Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca marzeń – co zrobić, aby ją zdobyć?

Szczęśliwy pracownik to dobry pracownik – zaangażowany, zmotywowany, efektywny. Im lepiej czujemy się na swoim stanowisku, tym bardziej staramy się, aby się na nim utrzymać. Praca marzeń nie musi pozostawać tylko w tej strefie, warto podjąć kroki, by ją dostać. Jak to zrobić? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Praca nie zawsze satysfakcjonuje

W idealnym świecie na pewno każdy robiłby w życiu to, co lubi najbardziej. Jednak, jak dobrze wiemy, nie żyjemy w takim świecie i praca marzeń często niestety pozostaje jedynie marzeniem.

Poszukiwania pracy są trudne i stresujące. Kiedy coś nam się nie udaje, chcemy po prostu jak najszybciej znaleźć zajęcie, które pomoże się nam utrzymać. Znajdujemy takie, które niekoniecznie daje nam satysfakcję, jednak jest stabilne, bezpieczne, a my potrafimy wykonywać powierzane nam zadania. To sprawia, że choć nie lubimy tego, czym się zajmujemy, spędzamy nad tym długie lata – boimy się zmian, nie wiemy, co nasz czeka, zdobyliśmy doświadczenie i wydaje nam się, że klamka zapadła.

Nic bardziej mylnego. Praca nie zawsze nas satysfakcjonuje, jednak jeśli kiełkuje w nas myśl o tym, że praca marzeń wcale nie jest niemożliwa, warto się o nią postarać. Wtedy nawet zmęczenie będzie przyjemniejsze.

Oczywiście nie wszyscy oczekują, że praca będzie ich pasją, co więcej – są ludzie, którzy tego po prostu nie chcą. Wykonują swoje obowiązki, mniej lub bardziej chętnie, ale ich zainteresowania są zupełnie inne, nie są zachwyceni swoim stanowiskiem. To nie znaczy, że natychmiast muszą coś zmieniać. Zmiany są potrzebne przede wszystkim ludziom, którzy ich chcą. Jeśli jednak praca marzeń chodzi ci po głowie – działaj!

Praca marzeń na wyciągnięcie ręki?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania, musisz wiedzieć, że praca marzeń nie zawsze jest łatwa do osiągnięcia. Mogą minąć lata, zanim ją dostaniesz. Jak więc przyśpieszyć ten proces? Jak szukać? Podpowiadamy!

Przede wszystkim dowiedz się, czego chcesz

Choć wydawać się może inaczej, tak naprawdę najwięcej czasu może nam zająć znalezienie odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę chcemy robić. Co sprawia nam największą przyjemność? Co rozumiemy pod pojęciem praca marzeń? Jakie zadania sprawiają nam największą satysfakcję?

Odpowiedź bywa trudna. Często poszukiwania trwają latami. Wydaje nam się, że wiemy, co lubimy, ale kiedy zaczynamy to robić, okazuje się, że jednak niekoniecznie. To trudne, może doprowadzić do zniechęcenia i frustracji, jednak zawsze warto szukać. Co się nie udało? To nie koniec świata. Czasami odpowiedź przychodzi niespodziewanie.

Co można zrobić, by odnaleźć coś, co najbardziej nas satysfakcjonuje? Przede wszystkim próbować różnych rzeczy. Wypisz na kartce, co cię interesuje i zagłęb się w to. Z pewnością szybko poczujesz, że coś jest zupełnie nie twoją bajką lub przeciwnie – że w czymś czujesz się, jak ryba w wodzie.

Ciągła nauka

Kolejnym ważnym punktem jest zwiększanie swojej wiedzy. Jeśli zależy ci na znalezieniu pracy marzeń, nie możesz być kompletnie zielony w danej branży. Ucz się, czytaj literaturę, obserwuj aktualności na portalach. Musisz wiedzieć, co w trawie piszczy, czego oczekują pracodawcy, jak wygląda rynek.

Taka teoretyczna znajomość branży może bardzo pomóc ci w poszukiwaniu pracy marzeń. Informacje przydadzą się podczas rekrutacji i późniejszego wykonywania obowiązków. Wiele dziedzin szybko się rozwija i raz zdobyta wiedza nie wystarczy. Warto być na bieżąco.

Szkolenie kompetencji

Teoria jest ważna, jednak jak dobrze wiemy, jeszcze ważniejsza jest praktyka. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, poszukaj kursów czy szkoleń, dzięki którym nabędziesz wymagane przez pracodawców umiejętności.

Przeszukaj także internet, poszukaj kursów online, kanałów na YT, grup na Facebooku. Możesz uczyć się samodzielnie. Najważniejsze, abyś nie stał w miejscu i rozwijał swoje zainteresowania.

Przygotuj dokumenty aplikacyjne

Jeśli czujesz się już dobrze przygotowany, zajmij się przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych. Poświęć temu nieco więcej czasu i postaraj się, by były jak najdokładniejsze. Trzymaj się wytycznych, nie tylko w kwestii treści, lecz także formy. Przygotuj dokumenty, dopasowując je do ofert. Nie wysyłaj do wszystkich firm tego samego zestawu. Pokaż już na tym etapie rekrutacji, że zależy ci na otrzymaniu stanowiska.

Poszukiwanie ofert

Jeśli nasza praca marzeń wiąże się z konkretną firmą – to świetnie. Już od początku wiemy, gdzie chcemy aplikować, co musimy zrobić, aby otrzymać pracę itd. Jednak jeśli wiemy, co chcemy robić, ale nie zdecydowaliśmy, gdzie, musimy rozpocząć aktywne poszukiwania. Pamiętaj, żeby nie zamykać się wyłącznie na serwisy z ogłoszeniami. Sprawdzaj media społecznościowe – obserwuj ludzi z branży na Twitterze czy Instagramie, zapisz się do grup na Facebooku, zarejestruj się na LinkedIn czy GoldenLine. Wyznacz sobie czas w ciągu dnia i codziennie poświęcaj go na szukanie ofert i aplikowanie.

Znowu się nie udało?

Tak jak już wspominaliśmy, poszukiwania pracy marzeń mogą trwać bardzo długo! Dlatego nie możesz się zniechęcać. Zwiększaj swoje umiejętności, ucz się, rozwijaj i aplikuj. Wytężona praca z pewnością przybliży cię do celu, aż w końcu pomoże ci go osiągnąć!