Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak się wyluzować? Sprawdź jak odetchnąć po pracy!

Nie potrafisz zapomnieć o pracy? Nawet kiedy z niej wyjdziesz, czujesz się w obowiązku co chwilę sprawdzać maila? Nawet w czasie urlopu nie wyłączasz powiadomień? Masz wrażenie, że w ogóle nie odpoczywasz i cały dzień spędzasz w pracy? Sprawdź, jak się wyluzować!

Jak się wyluzować – 10 sposobów

Sposobów na to jak się wyluzować jest naprawdę wiele. Przeczytaj nasze propozycje i postaraj się je wykorzystać, aby chociaż na chwilę odetchnąć i odpocząć.

1. Zorganizuj swoją pracę

Kup kalendarz lub ściągnij aplikację, która pomoże ci w zorganizowaniu czasu pracy. Czasami mamy tak wiele zadań, że tylko zapisanie ich może oczyścić naszą głowę z ciągłych myśli o pracy. Zacznij od planu tygodniowego. Stwórz listę wszystkich obowiązków, jakie cię czekają. Każdego ranka zapisuj, które wykonasz właśnie dzisiaj. Jeżeli skończysz – wykreśl dany punkt. Dzięki temu uporządkujesz myśli.

Jeżeli pracujesz w domu i twój gabinet jest również pokojem, w którym spędzasz wolny czas, po pracy posprzątaj wszystko, co ci się z nią kojarzy. Schowaj planery, notatki i kalendarze do szuflad, posprzątaj, spraw, żeby nic nie dawało ci wrażenia, że nie odpoczywasz, tylko masz kolejną przerwę w pracy.

2. Poćwicz

Aktywność fizyczna pozwala doskonale oderwać nasze myśli od pracy. Idź na siłownię, poćwicz w domu, pobiegaj lub włącz muzykę i potańcz przez godzinę. Zobaczysz, jak oczyszczająco zadziała na ciebie trening i towarzyszące mu zmęczenie.

3. Zjedz i wypij coś pysznego…

Pozwól sobie na odrobinę przyjemności. Zrób sobie smaczną herbatę, przygotuj coś naprawdę pysznego do jedzenia i rozkoszuj się smakiem. Pozwól sobie na coś, czego codziennie nie jadasz, a jeżeli jesteś na diecie – raz na jakiś czas zrób od niej odstępstwo.

4. …ale na co dzień odżywiaj się zdrowo

Zdrowe odżywianie pozwoli nam poczuć się lepiej nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie. Poza tym unikanie fast-foodów i przygotowywanie pełnowartościowych posiłków sprawi, że bardziej skupisz się na tym, co robisz i zajmiesz swoje myśli czymś przyjemnym.

5. Obejrzyj film

Idź do kina na coś, na co czekałeś od dawna, lub obejrzyj film w domu, leżąc w łóżku i otulając się ciepłym kocem. Skup się na filmie i zapomnij o całym świecie, dzięki temu chociaż na parę godzin oderwiesz się od ciągłego sprawdzania skrzynki pocztowej.

6. Wyłącz internet

Jak się wyluzować jak nieustannie jesteś zalogowany na poczcie służbowej? Jeżeli tylko możesz, wyłącz internet. Poczytaj, zrób coś kreatywnego, posprzątaj, zagraj w grę planszową, pobaw się z dzieckiem lub po prostu porozmawiaj z domownikami. Zrób coś, co zupełnie oderwie cię od bycia online.

7. Wyjedź na weekend

Jeżeli popołudnie bez internetu to za mało – wyjedź na weekend. Nie zabieraj ze sobą laptopa, nie wykupuj pakietów, zresetuj się i ciesz wolnymi chwilami.

8. Idź na spacer

Jak się wyluzować, to najlepiej na łonie natury. Wyjdź z domu i pooddychaj świeżym powietrzem. Ciesz się przyrodą, zrób zdjęcia okolicy, poznaj nowe miejsca w swoim mieście. Jeżeli to możliwe, nie bierz ze sobą telefonu. Przy okazji możesz odwiedzić pobliski park z siłownią na świeżym powietrzu i zadbać o swoją sprawność fizyczną.

9. Spotkaj się z bliskimi

Wyjdź gdzieś z przyjaciółmi, staraj się nie rozmawiać o pracy, a już na pewno nie o problemach z nią związanych. Spędź miło czas z ludźmi, z którymi zawsze świetnie się bawisz.

10. Pamiętaj o odpoczynku

Dobrym pomysłem jest zaplanować sposób na to jak się wyluzować. Podczas planowania swojego dnia nie zapominaj o odpoczynku. Jest on kluczowy, aby dobrze się czuć i pracować w pełnym skupieniu. Jeżeli nie masz czasu na relaks, praca będzie stawała się coraz mniej efektywna, a ty coraz bardziej przemęczony. Każdego dnia przeznacz jakąś chwilę tylko dla siebie.

Ciągłe myślenie o pracy może być bardzo stresujące i męczące. Jeżeli masz problem z wyluzowaniem i odpoczynkiem, postaraj się zastosować do powyższych rad. Być może któraś z nich stanie się rozwiązaniem twoich problemów i w końcu zrelaksujesz się naprawdę.