Zasiłek chorobowy a umowa zlecenie – ubezpieczenie zleceniobiorcy
Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie często zastanawiają się, czy w razie niezdolności do pracy przysługuje im zasiłek chorobowy. Oczywiście, zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku chorobowego, jednak muszą spełnić warunki, dotyczące podlegania ubezpieczeniom.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy
Osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia, dla której jedynym tytułem do ubezpieczenia jest ta właśnie umowa, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zleceniobiorca, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, ma możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, które jest dla niego dobrowolne. Zleceniobiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na swój wniosek, wówczas objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia złożenia wniosku.
Zleceniobiorca, który z tytułu umowy zlecenia nie jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym, nie ma możliwości wnioskowania o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Przykład 1.
Pan Arkadiusz pracuje w firmie meblarskiej, w której jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę z minimalnym krajowym wynagrodzeniem. Dodatkowo w innej firmie wykonuje również umowę zlecenie, z tytułu której podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ubezpieczenia społeczne z tego tytułu są dobrowolne, co wyklucza możliwość objęcia pana Arkadiusza dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy
Zleceniobiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do tego okresu wliczane są poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem, że przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 30 dni.
Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy a podstawa wymiaru
Płatnik składek (zleceniodawca) otrzymane od zleceniobiorcy zwolnienie chorobowe niezwłocznie przekazuje do ZUS wraz z uzupełnionym zaświadczeniem Z-3a.
Na podstawie danych z dokumentu Z-3a dotyczących choroby zleceniobiorcy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, którego podstawą wymiaru jest przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu przez okres 12 miesięcy, do jej ustalenia przyjmuje się przychód za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia. Za przychód uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.
Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny a kontrole z ZUS
Praca na różnych umowach a podstawa zasiłku chorobowego
Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy po ustaniu umowy zawartej na zastępstwo?
Zasiłek chorobowy - jak ustalić jego wysokość?
Zasiłek chorobowy 2014 - okres trwania, wysokość świadczenia w praktyce
Zasiłek chorobowy - 2013
Od którego dnia pracownik po 50. roku życia otrzyma zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy – jakie składniki nie zaliczają się do podstawy wymiaru zasiłku?
Zasiłek chorobowy po poronieniu
Zasiłek chorobowy dla medyków w czasie COVID-19