Jak mindfulness wspiera zdrowie psychiczne?
Coraz więcej osób szuka sposobów na poprawę swojego samopoczucia i zmniejszenie napięcia psychicznego. Nic w tym dziwnego! Świat pędzi do przodu i jest naprawdę stresującym miejscem,z którym trzeba nauczyć się sobie radzić. Mindfulness, czyli świadome bycie "tu i teraz", okazuje się być odpowiedzią na te potrzeby. Czym jest mindfulness i jak zacząć je praktykować? Przeczytaj!
Czym jest mindfulness?
Mindfulness to praktyka polegająca na świadomym kierowaniu uwagi na teraźniejszość, bez oceniania i z pełną akceptacją. Oznacza to skupienie się na tym, co dzieje się w danej chwili, zarówno wewnątrz Ciebie – w Twoich myślach, emocjach czy odczuciach ciała – jak i wokół Ciebie, w Twoim otoczeniu.
Uważność jest zarówno filozofią życia, jak i zestawem praktyk, które mają na celu rozwijanie zdolności do bycia obecnym "tu i teraz". Współczesna koncepcja mindfulness opiera się na technikach wywodzących się z tradycji buddyjskich, ale została zaadaptowana na potrzeby medycyny i psychologii przez Jon Kabat-Zinna – twórcę programu redukcji stresu opartego na uważności.
Jak mindfulness wpływa na redukcję stresu?
Mindfulness to coś, co jest w stanie pomóc Ci zmniejszyć napięcie i wytworzyć większą odporność psychiczną na stres, który nieodłącznie wiąże się z wyzwaniami dnia codziennego. Regularne ćwiczenia pozwalają bowiem na lepsze rozpoznawanie, a dzięki temu również kontrolowanie własnych emocji.
Świadome oddzielanie emocji i myśli od faktów to jeden z mechanizmów redukcji stresu. Dzięki mindfulness możesz nauczyć się zauważać automatyczne i negatywne schematy myślowe, czyli coś, co bardzo często potęguje Twój stres. W ten sposób nauczyć się tego, by nie reagować impulsywnie, za to podchodzisz do wyzwania w sposób bardziej opanowany.
Gdy praktykujesz uważność uczysz się również akceptacji tego, na co nie masz wpływu, a to pozwala Ci na obniżenie poziomu frustracji. W ten sposób budujesz też wewnętrzną równowagę emocjonalną, co pozwala Ci na lepsze radzenie sobie ze stresem w przyszłości.
Mindfulness jako wsparcie w leczeniu depresji i lęku
Mindfulness może być również wsparciem w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń lękowych i depresji. Praktyka uważności pozwala na lepsze rozumienie swoich emocji, a także na lepsze radzenie sobie z nimi. To sposób na radzenie sobie z lękiem czy poczuciem beznadziei, które towarzyszą osobom chorym.
Mindfulness może też pomóc osobie z depresją w przerwaniu błędnego koła negatywnych myśli, które napędzane są przez chorobę i same potęgują jej objawy. Dzięki mindfulness osoba chora może zdystansować się od myśli i zmniejszać ryzyko nawrotu choroby.
W przypadku zaburzeń lękowych z kolei mindfulness jest w stanie pomóc łagodzić zbyt silną i nieadekwatna reakcję na czynniki wyzwalające stres oraz zmniejszać objawy somatyczne wywoływane przez lęk. To pozwala osobom z zaburzeniami lękowymi na lepszą kontrolę nad własnymi reakcjami.
Pamiętaj jednak, że mindfulness to tylko wsparcie. Jeśli czujesz, że masz problemy, z którymi nie możesz sobie poradzić rozważ konsultację ze specjalistą, na przykład psychologiem. Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się więcej: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.
Jak praktykować mindfulness?
Praktykowanie mindfulness nie wymaga specjalnego sprzętu ani przygotowania – najważniejsza jest tu bowiem regularność. Wystarczy wygospodarować tylko kilka minut dziennie, by zauważyć różnicę.
Usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Obserwuj, jak powietrze wpływa i wypływa z twoich płuc, nie zmieniając rytmu oddychania. Jeśli zauważysz, że Twój umysł zaczyna błądzić, łagodnie skieruj uwagę z powrotem na oddech. Medytacja uważności pomaga uspokoić umysł i zwiększyć koncentrację.
Uważność można praktykować podczas wykonywania zwykłych czynności, takich jak jedzenie, spacer czy mycie naczyń. Skup się na doświadczaniu chwili obecnej – zauważ smak potraw, zapach otoczenia, dźwięki lub fakturę przedmiotów. Skup się na tym, zamiast błądzić myślami lub zamartwiać się.
Oddychanie to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych narzędzi mindfulness. Poświęć kilka minut dziennie na świadome oddychanie, skupiając się na rytmie wdechu i wydechu. Możesz liczyć oddechy lub zwracać uwagę na to, jak zmienia się twoje ciało w trakcie oddychania.
Zamiast tłumić trudne myśli i emocje, spróbuj również je zauważyć i zaakceptować, bez oceniania. Praktyka mindfulness uczy przyjmowania własnych odczuć z ciekawością i życzliwością, co pomaga lepiej radzić sobie z wyzwaniami emocjonalnymi.
Artykuł sponsorowany