Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki kierowcy autobusu turystycznego

Wydawać by się mogło, że osoba, która jest kierowcą autobusu turystycznego, ma bardzo ciekawą i przyjemną pracę, ponieważ w ramach swojego zawodu zwiedza różne miejsca - czy na pewno tak jest? Kierowca autobusu turystycznego musi wykazywać się przede wszystkim dużą odpowiedzialnością oraz skupieniem na drodze. Sprawdź jaka jest praca i zarobki kierowcy autobusu turystycznego!

Praca i zarobki kierowcy autobusu turystycznego

Zadaniem kierowcy autobusu turystycznego jest dowiezienie pasażerów na miejsce wycieczki, a także ewentualne podróżowanie z nimi po określonym mieście oraz odwiezienie turystów do miejsca ich zamieszkania. Praca kierowcy turystycznego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także umiejętnością zachowania spokoju i opanowania, ponieważ często pokonuje on bardzo długie trasy, podczas których mogą zdarzyć się nieoczekiwane sytuacje. Warto zaznaczyć także, że niektóre wycieczki mogą odbywać się w godzinach nocnych - co niekorzystnie wpływa na organizm osoby kierującej.

Zarobki kierowcy autobusu turystycznego

Najważniejsza w każdej pracy jest wysokość wynagrodzenia. Jaką pensję otrzymuje kierowca autobusu turystycznego? Otóż zarobki w tej branży uzależnione są od kilku czynników - między innymi od długości pokonywanych tras, czy też stażu pracy kierowcy, a także miejsca zatrudnienia. Stawki godzinowe są zróżnicowane nie tylko w zależności od konkretnego województwa, w którym zatrudniony jest kierowca, ale nawet od miasta. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne zarobki osoby, która pracuje na tym stanowisku wynoszą 3500 złotych brutto. Jednak zarobki uzależnione są także od sektora, i tak w w sektorze prywatnym wynoszą one około 3400 złotych, a w publicznym 4800 złotych brutto w ciągu miesiąca.

Jak zostać kierowcą autobusu turystycznego?

Jeśli myślisz o objęciu stanowiska kierowcy autobusu turystycznego, to musisz wiedzieć, że należy spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim pracodawcy doceniają ukończenie studiów na kierunku turystyka lub ubezpieczenia. Ponadto, większe szanse na znalezienie pracy ma osoba, która posiada co najmniej kilkuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, a także taka, która współpracowała z biurami podróży, agencjami ubezpieczeniowymi i biurami brokerskimi. Ponadto należy posiadać także uprawnienia, jakie musi mieć każdy kierowca autobusu. Co to oznacza? Najważniejsze jest posiadanie prawa jazdy kategorii D. Konieczne jest także uczestnictwo w kursie oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Kto może do niego podejść? 

Do egzaminu może podejść każda osoba, która ukończyła 24 rok życia, jednak najpierw należy wziąć udział w kursie. Aby stać się uczestnikiem kursu należy złożyć w starostwie odpowiedni wniosek - do którego należy dołączyć zdjęcie oraz orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Przejście kursu i pozytywny wynik z egzaminu, a także posiadanie prawa jazdy kategorii D, upoważniają do rozpoczęcia poszukiwania pracy zawodowej. Należy jednak pamiętać, że aby móc pracować w zawodzie należy uzyskać obok kategorii D wpis 95 - albowiem zezwala on na przewóz pasażerów. Pracę na stanowisku kierowcy autobusu turystycznego można rozpocząć po zakończeniu ostatniego etapu - jakim jest zdanie egzaminów państwowych i złożenie wniosku o wydanie Karty Kierowcy.