Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy eKorepetycje są sposobem na biznes?

Zakupy, wypełnianie wniosków, poszukiwanie informacji – z roku na rok coraz bardziej cenimy fakt, że wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Jest to zbawienne dla naszego czasu – nie tracimy go, stojąc w kolejkach, dojeżdżając na miejsce itd. Nic więc dziwnego, że biznes, który bez problemu może być wykonywany online – taki właśnie się staje. Ułatwienia dla klienta mogą pomóc zwiększyć sukces przedsiębiorcy. Jeśli ktoś kiedykolwiek korzystał z usług korepetytora, wie, że spotkania z nim mogą być uciążliwe – nierzadko trzeba dojechać na drugi koniec miasta, jest problem z dostosowaniem godzin pasujących obu stronom, nie da się odtworzyć wykładu po powrocie do domu itp. Problem mają też mieszkańcy mniejszych miejscowości – nie zawsze są w stanie znaleźć kogoś, kto zacznie ich uczyć np. mniej znanych języków. Z pomocą mogą tutaj przyjść eKorepetycje, które odpowiednio prowadzone mogą stać się doskonałym sposobem na biznes!

Korepetytor - kim jest?

Kim jest korepetytor? Jeśli przyjrzymy się definicjom tego zawodu, możemy zauważyć, że w większości z nich jawi się nam on jako osoba, która przeprowadza dodatkowe lekcje z uczniami, aby pomóc im zrozumieć dane zagadnienie czy przygotować się do egzaminów.

Korepetytorzy zazwyczaj nauczają o bardzo elastycznych porach, dostosowują się do czasu swoich uczniów, mogą dojeżdżać do ich domów, udostępniać swoje mieszkania, pojawiać się w dowolnie określonym miejscu lub prowadzić eKorepetycje.

Najczęściej uczniowie decydują się na korepetycje z tych przedmiotów, które zdają na egzaminach, np. maturze. Dlatego też najwięcej osób uczy się języka angielskiego czy matematyki, którym po palcach depcze język polski czy chemia.

Jednak warto podkreślić, że korepetytor nie musi uczyć przedmiotów szkolnych – ludzie poszukują również wiedzy z zupełnie innych dziedzin.

Cechy dobrego korepetytora

Jak w każdym zawodzie, także w przypadku korepetytorów istnieje zestaw cech, który sprawia, że osoba lepiej radzi sobie z wykonywaniem tego zawodu. Jaki powinien być dobry korepetytor?

Nie da się ukryć, że bez umiejętności przekazywania wiedzy innym osobom, nie jest możliwe poradzenie sobie w tym zawodzie – możemy bowiem posiadać rozległą wiedzę, znać teorię, mieć za sobą praktykę, jednak gdy będziemy tłumaczyć zawiłości dziedziny niezrozumiale, z pewnością uczniowie nie będą wracali na nasze lekcje – po to bowiem decydują się na korepetycje, by zrozumieć jak najwięcej.

Istotna w tym zawodzie jest również cierpliwość – można trafić na uczniów, którzy w lot rozumieją to, co do nich mówimy, może się jednak okazać, że mimo godzin ćwiczeń, nadal trzeba coś powtórzyć, wytłumaczyć ponownie – dlatego też cierpliwość jest niezwykle ważna.

Korepetytor powinien również ciągle poszerzać swoją wiedzę, znać jej aktualny stan. Wiele dziedzin bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego konieczne jest bycie na bieżąco ze wszystkim, co się w nich dzieje. Oczywiście nie jest konieczne uczenie się wszystkiego na pamięć, lecz konieczna jest przynajmniej umiejętność sprawnego wyszukiwania rzetelnych informacji.

Dla kogo korepetycje?

Może się wydawać, że korepetycje pobierają tylko uczniowie czy studenci. Przed zbliżającymi się egzaminami z pewnością wielu z nich szuka kogoś, kto mógłby im pomóc uporządkować wiedzę i wytłumaczyć niezrozumiałe zagadnienia.

Rzeczywiście uczniowie bardzo często korzystają z korepetycji – przed maturą, aby dostać się na wymarzone studia, by otrzymać dobre oceny końcowe itp. Jak już wspominaliśmy, definicja zawodu korepetytora często mówi o tym, że zajęcie to polega na prowadzeniu lekcji pozaszkolnych, co wskazywałoby na to, że to właśnie osoby chodzące do szkoły są grupą docelową dla tego biznesu. Jednak tak naprawdę z korepetycji może korzystać każdy, kto chce się uczyć, bez względu na wiek. Dlatego z pewnością eKorepetycje mogą ułatwić dostęp do dodatkowych lekcji dla większej grupy odbiorców.

eKorepetycje sposobem na biznes?

Jak napisaliśmy na wstępie – coraz więcej czynności wykonujemy online. Jest to duża oszczędność czasu i wygoda. Dlatego też coraz więcej korepetytorów decyduje się na eKorepetycje odbywające się bez wychodzenia z domu. Jakie formy przybierają?

eKorepetycje nie muszą być jednoznaczne – sposobów na naukę online jest naprawdę sporo, a każdy z pewnością może wśród nich znaleźć coś idealnego dla siebie.

  1. Lekcje przez Skype’a – wielu korepetytorów oferuje lekcje przez Skype’a – komunikator internetowy, za pomocą którego można rozmawiać z osobą z dowolnej części świata. Wystarczy dostęp do internetu i mikrofon. Można zdecydować się również na użycie kamery i widzieć się wzajemnie – choć nie jest to konieczne. Tego rodzaju eKorepetycje niewiele różnią się od tych prowadzonych na żywo.
  2. Filmy – niektórzy korepetytorzy decydują się na nagrywanie filmów z lekcjami. Udostępniają je za darmo – na przykład w serwisie YouTube – lub należy wykupić do nich dostęp. Zazwyczaj jeśli nauczyciel decyduje się na udostępnianie filmów za darmo, nie zawiera w nich całości materiału, a dodatkowe lekcje uzupełniające proponuje już za opłatą – nic w tym dziwnego, przygotowanie lekcji jest naprawdę praco- i czasochłonne. Jednak darmowe lekcje pomagają potencjalnym uczniom – sprawdzają, czy rozumieją nauczyciela, czy chcą z nim współpracować, zanim zdecydują się na zakup lekcji.
  3. Wykłady na żywo – dzięki internetowi można również przeprowadzać wykłady na żywo dla wielu osób. Zazwyczaj podczas ich trwania włączony jest chat, na którym każdy uczestnik może zadawać pytania – dzięki temu każde wątpliwości od razu zostają wyjaśnione. Zazwyczaj dostęp do takich streamingów jest płatny.

Jak widać, odpowiednio zaprojektowane i prowadzone eKorepetycje mogą być świetnym sposobem na biznes. Warto jednak się do nich świetnie przygotować i wziąć pod uwagę wszystkie opinie uczestników.