Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Wystąpienia publiczne przerażają wielu z nas. Stanąć przed grupą ludzi i powiedzieć coś z sensem, zaciekawić, sprawić, że zrozumieją zagadnienie – teoretycznie nic wielkiego, szczególnie jeśli jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie, jednak w praktyce zazwyczaj wywołuje to falę stresu. Żeby poczuć się lepiej i zmniejszyć napięcie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Nie tylko zmniejszy ono nasze zdenerwowanie, lecz także zwiększy wiarę we własne możliwości. Jak przygotować się do wystąpienia publicznego? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Przed prezentacją często zastanawiamy się, jak przygotować się do wystąpienia publicznego, by wszystko poszło zgodnie z planem. Musimy wiedzieć, że będzie to on nas wymagało czasu, ale z pewnością się opłaci. Właściwie wszystkim prelegentom powinno zależeć na tym, by publiczność była zaciekawiona. Nikt nie chce wiedzieć, że podczas naszej prezentacji połowa sali zasnęła. Co powinniśmy zrobić, aby tak się nie stało? O czym pamiętać?

Doskonałe przygotowanie

Zazwyczaj tematykę wystąpienia poznajesz dużo wcześniej. Najczęściej jest to oczywiście dziedzina, w której jesteś ekspertem, na której się znasz i wiesz, gdzie szukać informacji. Jeśli masz pojechać na konferencję i reprezentować firmę, przełożeni nie wyślą kogoś, kto się zupełnie nie zna na rzeczy. Pamiętaj o tym, gdy przyjdzie moment zwątpienia.

Niezależnie jednak od tego, czy jesteś ekspertem i jak dużo wydaje ci się, że wiesz w danym temacie, musisz się doskonale przygotować. Warto przygotować się nieco szerzej, niż wskazuje obszar, o którym będziesz mówić. Dzięki temu żadne pytanie nie powinno być dla ciebie zaskakujące. Oczywiście nie chodzi o to, by zapoznawać się z całą dziedziną, jednak rozszerzenie wiedzy na pewno nie zaszkodzi – wręcz przeciwnie.

Świetna prezentacja

Większość osób, które występują publicznie, posiłkują się prezentacją. Dzięki temu mogą wyjaśnić pewne rzeczy, coś pokazać, dopowiedzieć. Prezentacja jest świetnym dopełnieniem całości wystąpienia – pod warunkiem, że jest ciekawa i dobrze zrobiona? Co to znaczy?

Więcej o dobrej prezentacji mówiliśmy w pierwszej części naszego cyklu. Przypomnijmy jednak, że jest to taka prezentacja, która nie zawiera samej treści i nie jest suchym skrótem tego, o czym mówi prelegent. Warto zamieścić w niej multimedia, potraktować jako miejsce, gdzie możemy coś pokazać i lepiej wyjaśnić.

Zadbajmy również o estetykę prezentacji, nie korzystajmy z gotowych szablonów, poprośmy kogoś, by sprawdził, czy nie ma w niej błędów.

Praktyka czyni mistrza

Temat już przygotowany, prezentacja gotowa – co dalej? W tym momencie należy zacząć ćwiczenia. Aby wygłosić prezentację swobodnie, nie mówić za długo, nikogo nie zanudzić, musisz wielokrotnie powtarzać swój występ. Dzięki temu zyskasz pewność siebie, dowiesz się, ile zajmuje całość, przekonasz się, czy musisz coś skrócić, wydłużyć itd.

Nie siedź w fotelu i nie mrucz sobie tekstu pod nosem. Stań przed lustrem, wyobraź sobie, że przed tobą siedzi widownia i zacznij wygłaszać to, co masz do powiedzenia, dokładnie tak, jak chcesz to zrobić w dniu wystąpienia.

To naprawdę pomoże w zmniejszeniu stresu, który towarzyszy takim wystąpieniom i pozwoli zapobiegać problemom, które mogą wystąpić, jeśli się odpowiednio nie przygotujemy.

Autoprezentacja

Najważniejsze jest to, co mamy do powiedzenia, prezentacja, którą tworzymy i nasza wiedza. Jednak nie da się ukryć, że publiczność zwraca również uwagę na to, jak wygląda prelegent. Nie jest to kluczowa kwestia, na której powinniśmy się skupić, lecz mimo wszystko musimy o niej pamiętać.

Im bardziej elegancko i schludnie będziemy wyglądać, tym bardziej profesjonalni będziemy się wydawać publiczności. Konieczna jest więc świeża fryzura, wyprasowane, czyste ubranie i zadbanie o to, by nasza twarz wyglądała na wypoczętą.

Kiedy staje przed nami osoba z plamą na koszuli, w wygniecionych jeansach, z włosami, które stoją w każdą możliwą stronę, automatycznie wydaje nam się, że jest to osoba nieprzygotowana i nie może być ekspertem. Być może nie jest to do końca sprawiedliwe, lecz tak działa nasz umysł, trudno więc z tym walczyć.

Koło ratunkowe

Przygotujmy się na każdą możliwą okoliczność – możemy zapomnieć o czym mówimy, zagubić się, dlatego warto mieć ze sobą notatki. Co warto podkreślić, absolutnie nie powinniśmy ich czytać, mają służyć tylko jako pomoc w nagłej sytuacji.

Poza tym przygotujmy się również od strony technicznej – weź ze sobą co najmniej dwa pendrive’y, zapisz prezentację w kilku formatach, zapisz ją w chmurze lub wyślij sobie na maila. Zawsze miej przy sobie ładowarkę, jeśli korzystasz z laptopa. Jeśli nagle w trakcie wystąpienia rozładuje ci się laptop, nawet jeśli jesteś przygotowany, stres spowodowany tym wydarzeniem, może je zupełnie zepsuć.

Jak już wspominaliśmy, wystąpienia publiczne są dla wielu z nas niezwykle stresujące. Dlatego też jeśli zastanawiamy się, jak przygotować się do wystąpienia publicznego, odpowiedź jest jedna – bardzo solidnie. Tak, aby nic nie mogło nas zaskoczyć, a ze wszystkich niespodziewanych sytuacji będziemy mogli wyjść obronną ręką.