Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Groomer - kim jest przedstawiciel tego zawodu i jak nim zostać?

Choć zawód ten nie jest znany od niedawna, dopiero od kilku lat staje się coraz bardziej popularny. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie rasowego zwierzęcia, przez co dużą wagę przywiązują oni do jego pielęgnacji. Groomer to profesja, która prężnie się rozwija, jednak mimo to jej nazwa nierzadko jest niezrozumiała i niewiele mówi. Czym więc zajmują się przedstawiciele tego zawodu? Jak zdobywają kwalifikacje? Czy aby zostać groomerem, należy mieć odpowiednie wykształcenie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kim jest groomer?

W języku angielskim to groom oznacza tyle co pielęgnować, przygotowywać. Od tego wyrazu pochodzi nazwa coraz popularniejszego zawodu. Groomer to po prostu fryzjer zwierząt - psów i kotów. Profesja cieszy się ogromnym zainteresowaniem od niedawna, jednak tak naprawdę pielęgnacja sierści zwierząt nie jest niczym nowym - szczególnie jeżeli chodzi o przygotowanie psów i kotów do wystaw.

Osoba wykonująca ten zawód może prowadzić własny salon, pracować w gabinecie weterynaryjnym, zakładach pielęgnacji psów czy po prostu dojeżdżać na życzenie klienta do jego domu.

Czym zajmuje się groomer?

Praca groomera polega nie tylko na czesaniu i ścinaniu psiej oraz kociej sierści. Z dnia na dzień zakres usług jest coraz szerszy i obejmuje takie czynności jak rozczesywanie sierści (szczególnie u zwierząt długowłosych), kąpiel czworonogów z użyciem specjalnie dostosowanych do pupilów kosmetyków, trymowanie (usuwanie martwej sierści, szczególnie u zwierząt szorstkowłosych - dzięki temu zabiegowi sierść wygląda zdrowiej, a kolor ulega poprawie), strzyżenie, mycie zębów (dzięki temu zwierzęta nie są narażone na pojawienie się kamienia nazębnego), obcinanie pazurków, czyszczenie uszu i usuwanie z nich owłosienia, usuwanie insektów (jeżeli groomer zauważy, że zwierzę jest zainfekowane przez wszy, pchły czy inne insekty, musi się ich pozbyć).

Choć zakres usług jest szeroki, to jeszcze nie koniec działań, które mogą wykonywać przedstawiciele tego zawodu. Oprócz podstawowych zadań wymienionych powyżej groomerzy wykonują jeszcze kąpiele i masaże relaksacyjne dla zwierząt. Jeżeli życzy sobie tego właściciel, a dzieje się tak przede wszystkim w przypadku zwierząt wystawowych, groomer może również malować pazurki, farbować sierść, a nawet używać specjalnych perfum dla zwierząt.

Groomer - jak nim zostać?

Aby zostać groomerem nie trzeba posiadać odpowiedniego wykształcenia, choć pożądane jest wykształcenie minimum średnie. Co należy zrobić, aby zostać fryzjerem zwierząt?

Profesjonalny groomer powinien uczęszczać na kurs groomerski. Zazwyczaj trwają one od tygodnia do dwóch i przeprowadzane są przez salony pielęgnacji zwierząt. W związku z rosnącą popularnością tego zawodu pojawiają się także szkoły groomerskie.

W trakcie kursów uczestnicy uczą się nie tylko metod strzyżenia i pielęgnacji, lecz także podejścia do zwierząt. Każdy czworonóg jest inny i może reagować na zabiegi w zupełnie odmienny sposób. Groomer musi nauczyć się panować nad zwierzęciem.

Kursy pomagają również w zapoznaniu się z dostępnymi na rynku kosmetykami do pielęgnacji zwierząt czy narzędziami koniecznymi do pracy w tym zawodzie. Przekazywana jest wiedza na temat różnych typów sierści i skóry psów oraz kotów.

Zajęcia to nie tylko poznawanie zagadnień teoretycznych, lecz także praktyka. W wielu miejscach nauka strzyżenia i pielęgnacji odbywa się na specjalnie przygotowanych psich manekinach. Istnieją jednak takie miejsca, gdzie podczas kursów osoby uczące się pracują już z żywym zwierzęciem, dzięki czemu mogą poznać jego reakcje i zachowanie podczas zabiegów.

Kursy odbywać mogą się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Ich koszt to zazwyczaj kilka tysięcy złotych (ok. 3500 złotych), gdyż oprócz zajęć często obejmuje on również zakwaterowanie.

Kolejnym etapem do tego, aby zostać profesjonalnym groomerem, jest zbieranie doświadczenia, budowanie bazy klientów oraz portfolio. Można zdecydować się na pracę w już istniejącym salonie, dojeżdżać do klientów lub założyć własny zakład pielęgnacji zwierząt (warto zawrzeć w swoich usługach również dojazd do domu klienta, jeżeli takie jest jego życzenie). Przyjmuje się, że zakup podstawowych narzędzi, kosmetyków i niezbędne wyposażenie gabinetu to koszt kilkunastu do dwudziestu tysięcy złotych.

Zanim przystąpimy do kursów lub zajmiemy się profesjonalną pielęgnacją zwierząt, warto wykonać komplet niezbędnych badań, dzięki którym upewnimy się, że nie mamy alergii czy astmy, które mogą wykluczyć nas z możliwości wykonywania tego zawodu.

Predyspozycje do wykonywania zawodu groomer

W wielu zawodach posiadanie zespołu cech może znacznie ułatwić ich wykonywanie. Nie inaczej jest w przypadku groomera. W tym zawodzie predyspozycje są niemal tak ważne, jak wymagania.

Wydaje się, że najważniejszą cechą jest odpowiednie podejście do zwierząt. Trudno wyobrazić sobie groomera, który nie rozumie ich zachowania, nie lubi czworonogów, nie ma do nich podejścia. Istotna jest również ogromna cierpliwość, możemy bowiem trafić na zwierzę niezwykle oporne, bardzo zaniedbane, nawet agresywne. Musimy spokojnie sobie z nim poradzić. Nerwowość jest jednym z czynników, które mogą wykluczyć nas z możliwości wykonywania tego zawodu. Skrupulatność i dokładność to kolejne cechy, które ułatwią pracę w tej profesji. Trudno również zapomnieć o zdolnościach manualnych i poczuciu estetyki - w końcu nie chodzi tutaj tylko o rozczesanie i przycięcie, ale także o to, aby pies czy kot świetnie się prezentował. Warto również być otwartym na ciągłą naukę i poszerzanie swoich kompetencji.