Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Autoprezentacja - jak sprawić, by pracodawca się do nas przekonał?

Autoprezentacja jest niezwykle ważna podczas rekrutacji, ponieważ mamy bardzo mało czasu, by pokazać się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Warto więc przedstawić się tak, jak chcielibyśmy być widziani. Co składa się na naszą autoprezentację? Na co zwrócić szczególną uwagę, by przekonać do siebie pracodawcę?

Autoprezentacja ważna od samego początku

Autoprezentacja jest kojarzona głównie z momentem rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jednak pamiętać, że składają się na nią także odpowiednio przygotowane dokumenty. To właśnie CV i list motywacyjny są pierwszym kontaktem z rekruterem. W związku z tym nie można zapomnieć o poświęceniu im odpowiedniej uwagi.

CV i list motywacyjny powinny być odpowiednio sformatowane, zawierać najważniejsze i - co istotne - prawdziwe informacje, dopasowane do ogłoszenia. Poza tym warto postawić na minimalizm, nie przesadzać z ozdobnikami, podkreśleniami itp. Poprośmy również kogoś, aby przeczytał nasze dokumenty i sprawdził, czy nie ma w nich żadnych błędów.

Pamiętajmy również o tym, by CV i list wysłać z odpowiedniego adresu e-mail. To również pierwsze kroki autoprezentacji - rekruter na pewno nie będzie nas miał za profesjonalistów, jeśli dokumenty aplikacyjne otrzyma z adresu madziulka123@bratek.pl.

Autoprezentacja krok po kroku

Chcemy, aby rekruterzy i potencjalni pracodawcy odbierali nas w taki sposób, jaki świadomie wykreujemy. Nie chodzi tutaj jednak o to, by manipulować rozmówcami. Autoprezentacja nie jest negatywna, to jedynie działania, które mają pewien jasno określony cel - w tym przypadku zatrudnienie na danym stanowisku.

Wiemy już, że na autoprezentację składa się bardzo wiele czynników. Tak naprawdę rekruterzy często zwracają uwagę przede wszystkim na to, jak przekazujemy informacje, jaki mamy sposób bycia, nawet bardziej niż na to, o czym mówimy.

Pamiętajmy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Nie bez powodu mówi się, że jak cię widzą, tak cię piszą. W psychologii istnieje pojęcie efektu aureoli - wynika z niego, że najważniejsze są pierwsze chwile po poznaniu osoby. To właśnie one determinują to, jak będziemy postrzegani.

Warto więc zadbać o odpowiedni strój - najlepiej wybrać styl semi elegant, wyglądać elegancko i z klasą, ale nie jakbyśmy właśnie wrócili z pierwszej komunii czy zaślubin. Zrezygnujmy ze zbyt nachalnej biżuterii, neonowych kolorów, jeśli decydujemy się na makijaż powinien być lekki i delikatny.

Bądźmy pewni siebie, nie przyjmujmy zamkniętej postawy, uśmiechajmy się, nastawmy się pozytywnie i mówmy głośno (choć niezbyt głośno) oraz wyraźnie i w odpowiednim tempie - postarajmy się nie mówić zbyt wolno czy zbyt szybko. Starajmy się także o poprawność.

Nie możemy również zapominać o tym, że powinniśmy być doskonale przygotowani do rozmowy - przed rekrutacją konieczne jest zapoznanie się dokładnie ze stroną firmową, jej misją, wizją, warto również przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Trzymajmy emocje na wodzy, pamiętajmy jak ważne jest opanowanie, rekruterzy z pewnością nie popatrzą na nas przychylnie, jeśli zaczniemy się nadmiernie emocjonować - szczególnie jeśli nasza praca będzie polegała na kontaktach z klientem.

Pamiętajmy również, by nie mówić źle o byłych pracodawcach, zasada jest bowiem prosta - skoro nie mamy problemów z tym, by ich obrażać, także przyszły pracodawca może się spodziewać tego rodzaju rozmów z naszej strony.

Nie możesz nie znać odpowiedzi na pytania dotyczące ciebie - mocne i słabe strony, umiejętności, wykształcenie, doświadczenie, pamiętaj żeby dokładnie się przygotować. Kto w końcu ma mówić o twoich wadach i zaletach zamiast ciebie?

Co wpływa na autoprezentację?

Jest jeszcze kilka kwestii, które z pewnością poprawiają twoją autoprezentację. O czym musisz pamiętać?

Kiedy wejdziesz do pomieszczenia, w którym odbywa się rozmowa, poczekaj na to, aż rekruter czy potencjalny pracodawca wyciągnie do ciebie rękę pierwszy. Przyjmuje się, że to gospodarz wita i pierwszy wyciąga rękę, a w tym przypadku, to oni są gospodarzami. Poczekaj na ich krok.

Nie odmawiaj, jeśli ktoś zaproponuje ci coś do picia, nawet jeśli nie masz ochoty i nie wypijesz ani kropli. Dlaczego warto to zrobić? Odmowa może być jednoznaczna z tym, że nie czujemy się pewnie, a przecież musimy pokazać się jako ktoś naprawdę pewny siebie.

Usiądź na wskazanym przez rekrutera miejscu i zrób to dopiero, kiedy zostanie ci ono wskazane, nie śpiesz się, nie wybieraj go samodzielnie. Kiedy już zajmiesz swoje miejsce, nie rozglądaj się, nie machaj nerwowo nogami, nie krzyżuj rąk. Usiądź spokojnie, jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, połóż je na kolanach lub na oparciu krzesła, patrz na rekrutera i siedź prosto - jednak nie myl prosto ze sztywno.

Ważne jest również to, jak odpowiadasz na pytania - staraj się odpowiadać jak najbardziej konkretnie, ani zbyt lakonicznie, ani też nie rozwijaj się nadmiernie. Co oczywiste, nie możesz też przerywać rekruterowi.

Na autoprezentację składa się wiele czynników i wydawać się może, że kontrolowanie każdego z nich jest niezwykle trudne, jednak jeśli skupimy się na tym, co w nas najlepsze, z pewnością będzie to dla nas o wiele naturalniejsze.