Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca bez stresu - jak rozwijać życie zawodowe?

Choć teoretycznie w pracy spędzamy zazwyczaj ⅓ doby, tak naprawdę, kiedy odliczymy godziny snu czy dojazdów, może się okazać, że połowę naszego czasu zajmuje nam wykonywanie zadań związanych z pracą. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to czas jak najbardziej efektywny, ale jednocześnie przyjemny, który nie będzie budził w nas nadmiernego stresu i sprawiał, że na samą myśl o przyjściu do biura będziemy się źle czuć. Im gorzej czujemy się w swoim życiu zawodowym, tym bardziej odbija się to na naszym życiu prywatnym. Czy praca bez stresu jest możliwa? Tak! Możesz zmniejszyć jego poziom, a dodatkowo rozwinąć się, jeżeli wprowadzisz kilka nawyków ułatwiających drogę do sukcesu. Co robić, by mniej się stresować pracą? O czym nie zapominać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Cel: praca bez stresu

Nie da się w 100% pozbyć stresu z życia zawodowego. Czasami jest on nawet czynnikiem motywującym. Jednak w nadmiarze szkodzi - nie tylko naszej psychice. Im go więcej, tym silniej odczuwa to cały nasz organizm, a w konsekwencji może obniżyć się nasza odporność i będziemy podatniejsi na infekcje. Stresują nas zadania, atmosfera w pracy, współpracownicy, oceny, szefostwo czy brak pewnych kompetencji. Warto więc rozwijać swoje życie zawodowe, by praca bez stresu okazała się możliwą perspektywą.

W rozwoju kariery może nam pomóc wprowadzenie do swoich działań kilku nawyków. Dzięki temu będziemy odczuwali mniej stresu związanego z codziennymi sytuacjami. Od czego zacząć?

Zacznij od planowania

O planowaniu mówi się dużo i chętnie. Każdy wydaje się mistrzem wykreślania kolejnych zadań, ma rady dla początkujących i czuje się ekspertem. Niektórych to denerwuje, jednak tak naprawdę w pracy zaplanowane działanie często okazuje się kluczowe. Z pewnością natłok takich artykułów może działać motywująco na osoby, które znają tę sytuację: Na zegarze wybija 15:50, mentalnie powoli wychodzimy już z pracy, kiedy nagle przypomina nam się, że rano przełożony poprosił nas o coś ważnego. Zestresowani, “z sercem w gardle” staramy się szybko wykonać zadanie, zostajemy po godzinach, tracimy humor i cały dzień mamy już z głowy.

Warto więc spróbować się zorganizować. Wybór odpowiedniej dla nas metody nie przyjdzie od razu, jednak metodą prób i błędów w końcu znajdziemy sposób na to, by dobrze rozplanować nasz dzień, dzięki temu spędzić go w pełni produktywnie i efektywnie. Wykreślanie kolejnych zadań będzie przyjemnością i o niczym nie zapomnimy.

Naucz się koncentracji i ćwicz kreatywność

Zarówno koncentracja, jak i kreatywność pomagają w pracy. Choć mówi się o branży kreatywnej, tak naprawdę niesztampowe rozwiązania i pomysły doceniane są  w każdym zawodzie. Jeżeli więc czujemy, że nasza kreatywność jest uśpiona, ćwiczmy ją. Postawmy sobie wyzwania i realizujmy je. Ćwiczeń pobudzających kreatywność jest tak wiele, że na pewno znajdziemy coś dla siebie, a praca bez stresu stanie się faktem.

Przykład 1.

Znanym ćwiczeniem kreatywności jest “gdybanie”. Zadajmy sobie absurdalne pytanie (np. Co by było, gdyby samochody miały skrzydła?) i postarajmy się na nie wyczerpująco odpowiedzieć.
Innym słynnym ćwiczeniem jest test kółek. Rysujemy 30 kółek, ustawiamy stoper na 3 minuty (niektóre źródła podają również 5 minut) i rysujemy z kółek przedmioty. Nie muszą być to piękne rysunki, ale druga osoba powinna odgadnąć, co przedstawiają.
Ćwiczenia warto powtarzać, chociażby raz w tygodniu.

Warto również zadbać o swoją koncentrację. Kiedy wszystko nas rozprasza, proste zadania zajmują nam o wiele więcej czasu, niż powinny. W związku z tym zastosuj kilka prostych tricków, które mogą pomóc ci w skupieniu:

  • Wyłącz wszystkie rozpraszacze - social media, radio w tle, dźwięki telefonu czy inne rzeczy, które skupiają na sobie twoją uwagę i sprawiają, że nie możesz poprawnie wykonać swoich obowiązków.
  • Staraj się nie robić kilku rzeczy jednocześnie - choć niektórzy bardzo to lubią, inni wpadają w pułapkę wielozadaniowości, w związku z czym nie mogą skupić się na żadnej czynności. Skoncentruj się na jednej rzeczy i zrób ją od początku do końca. Kiedy przenosisz swoją uwagę na coś innego, budujesz skupienie od nowa, co zabiera nam tak cenny czas.
  • Rób przerwy - nie siedź przed monitorem bitych 8 godzin, odrywaj wzrok od ekranu, przejdź się, rozciągnij, zjedz coś bez jednoczesnego oglądania mediów społecznościowych. Odpoczywaj, kiedy masz taką możliwość.

Ucz się języków!

Ilu z nas zrezygnowało z doskonałej, dopasowanej do naszych marzeń i umiejętności oferty, ponieważ nie znało wymaganego języka obcego? Ilu z nas przeżywa niesamowity stres przed rozmową z zagranicznym klientem, ponieważ znamy angielski bardzo dobrze, ale dawno go nie używaliśmy? Nawyk codziennej nauki języków pomoże nam pozbyć się stresu. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nie stanowią one dla nas problemu, ćwiczmy każdego dnia, choćby przez 15 minut, by praca bez stresu związanego z barierą językową była dla nas codziennością.

Z pewnością znane jest ci powiedzenie, że nieużywane mięśnie zanikają. Tak samo jest ze znajomością języka. Nie jest on nam dany raz na zawsze, trzeba go ćwiczyć każdego dnia, by osiągnąć pożądane efekty - niekoniecznie na kursach, wystarczy czytać prasę w obcym języku, oglądać filmy bez napisów czy przestawić język telefonu. Sposobów na naukę jest mnóstwo i wiele z nich wymaga jedynie nakładu czasu.

Tych kilka nawyków sprawi, że rozwiniesz swoje życie zawodowe i mniej rzeczy będzie cię stresować. Praca bez stresu wydaje się trudna do wyobrażenia i pewnie co jakiś czas dopadnie on i ciebie, jednak możesz znacznie go zredukować. Jeśli nie wymaga to dużych nakładów pracy, naprawdę warto próbować!