Poradnik Pracownika

Jak zostać HR-owcem i ile zarabia osoba na tym stanowisku?

Czym zajmują się osoby pracujące w dziale Human Resources? Ile zarabiają osoby na tym stanowisku? Jak zostać HR-owcem? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kim jest HR-owiec?

HR-owiec to, jak już wspomnieliśmy, pracownik działu HR (Human Resources). Jego zadaniem jest kierowanie karierą pracowników oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Może pracować właściwie w każdej firmie lub prowadzić własną działalność i wykonywać zlecenia dla przedsiębiorstw.

Czym zajmuje się pracownik działu HR?

Jakie zadania leżą w kompetencji pracowników działu HR? Wielu osobom ten zawód kojarzy się głównie z przeprowadzaniem rekrutacji, co jest słuszne, jednak wachlarz zadań do wykonania bywa dużo większy. Zarządzanie zasobami ludzkimi to termin szeroki. Oprócz rekrutacji więc często osoba na takim stanowisku zajmuje się również sprawami kadrowo-płacowymi, harmonogramem urlopów, sprawami administracyjnymi i staraniem się, aby pracownicy mieli między sobą pozytywne relacje, umieli pracować w grupie, wspólnie i wyznawali podobne wartości.

To właśnie specjaliści ds. HR zajmują się motywowaniem pracowników. Są pewnego rodzaju połączeniem między nimi a szefostwem. Osoby na tym stanowisku pomagają w wyborze benefitów i dopasowaniu ich do potrzeb pracowników, sprawiają, że kultura organizacyjna jest tak dostosowana, że wszyscy są naprawdę zadowoleni z czasu spędzanego w firmie.

Dział HR pomaga również w przygotowaniu oceny pracowniczej. Oczywiście nie chodzi tutaj o przeprowadzenie jej, ponieważ nie zawsze HR-owcy wiedzą, jak pracują dane osoby, jednak pomagają oni w ustaleniu wytycznych, prawidłowym przeprowadzeniu itp.

Do działu HR nierzadko należą również te mniej przyjemne obowiązki, jak informowanie o ostrzeżeniach dla pracowników oraz zwalnianie ich. Ze względu na swoje umiejętności, HR-owcy potrafią zrobić to w taki sposób, aby pracownik nie czuł się potraktowany niesprawiedliwie czy bez szacunku.

HR-owcy muszą mieć oczy dookoła głowy i wykazywać się spostrzegawczością. Do nich należy bowiem także odnalezienie problemów, które spowalniają pracę firmy, określenie ich, analizę oraz poszukiwanie rozwiązań. Ich zadaniem jest także dbanie o dobrą komunikację i przepływ informacji - nie tylko między współpracownikami, lecz także między nimi a zarządzającymi.

Nierzadko HR-owiec to również szkoleniowiec. To on widzi, jakie umiejętności wymagają doszkolenia, kto powinien się wybrać na szkolenia, jak powinny one zostać przeprowadzone i dla kogo.

Ile zarabia HR-owiec w Polsce?

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia HR-owiec w Polsce. Średnie wynagrodzenie osób na tym stanowisku to ok. 2500 złotych netto. Najlepiej zarabiający specjaliści w tej dziedzinie zarabiają średnio 3200 złotych netto i więcej, natomiast najgorzej - ok. 2225 złotych netto i mniej.

Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają HR-owcy pracujący w województwie mazowieckim (ok. 2770 złotych netto), małopolskim (ok. 2640 złotych netto) oraz dolnośląskim (średnio 2500 złotych netto), najmniej z kolei z województwa podkarpackiego, opolskiego, lubuskiego oraz lubelskiego (średnio 2000 złotych netto), podlaskiego (ok. 1985 złotych netto) i warmińsko mazurskiego (ok. 1890 złotych netto).

Jeżeli pod uwagę weźmiemy miasto, w którym wykonywany jest ten zawód, najwięcej zarabiają HR-owcy z Warszawy (średnio 2800 złotych netto), Krakowa (ok. 2660 złotych netto) oraz z Wrocławia (ok. 2505 złotych netto).

Jak zostać HR-owcem?

Specjaliści w tej dziedzinie na pytanie jak zostać HR-owcem, odpowiadają, że niezwykle istotną funkcję pełni doświadczenie zawodowe, które w tej branży znaczy więcej niż ukończenie konkretnego kierunku studiów.

Niemniej jednak firmy chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły kierunku związane z zarządzaniem, psychologią czy socjologią. Mogą one wpłynąć na jakość pracy i kompetencje osób starających się o to stanowisko.

Jak już jednak wspominaliśmy, najważniejsze jest doświadczenie. Jak je zdobywać? Podczas różnego rodzaju praktyk i staży, które można rozpocząć już od początku podjęcia studiów. Dzięki takiej pracy zdobywa się umiejętności praktyczne, co okazuje się niezwykle cenne.

Jaki powinien być HR-owiec?

Jak zostać HR-owcem, czyli jaka powinna być osoba związana z działem Human Resources? Przede wszystkim istotna jest wiarygodność i otwartość na innych. Pracownicy powinni wierzyć HR-owcom w to, że działają oni dla ich dobra. Dodatkowo, jak już wspominaliśmy, istotna jest spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania problemów oraz wyciągania wniosków. Pomocne dla przedstawicieli tego zawodu będą kreatywność i innowacyjne myślenie.

HR - wymagania pracodawców

Jak zostać HR-owcem? Osoba na tym stanowisku powinna być nastawiona na ciągłe zdobywanie wiedzy i szkolenie swoich umiejętności. Pracodawcy oczekują od kandydatów wyższego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, samodzielnego działania, umiejętności organizacyjnych, nastawienia na realizację celów, otwartości, komunikatywności, wiedzy z zakresu psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi, a także zaangażowania i doskonałej organizacji pracy własnej.