu, przy którym pracowałeś.
Po co nam referencje?
Na rynku pracy panuje duża konkurencja - wie o tym każdy, kto szuka pracy. Jeśli nie jesteś wybitnym specjalistą w wąskiej specjalizacji, to jednak po twojej stronie leży staranie się o dobre stanowisko pracy. Przedstawienie swoich referencji będzie oznaczało dla rekrutera w pewnym stopniu potwierdzenie twoich umiejętności i doświadczenia, o ile napisane są w prawidłowy sposób. Referencje warto dołączyć już na etapie wysyłania aplikacji jako załącznik do CV i listu motywacyjnego. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto mieć je ze sobą podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Potwierdzenie referencji
O pisemną opinię na nasz temat najlepiej poprosić kogoś, z kim współpracowaliśmy, ale ważne żebyśmy mieli pewność, że opinia tej osoby jest pozytywna. Referencje, które nie przedstawiają nas w najlepszym świetle, raczej nie pomogą nam w zdobyciu wymarzonej pracy. Jednak jeśli otrzymałeś już od przełożonego referencje, które nie do końca pomogą ci w procesie rekrutacji, lepiej nie pokazuj ich wcale. Jednak najgorszym z możliwych pomysłów, jest poprawienie wystawionej na swój temat opinii. Jeśli osoba rekrutująca skorzysta z przedstawionych przez ciebie referencji, bardziej niż pewne jest to, że będzie chciała je potwierdzić u źródła. Wykrycie kłamstwa zdyskwalifikuje cię, bez możliwości obrony. Częstą praktyką podczas procesu rekrutacji jest proszenie o kontakt do poprzedniego pracodawcy. Warto wtedy podać numer do kogoś, z kim rozstaliśmy się w zgodzie. Jednak ukrywanie kontaktu do poprzedniej firmy będzie źle odebrane, a zdobycie kontaktu nie będzie stanowiło problemu.
Co powinny zawierać wiarygodne referencje?
Jeśli zależy nam, aby referencje były rzeczywiście pomocne w procesie poszukiwania pracy, musimy zadbać, aby były napisane w profesjonalny sposób. Elementy obowiązkowe to określenie stanowiska, na którym był zatrudniony pracownik oraz okres zatrudnienia. Następnie warto wymienić zakres obowiązków i odpowiedzialności pracownika. Cenną informacją będzie krótki opis przebiegu zatrudnienia i awansów, jeśli takie miały miejsce. Na samym końcu powinna być najważniejsza część, czyli opinia na temat pracownika. Oczywiście każdy życzyłby sobie obiektywnej, profesjonalnej opinii, jednak najczęściej będzie to subiektywna ocena naszego przełożonego. Na końcu obowiązkowy jest odręczny podpis osoby wystawiającej referencje, co potwierdzi wiarygodność dokumentu.