Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czym charakteryzuje i jaki ma wpływ pokolenie Baby Boomers?

Baby Boomers to pokolenie ludzi, które pojawiło się na świecie, gdy miejsce miał wielki baby boom po II wojnie światowej. W dzisiejszych ciekawych czasach, kiedy na rynku pracy znajdują się aż 4 pokolenia, Baby Boomersi - bardzo liczna generacja - są najbardziej doświadczeni i są na nim najdłużej. Kim są przedstawiciele tego pokolenia? Jak pracują? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule!

Baby Boomers - pokolenie wyżu demograficznego

Ze względu na baby boom - wyż demograficzny po II wojnie światowej - pokolenie Baby Boomers jest liczne. Obejmuje ono osoby, które urodziły się między 1946 a 1964 rokiem. W 2018 roku najstarsi przedstawiciele tej generacji skończą więc 72 lata, z kolei najmłodsi - 54. Nie da się więc ukryć, że jeszcze niedawno najliczniejsze pokolenie na rynku pracy, dzisiaj przechodzi już powoli na emeryturę.

Dla pokolenia Baby Boomers ogromną wartość mają autorytety. Jego przedstawiciele zostali wychowani w poczuciu, że starsze, bardziej doświadczone osoby mają zawsze rację. Można zauważyć, że w sporach dziecko-rodzic, dziecko-nauczyciel Baby Boomersi najpewniej wezmą stronę osoby starszej, której należy się bezwzględny szacunek. Młodsza osoba może się mylić.

Wiele osób, które należą do tego pokolenia, wychowywało się w domach surowych, w których panowały określone zasady, a ich przestrzeganie było konieczne. Jeśli jednak się je złamało - konsekwencje bywały dotkliwe. Jednak i takie doświadczenia przynoszą pozytywne skutki, nierzadko bowiem doskonale radzą sobie z sytuacjami stresującymi. Potrafią też rozwiązywać konflikty. Wyjaśnianie niedomówień także jest dla nich naturalne - wiedzą, co zrobić i jak rozmawiać, aby nikogo nie urazić.

Większość przedstawicieli tego pokolenia do wszystkiego musiała dojść własną, ciężką pracą, w związku z tym doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje tych osób nierzadko wzbudzają ogromny szacunek, przedstawiciele tego pokolenia często uchodzą za autorytety w wielu dziedzinach.

Jak pokolenie okresu baby boom radzi sobie w pracy?

Już z powyższych informacji można wywnioskować, że w miejscu pracy - szczególnie wielopokoleniowym - Baby Boomersi są często uznawani za autorytety. Zazwyczaj zaczynali zupełnie od zera, by po latach nierzadko pełnić najwyższe stanowiska. Wszystko natomiast osiągnęli ciężką i wytrwałą pracą.

Pokolenie Baby Boomers najbardziej ceni sobie stabilizację. Nie do końca rozumieją oni, jak ciągłe zmiany pracy mogą pomagać w rozwoju zawodowym. Bycie dobrym pracownikiem, to dla nich bycie pracownikiem wieloletnim. Nierzadko w jednej firmie przepracowują cały czas aktywności zawodowej, a zmiana pracy wiąże się u nich z dużym stresem.

Takie poczucie sprawia również, że przedstawiciele tego pokolenia nie do końca cenią sobie atmosferę pracy - nierzadko pracują w miejscach, za którymi nie przepadają, jeżeli czują, że zatrudnienie jest stabilne. Mocną kreską dzielą życie prywatne od zawodowego i niekoniecznie zła atmosfera w pracy odbija się na ich samopoczuciu. Nawet jeśli notorycznie narzekają na przełożonych, z własnej woli raczej nie zmienią zajęcia, które pozwala im się utrzymać.

Warto zaznaczyć, że pokolenie baby boom zapoczątkowało poczucie, że przejście na emeryturę jest niejako nowym początkiem. Niewielu przedstawicieli uważa, że to czas wegetacji - wręcz przeciwnie, często zaczynają żyć pełnią życia, rozwijać się, podróżować, robić  to, o czym od zawsze marzyli. Wcześniejsze pokolenia uważały raczej, że jest to już koniec aktywności i wszystkiego, co pozytywne.

Czynnikiem motywacyjnym, który zachęci do pracy Baby Boomersów, są głównie pieniądze. Praca jest dla nich głównie miejscem, w którym się zarabia. Nie znaczy to jednak, że chcą wykonywać swoje obowiązki niemalże niewidocznie. Zależy im na tym, by ich doceniano i szanowano ich wkład w pracę zespołu.

Choć najmłodszym pokoleniom może wydawać się, że Baby Boomers nie radzą sobie z nową technologią, mylą się. Wielu przedstawicieli, choć w latach młodości nie mogli mieć styczności z technologią, radzi sobie doskonale i zapamiętuje to, czego ich nauczono. Oczywiście warunkiem jest częstsze korzystanie, jednak tak naprawdę większość niećwiczonych umiejętności zanika, nie tylko w przypadku tej generacji.

Baby Boomers nie lubią się wyróżniać. Nie uważają, że wychodzenie przed szereg jest zaletą. Wolą stać z resztą tłumu i robić swoje. Zazwyczaj reagują niepewnie na osoby, które odczuwają potrzebę wybicia się z niego. Zdarza się również, że osoby te mogą być zawistne względem pracowników, którzy zarabiają lepiej czy pracują więcej i osiągają z tego profity. BB uważają, że wszyscy powinni być traktowani tak samo. Oczywiście nie jest to częste, jednak niestety takie sytuacje się zdarzają.

Przedstawiciele tego pokolenia zazwyczaj są aktywni zawodowo do późnych lat życia - przede wszystkim dlatego, że widzą w swojej pracy sens i czują, że przejście na emeryturę jeszcze nie jest dla nich. Im dłużej pracują, tym nierzadko częściej dłużej trwają w dobrym zdrowiu. To bardzo liczne pokolenie, w związku z czym przynosi to korzyści pracodawcom.

Ponowny baby boom?

Tak jak wspominaliśmy, Baby Boomers to pokolenie bardzo liczne. Czy inne generacje obecne na rynku pracy mają szansę tak zdominować rynek pracy? Jest to możliwe! Po rozpoczęciu programu 500+ w Polsce znacznie zwiększyła się liczba urodzeń, w związku z czym można śmiało stwierdzić, że rozpoczęło się kolejne baby boom. Jednak jak będzie wyglądała sytuacja tego pokolenia na rynku pracy? Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać jeszcze długie lata!