Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dobra prezentacja - jak przygotować się na wystąpienie publiczne?

Wystąpienia publiczne są dla wielu z nas ogromnie stresujące. Boimy się tego, jak sobie poradzimy, źle się czujemy, mamy wrażenie, że wszyscy będą się nudzić – obaw może być naprawdę wiele. Nic w tym dziwnego. Stajemy przed całą salą ludzi i musimy ich zaciekawić – to nie lada wyzwanie. Oczywiście ważną częścią wystąpienia publicznego jest także dobra prezentacja. Może ona stanowić świetne dopełnienie tego, o czym mówimy. Jak przygotować prezentację, by zrobiła ona jak najlepsze wrażenie? Podpowiadamy!

Dobra prezentacja – czyli jaka?

Zapewne każdy z nas w swoim życiu widział mnóstwo prezentacji – jedne były gorsze, inne lepsze, natomiast możemy mniej więcej określić, czego od takiej formy oczekujemy. Musimy pamiętać, że oprócz nas – osób, które będą prezentować dany temat, sala to głównie nasza publiczność i na niej musimy się skoncentrować. Dlatego też skupienie się tylko na tym, co my uważamy za właściwie, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Starajmy się spojrzeć na sprawę nieco szerzej.

Dobra prezentacja to taka, która przyciąga, zaciekawia, nie wzbudza uśmiechu politowania i przekazuje coś więcej niż tylko streszczenie tego, co mówi prelegent. O czym warto pamiętać? Do jakich rad się zastosować? 

Plan prezentacji

Na początku, zanim jeszcze przystąpimy do przygotowania prezentacji multimedialnej, weźmy kartkę i długopis i rozpiszmy sobie każdy slajd. Dzięki temu będziemy mogli zgromadzić wszelkie informacje, które będziemy chcieli przekazać w tej formie i dowolnie je układać, modyfikować. Przydatne mogą okazać się małe karteczki – każdą z nich potraktujmy jako osoby slajd, zapisujmy, co chcemy na nim zamieścić, a następnie ułóżmy je tak, by tworzyły jak najlogiczniejszą całość.

Dlaczego warto najpierw rozpisać wszystko ręcznie – komputer jest pełen rozpraszaczy, jeśli więc zależy nam na pełnym skupieniu, znacznie lepiej zrobi nam odcięcie się od internetu i powiadomień. Poza tym takie zadanie rozbudzi również naszą kreatywność!

Prezentacja nie jest streszczeniem

Zanim przystąpisz do tworzenia slajdów, musisz wiedzieć jedno – prezentacja nie jest streszczeniem, ani tym bardziej zapisem, tego, co mówisz podczas wystąpienia. Publiczność wcale nie będzie zadowolona suchą prezentacją, to znaczy taką, na której znajduje się dokładnie to, co właśnie do niej mówisz.

Wystrzegaj się przepisywania tekstu wystąpienia na slajdy, postaraj się o coś więcej niż tylko skrót twojego wystąpienia. Wielu prelegentów traktuje prezentację jako podpowiedź, co właśnie powinien powiedzieć. Owszem, może być ona pomocna, jednak nie powinien być to jej główny cel. Prezentację robimy dla publiczności, nie dla siebie. W związku z tym musimy się postarać, aby była jak najciekawsze i ludzie chcieli na nią patrzeć.

Przykłady i rozjaśnienia

Co więc umieszczać na prezentacji? Na przykład zdjęcia czy grafiki obrazujące to, o czym mówisz, przykłady, które rozjaśnią temat, krótkie filmiki, nagrania. Wszystko, co może stanowić uzupełnienie wygłaszanego przez ciebie tematu.

W zależności od tego, o czym mówisz i jaką masz publiczność, możesz stworzyć na przykład coś zaskakującego czy zabawnego, aby przyciągnąć słuchacza i sprawić, że na długo zapamięta twoje wystąpienie – pozytywnie, rzecz jasna.

Porzuć piasek na rzecz elegancji

Każdy, kto choć raz korzystał z jednego z najpopularniejszych programów do tworzenia prezentacji (Power Point), wie, że posiada on mnóstwo szablonów slajdów, które jednak nie są zbyt estetyczne i nowoczesne. Z pewnością kojarzysz piasek pustyni czy pożółkłą, starą kartę.

Wykorzystanie tych szablonów nie jest zbyt profesjonalne. Lepiej postawić na klasykę, elegancję i stworzyć coś samodzielnie – najczęściej im prościej, tym lepiej. Nie za dużo kolorów, niewiele wyróżnień, ale dobrej jakości materiały – to jest najważniejsze.

Jeśli prezentujemy w języku polskim, postawmy na font z polskimi znakami. Sprawdźmy również, czy nie popełniliśmy żadnego błędu w prezentacji – od literówek po (niedopuszczalne) ortografy.

Multimedia

Jeśli decydujesz się na dźwięki, muzykę, filmy czy zdjęcia, postaraj się, by były jak najlepszej jakości. Poza tym nie zapominaj, by podawać źródła i korzystać ze wszystkiego legalnie. Zdjęć staraj się szukać na stockach – tam możesz je znaleźć w dobrej jakości, za darmo i w pełni legalnie.

Postaraj się też wybierać takie materiały, które nie są powszechnie znane i dostępne, jeśli masz taką możliwość – nie korzystaj z przykładów, z których korzystają wszyscy.

Sprzęt bywa zawodny

Przygotuj się też na to, że sprzęt może być zawodny. Weź wszystkie ładowarki, prezentację zapisz na pendrivie, a najlepiej dwóch, w dwóch formatach, by mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Prezentację warto również wysłać sobie na maila. Dodatkowo dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą baterii (gdyby na przykład pilot do rzutnika nagle przestał działać).

Dobra prezentacja wymaga przygotowań, jednak z pewnością warto poświęcić swój czas, by zaciekawić odbiorców i sprawić, że nas zapamiętają.