Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Charakteryzator – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Jak zmienić młodego aktora w staruszka? Jak sprawić, by aktorka stała się królową elfów? Jak sprawić, by bohater horroru naprawdę wyglądał na martwego? Co zrobić, by aktor w scenie biorący udział w bójce naprawdę wyglądał, jakby mocno oberwał? Tym wszystkim zajmują się charakteryzatorzy. Ich praca wydaje się niezwykle ciekawa! Czym zajmuje się charakteryzator i kto ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu? Jak wygląda kwestia zarobków? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Kim jest charakteryzator?

Charakteryzator to osoba, która zajmuje się tworzeniem makijażu oraz innych zabiegów, które sprawiają, że twarz aktora czy innego artysty jest dostosowana do postaci, jaką ma zagrać.

Osoba na tym stanowisku zapoznaje się ze scenariuszem czy wizją twórców i na tej podstawie może zmienić właściwie wszystko – od koloru oczu, włosów, skóry, po wiek, płeć czy zmarszczki.

Charakteryzatorzy zajmują się również efektami specjalnymi w filmach czy spektaklach – to oni tworzą rany, blizny, siniaki i inne elementy, które sprawiają, że aktor przestaje przypominać siebie i w pełni oddaje się roli.

Oczywiście praca charakteryzatora nie zawsze jest tak fascynująca. Zdarza się, że polega na zapudrowaniu twarzy i włożeniu peruki. Charakteryzator nierzadko pełni również funkcję makijażysty.

Gdzie pracuje charakteryzator?

Jeśli chodzi o miejsca pracy charakteryzatora, z pewnością wielu z nas jako pierwsze do głowy przychodzą dwa miejsca: teatr oraz plan filmowy. Oczywiście jest to słuszne skojarzenie, ponieważ w tych miejscach z pewnością znajdziemy przedstawicieli tego zawodu, jednak zakres prac się znacznie rozszerzył.

Według dostępnych badań wynika, że charakteryzator zarabiają średnio 5 600 złotych brutto. Zazwyczaj zarobki zaczynają się od 3 010 złotych brutto i mogą nawet dochodzić do 10 000 złotych brutto.

Tak naprawdę charakteryzator może pracować wszędzie tam, gdzie charakteryzacja może okazać się potrzebna: przy programach telewizyjnych (aktualnie możemy zobaczyć przynajmniej dwa programy, w których charakteryzacja jest głównym punktem), sesjach zdjęciowych czy np. pokazach mody.

Zalety pracy charakteryzatora

Nie da się ukryć, że praca charakteryzatora wydaje się fascynująca. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to odpowiednia profesja dla ciebie, warto poznać zalety jej wykonywania.

Przede wszystkim jest to praca idealna dla osób, które nie wyobrażają sobie siedzenia 8 godzin przy biurku i wykonywania typowej biurowej pracy. Charakteryzatorzy pracują wtedy, gdy są potrzebni, jednego dnia mogą spędzić na planie cały dzień, innego mieć czas wolny dla siebie. Elastyczność zleceń sprawia, że i czas pracy jest elastyczny.

Dodatkowo nie da się ukryć, że charakteryzatorzy pracują z niezwykle ciekawymi ludźmi, a każdy dzień może być przygodą. Spotykają się bowiem z artystami, aktorami, piosenkarzami, modelkami, osobami o ciekawych, inspirujących życiorysach. Można więc poznawać fascynujących ludzi, ich historie i czerpać z nich.

Zawód ten wyzwala mnóstwo kreatywności. Każdego dnia może dziać się coś innego. Charakteryzator musi nie tylko zdawać sobie sprawę, czego się od niego oczekuje, lecz także dokładnie wiedzieć, jak to zrobić.

Dodatkowo praca ta zapewnia stały rozwój – zmieniają się kosmetyki, trendy, musisz być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży, nie stoisz więc w miejscu i nie jest tak, że stale pracujesz w tym samym schemacie.

Jak zostać charakteryzatorem?

W ofertach szkół policealnych można odnaleźć szkoły charakteryzacji. Jeśli więc interesuje nas wykonywanie tego zawodu, warto się nad nimi zastanowić. Oczywiście w tym zakresie znajdziemy również szkolenia i kursy, w których warto uczestniczyć.

Zawód ten wykonują również osoby, które ukończył szkołę czy szkolenia i kursy kosmetyczne. Tak naprawdę najważniejsze jest posiadanie zdolności manualnych, wyobraźni i kreatywność. Na początku swojej drogi warto zatrudniać się na praktykach czy stażach, by zdobyć jak najwięcej praktycznego doświadczenia w tym obszarze.

Ile zarabia charakteryzator?

Jeśli chodzi o zarobki charakteryzatorów, trudno tutaj wymienić jedną konkretną stawkę. Przede wszystkim dlatego, że takie osoby nieczęsto zatrudnione są na etacie, raczej prowadzą własną działalność lub wykonują zlecenia dla różnych klientów.

Jednak przyjmuje się, że zarobki osób na tym stanowisku, które są zatrudnione na etacie, nie są zbyt wysokie – oscylują w okolicach najniższej krajowej pensji. Jednak te osoby zazwyczaj dorabiają, wykonując dodatkowe zlecenia. Przykładowo, wykonanie makijażu okolicznościowego w ramach usługi może kosztować zamawiającego od kilkudziesięciu zł (w małych miejscowościach) do nawet 600 zł w stolicy.

Jaki powinien być charakteryzator?

Na koniec warto podkreślić, jaki powinien być charakteryzator. Jakie cechy sprawiają, że dana osoba ma większe predyspozycje do wykonywania danego zawodu?

Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna mieć wyobraźnię plastyczną i być osobą bardzo pomysłową, kreatywną, posiadającą zdolności manualne – to warunki niezbędne, by być dobrym charakteryzatorem.

Konieczna jest również ciągła chęć zdobywania nowej wiedzy. Ta dziedzina szybko się zmienia, pojawiają się nowe środki, kosmetyki, metody, warto być więc na bieżąco.

Zawód ten wykonują przede wszystkim osoby twórcze, z duszą artysty, które nie boją się wyzwań i są gotowe na stały rozwój.