Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Assessment Center - czy musisz się bać tej metody rekrutacji?

Do niedawna metoda rekrutacji Assessment Center była wykorzystywana głównie przy poszukiwaniu kandydatów na wyższe stanowiska. Aktualnie jest ona coraz popularniejsza i nierzadko obejmuje również te nieco niższe. Z tego też powodu uczestniczyć w Assessment Center może właściwie każdy z nas. Nazwa ta nierzadko brzmi obco i wzbudza stres czy też lęk przed niepowodzeniem. Czego należy się spodziewać? Czym jest metoda Assessment Center? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Co to jest Assessment Center?

Kiedy dowiadujemy się, że weźmiemy udział w rekrutacji Assessment Center, możemy mieć pewne obawy - czy poradzimy sobie z zadaniami? Czego tak naprawdę oczekują rekruterzy? Jakie zadania przygotują? Jak się zachować? Na czym właściwie to wszystko polega?

Metoda Assessment Center pozwala pokazać realne kompetencje kandydata. Dzięki temu firma wie, że osoba, z którą podejmuje współpracę, jest prawdziwym specjalistą i sprawdzi się na swoim stanowisku. Polega ona na przeprowadzaniu testów i wykonywaniu zadań, które potwierdzą umiejętności. Przeprowadzane są one zarówno grupowo, jak i indywidualnie.

Rekrutacja Assessment Center może trwać nawet kilka dni, szczególnie jeżeli obsadzane są najistotniejsze, strategiczne stanowiska. Dodatkowo metoda jest nie tylko czasochłonna, lecz także droga, dlatego firmy przed jej przeprowadzeniem powinny zastanowić się, czy to na pewno najlepszy dla nich sposób na znalezienie kandydata.

Choć na pewnych stanowiskach oczekuje się nawet kilkudziesięciu kompetencji, w trakcie Assessment Center należy badać te, które są kluczowe. Istotne jest więc wybranie tych najważniejszych i skupienie się na nich. Nie zawsze chodzi o umiejętności, równie często sprawdzane są także kompetencje miękkie pracowników.

Jako że każdą z umiejętności można badań zazwyczaj na kilka sposobów, próżno szukać uniwersalnego zestawu zadań czy testów, które mogą być przeprowadzane podczas Assessment Center. Czy to jednak oznacza, że nie da się w żadnym stopniu do takiej rekrutacji przygotować?

Jak przygotować się do Assessment Center?

Choć tak jak już wspomnieliśmy powyżej, nie istnieje standardowy zestaw pytań, które mogą zostać użyte podczas rekrutacji metodą Assessment Center, i tak warto się do niej przygotować. Oprócz tego, że należy wiedzieć przynajmniej, czym ta metoda jest i na czym polega, tak więc przede wszystkim przeczytać artykuły na jej temat, warto również zapoznać się z jak największą ilością informacji na temat firmy, w której staramy się o stanowisko.

Przydatne mogą być również z pozoru banalne czynności, takie jak stawienie się na rekrutacji wypoczętym i odpowiednio ubranym. Strój, jaki powinniśmy tego dnia mieć na sobie, nie odbiega od dress code’u na rozmowach kwalifikacyjnych. Warto ubrać się elegancko, jednak nie przesadzać w żadną ze stron, tak abyśmy nie wyglądali jak podczas ślubu.

Czego nie robić podczas Assessment Center?

Czytając artykuły na temat Assessment Center, można odnieść niewłaściwie wrażenie co do naszego zachowania podczas tej rekrutacji. Czego więc nie powinniśmy robić w jej trakcie?

  1. Nie udawajmy kogoś kim nie jesteśmy, dopasowując się do wymagań firmy. Być może uda nam się pomyślnie przejść testy i rozwiązać zadania, jednak jeżeli stale się kontrolowaliśmy i nie byliśmy sobą, prawda szybko wyjdzie na jaw. Pamiętajmy, że podczas pracy trudno kontrolować się przez cały czas, zabijamy wówczas naszą koncentrację na zadaniach, produktywność i kreatywność.
  2. Nie kopmy pod nikim dołków. Niektórzy, pojawiając się na rekrutacji Assessment Center, mają mylne wrażenie, że muszą pokazać, iż są znacznie lepsi od reszty kandydatów. Wydaje im się, że ta metoda to rodzaj zawodów o to, kto jest numerem jeden. Warto jednak współpracować z grupą, do kolejnych etapów może przejść bowiem kilka osób lub nawet wszyscy, a rekruterzy badają także naszą umiejętność pracy w grupie.
  3. Wielu osobom wydaje się, że podczas Assessment Center muszą pokazać, jak dobrymi przywódcami są. W związku z tym, nawet jeżeli nie mają predyspozycji na lidera, chcą pokazać, że nim są. Po pierwsze jednak nie zawsze taka cecha jest badana, po drugie udawanie przez kilka godzin jest męczące dla kandydata i prędzej czy później okaże się, że bycie liderem nie jest jednak jego mocną stroną. Nie musisz na siłę udowadniać, że potrafisz zarządzać.
  4. Milczenie nie jest złotem. Nie zamykaj się w sobie i nie bądź cichym obserwatorem podczas dyskusji. Weź udział w każdej z nich, nawet jeśli reszta uczestników wydaje się dominować nad tobą. Pokaż, że jesteś w tej grupie, masz swoje zdanie i pomysły. Nawet jeżeli wydaje ci się, że nie jesteś tak przebojowy jak reszta zespołu - nie martw się tym i nie oddalaj się od grupy.
  5. Wrogie nastawienie do innych. Grupa osób podczas rekrutacji Assessment Center składa się z rywali - co do tego nie ma wątpliwości. Nic jednak nie da ci wrogie nastawienie. Pamiętaj, że każde twoje zachowanie podlega ocenie. Nawet jeżeli czujesz napięcie, nie poddawaj się mu, bądź miły, nie wybuchaj, odpowiadaj na wszystkie pytania, wykaż się cierpliwością.
  6. Pójście na żywioł nie jest metodą. Wiesz, że weźmiesz udział w Assessment Center, ale nie masz pojęcia, co to oznacza i nie masz zamiaru uzupełnić wiedzy? Uważasz, że pójście na żywioł to najlepsze rozwiązanie? Niestety w tym przypadku może być nieskuteczne. Oczywiście nie znajdziesz konkretnych zadań i testów, ale kompletne nieprzygotowanie może skutkować zbyt dużym stresem, który cię sparaliżuje podczas rekrutacji. Wystarczy kilka artykułów na temat tej metody i z pewnością zdenerwowanie się zmniejszy. Nie warto również pojawiać się na rekrutacji bez wiedzy o firmie, jej wartościach i celach. Pójście w ciemno będzie najprawdopodobniej równoznaczne z porażką.

Czy metody Assessment Center należy się obawiać? Niekoniecznie, jeżeli przygotujemy się odpowiednio wcześniej i będziemy choć w pewnym stopniu wiedzieć, co nas czeka. Dzięki niej firma może znaleźć prawdziwego eksperta, a kandydaci mogą sprawdzić swoje postawy i uświadomić sobie swój sposób działania.