Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Cechy dobrego pracownika IT - predyspozycje do pracy w tej branży

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak duże zapotrzebowanie na pracowników ma miejsce w branży IT. Nie jest również tajemnicą kwestia zarobków w tym segmencie. Nie dziwi więc, że o pracy tej marzy wiele osób nie tylko pobierających wykształcenie w tym kierunku, lecz także przebranżawiających się. Nie każdy jednak ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj cechy dobrego pracownika IT.

Cechy dobrego pracownika IT

Jakie są cechy dobrego pracownika IT, a tym samym predyspozycje do pracy w tej branży? Sprawdź i przekonaj się, czy je posiadasz!

Chęć ciągłego kształcenia się

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dynamiczną branżą jest branża IT. Nowe rozwiązania pojawiają się właściwie co chwilę i nierzadko trudno zapanować nad dostępną wiedzą. Jednak jeśli chcemy być dobrym pracownikiem, musimy chcieć się ciągle rozwijać i uczyć. W tym przypadku nie ma mowy o tym, by nauczyć się czegoś i pozostać przy tych metodach na wiele lat. Wiedza z tego zakresu szybko się dezaktualizuje, a my - jako pracownicy - musimy mieć tego całkowitą świadomość.

Dlatego też śledzenie portali branżowych, najnowszych trendów, kursy i szkolenia powinny być dla każdego pracownika IT obligatoryjną częścią wykonywania swojego zawodu.

Umiejętność szukania najprostszych rozwiązań

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że najlepszy pracownik IT to… leniwy pracownik. Dlaczego tak jest? Ponieważ często znalezienie najprostszego rozwiązania problemu jest kluczem. Nie warto “przekombinowywać”, rozkładać pewnych czynności na czynniki pierwsze. Czasami ze względu na to, że pracownikowi po prostu nie chce się czegoś robić, sięga po szybkie rozwiązania i jest to bardzo dobra droga.

Dobry pracownik IT potrafi znaleźć najprostsze rozwiązanie, nie wgłębia się zbyt tam, gdzie naprawdę nie jest to konieczne i nie traci cennego czasu, który może przeznaczyć na inne aktywności.

Umiejętność pracy grupowej

Pracownik IT często kojarzony jest z osobą odosobnioną, pracującą gdzieś na uboczu, milczącą. Coraz częściej jednak pracę nad tym samym projektem podejmuje wiele osób i muszą oni dobrze komunikować się między sobą, potrafić wspólnie pracować. Dlatego jeśli chodzi o cechy dobrego pracownika IT, nie można pominąć pracy w grupie oraz komunikatywności.

Obowiązkowość i terminowość

Zapotrzebowanie na pracowników branży IT jest duże ze względu na równie duże zapotrzebowanie na ich usługi. Nic więc w tym dziwnego, że pracownik IT powinien być obowiązkowy, wywiązywać się ze swoich zadań i co ważne, robić to w terminie. Nawarstwiające się zadania nie sprzyjają motywacji i produktywności, a klient, którego zawiedziemy, najpewniej do nas nie wróci.

Umiejętność współpracy z innymi

Mówiliśmy już o pracy w grupie, która jest niezwykle ważna, jednak równie istotne są umiejętności uczenia się, nabywania wiedzy od innych. Zanim więc pracownik zacznie sam szukać rozwiązania problemu, powinien sprawdzić, czy nie został on wcześniej rozwiązany. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań i rad innych ludzi dobrze radzących sobie z zadaniem, które jest dla nas w jakimś sensie problematyczne. Nie warto tutaj tkwić w przekonaniu, że najlepiej dojść do wszystkiego samodzielnie. Owszem, zapewne tak będzie, tylko dlaczego mamy tracić cenny czas, skoro pracy i tak na pewno mamy dużo, jeśli nasz problem został już wcześniej rozwiązany? W związku z tym cechą dobrego pracownika jest umiejętność współpracy z innymi osobami nie tylko jako współpracownikami, lecz także nauczycielami.

Samodzielna motywacja

Pracownik IT powinien również umieć motywować się do pracy i działania. Przed nim masa nauki, wiele obowiązków, musi być zmotywowany i zaangażowany, by wszystko szło sprawnie. Jeśli nie znajdujemy w sobie motywacji do zdobywania wiedzy, rozwiązywania problemów, trudno będzie nam się stać dobrymi pracownikami, co więcej będzie to często po prostu niemożliwe.

Zdolność logicznego myślenia

Dobry pracownik IT musi analizować, myśleć logicznie, nie mieć problemów ze znajdowaniem zależności między zmiennymi, z dostrzeżeniem problemu i rozwiązań. Nieoceniona jest również zdolność czytania ze zrozumieniem.

Pasja

Trudno mówić o pełnym zaangażowaniu w coś, czego po prostu nie lubimy, w związku z czym cechą dobrego pracownika IT jest z pewnością pasja. Łączenie pracy z pasją jest marzeniem każdego z nas, a kiedy już tak się zdarza, z całą pewnością z pracy czerpana jest większa satysfakcja i łatwiej znaleźć motywację do ciągłego kształcenia się. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku branży IT - trudno wyobrazić sobie dobrego pracownika, który tego zajęcia zwyczajnie nie lubi.

Znajomość języka angielskiego

Pracownik IT powinien znać język angielski przynajmniej biernie, gdyż wiele opracowań napisanych jest właśnie w tym języku, poza tym jest on również niezbędny do obsługi wielu programów. Język programistów na świecie jest dość uniwersalny - żargon jest właśnie angielski. Wiele kursów także odbywa się tylko w języku angielskim. Jego znajomość jest więc niezwykle potrzebna.