Poradnik Pracownika

Jak zostać HR-owcem i ile zarabia osoba na tym stanowisku?

W dobie rozwijającej się technologii i robotyzacji, ciągle na rynku występuje realne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru HR. Czym zajmują się osoby pracujące w dziale Human Resources oraz ile średnio zarabiają? Jak zostać HR-owcem? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kim jest HR-owiec?

HR-owiec to, jak już wspomnieliśmy, pracownik działu HR (Human Resources). Jego zadaniem jest kierowanie karierą pracowników oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Może pracować właściwie w każdej firmie lub prowadzić własną działalność i wykonywać zlecenia dla przedsiębiorstw.

Czym zajmuje się pracownik działu HR?

Jakie zadania leżą w kompetencji pracowników działu HR? Wielu osobom ten zawód kojarzy się głównie z przeprowadzaniem rekrutacji, co jest słuszne, jednak wachlarz zadań do wykonania bywa dużo większy. Zarządzanie zasobami ludzkimi to termin szeroki.

HR można podzielić na dwa obszary:

  • miękki oraz
  • twardy.

W obszarze HR miękkiego, pracownicy skupiają się głównie na aspektach związanych z rekrutacją, employer brandingiem oraz dbaniem o środowisko pracownicze w firmie.

HR twardy zajmuje się tematami kadrowo-płacowymi, harmonogramem urlopów czy sprawami administracyjnymi.

Specjaliści HR są pewnego rodzaju połączeniem między nimi a szefostwem. Osoby na tym stanowisku pomagają w wyborze benefitów i dopasowaniu ich do potrzeb pracowników, sprawiają, że kultura organizacyjna jest tak dostosowana, że wszyscy są naprawdę zadowoleni z czasu spędzanego w firmie.

Dział HR pomaga również w przygotowaniu oceny pracowniczej. Oczywiście nie chodzi tutaj o przeprowadzenie jej, ponieważ nie zawsze HR-owcy wiedzą, jak pracują dane osoby, jednak pomagają oni w ustaleniu wytycznych, prawidłowym przeprowadzeniu itp.

Do działu HR nierzadko należą również te mniej przyjemne obowiązki, jak informowanie o ostrzeżeniach dla pracowników oraz zwalnianie ich. Ze względu na swoje umiejętności, HR-owcy potrafią zrobić to w taki sposób, aby pracownik nie czuł się potraktowany niesprawiedliwie czy bez szacunku.

HR-owcy muszą mieć oczy dookoła głowy i wykazywać się spostrzegawczością. Do nich należy bowiem także odnalezienie problemów, które spowalniają pracę firmy, określenie ich, analizę oraz poszukiwanie rozwiązań. Ich zadaniem jest także dbanie o dobrą komunikację i przepływ informacji - nie tylko między współpracownikami, lecz także między nimi a zarządzającymi.

Nierzadko HR-owiec to również szkoleniowiec. To on widzi, jakie umiejętności wymagają doszkolenia, kto powinien się wybrać na szkolenia, jak powinny one zostać przeprowadzone i dla kogo.

Ile zarabia HR-owiec w Polsce?

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia HR-owiec w Polsce. Wynagrodzenia w tym obszarze są stosunkowo zróżnicowane, zależy głównie od tego czy osoba pracuje w obszarze HR miękkiego czy twardego. Bardzo ważne w tym przypadku jest również doświadczenie pracownika. 

HR z obszaru miękkiego, najczęściej w głównej mierze zajmuje się rekrutacją. Wynagrodzenie takiego specjalisty jest uzależnione m.in od tego jakich specjalistów, na jakie stanowisko poszukuje. Im trudniejsze rekrutacje tym wyższe wynagrodzenia ale zazwyczaj w systemie prowizyjnym.

W Polsce rekruter przeciętnie zarabia średnio 4 830 zł brutto (3 493 zł netto). Jednakże, kwota ta wskazuje wynagrodzenie zasadnicze. Wiele firm stawia na dodatkowe systemy prowizyjne jako formę najbardziej motywująca do efektywnej pracy. 

Natomiast specjalista z obszaru HR twardego w Polce średnio może zarobić około 4 360 zł brutto (3 161 zł netto). W tym przypadku jednak kluczowe jest doświadczenie zawodowe pracownika. Praca w obszarze kadrowo-płacowym wymaga ciągłego rozwoju merytorycznego. Zawiłości polskiego prawa sprawiają, że wieloletni kadrowcy mogą świadczyć swoje usługi jako doradcy. Tutaj stawki są znacząco wyższe.

Jak zostać HR-owcem?

Specjaliści w tej dziedzinie na pytanie jak zostać HR-owcem, odpowiadają, że niezwykle istotną funkcję pełni doświadczenie zawodowe, które w tej branży znaczy więcej niż ukończenie konkretnego kierunku studiów.

Niemniej jednak firmy chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły kierunku związane z zarządzaniem, psychologią czy finansami. Mogą one wpłynąć na jakość pracy i kompetencje osób starających się o to stanowisko.

Jak już jednak wspominaliśmy, najważniejsze jest doświadczenie. Jak je zdobywać? Podczas różnego rodzaju praktyk i staży, które można rozpocząć już od początku podjęcia studiów. Dzięki takiej pracy zdobywa się umiejętności praktyczne, co okazuje się niezwykle cenne.

Jaki powinien być HR-owiec?

Jak zostać HR-owcem, czyli jaka powinna być osoba związana z działem Human Resources? Przede wszystkim istotna jest wiarygodność i otwartość na innych. Pracownicy powinni wierzyć HR-owcom w to, że działają oni dla ich dobra. Dodatkowo, jak już wspominaliśmy, istotna jest spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania problemów oraz wyciągania wniosków. Pomocne dla przedstawicieli tego zawodu będą kreatywność i innowacyjne myślenie.

HR - wymagania pracodawców

Jak zostać HR-owcem? Osoba na tym stanowisku powinna być nastawiona na ciągłe zdobywanie wiedzy i szkolenie swoich umiejętności. Pracodawcy oczekują od kandydatów wyższego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, samodzielnego działania, umiejętności organizacyjnych, nastawienia na realizację celów, otwartości, komunikatywności, wiedzy z zakresu psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi, a także zaangażowania i doskonałej organizacji pracy własnej.