Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki opiekunki. Jak nią zostać?

Praca opiekunki polega na pilnowaniu i dbaniu o potrzeby swojego podopiecznego. Na ogół taka osoba zajmuje się dzieckiem (w różnym wieku), jednak opieka może dotyczyć również osoby starszej czy niepełnosprawnej. Opiekunka do dziecka to często poszukiwana osoba, jako że współcześnie wiele rodziców decyduje się na rozwój kariery zawodowej mimo posiadania potomstwa. Jeśli rodzice nie mają wsparcia ze strony bliskich osób, dodatkowa pomoc w roli opiekunki jest niezbędna, aby potrzeby dziecka był zaspokojone.

Praca opiekunki

Praca opiekunki do dzieci może obejmować wiele czynności. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie siedzenie i pilnowanie, czy dziecku nie dzieje się krzywda. Oczywiście dbanie o jego bezpieczeństwo jest niezwykle istotne i stanowi podstawę zawodu, jednak równie ważne są: zabawa z dzieckiem, wychodzenie na spacery, wymyślanie kreatywnych zabaw, podawanie posiłków, usypianie (w przypadku małych dzieci) czy przewijanie i mycie. Zakres obowiązków zależy od wielu czynników, głównie od wieku dziecka i liczby godzin pracy. 

Zarobki opiekunki

Praca opiekunki zależy przede wszystkim od rodzaju umowy z pracodawcą. Jeśli jest to umowa o pracę, najczęściej pensja wynosi 2800 zł brutto (tzw. najniższa krajowa). Nie jest to jednak regułą, ponieważ przeglądając oferty pracy można spotkać się z propozycją wynagrodzenia dochodzącego do 3300 zł brutto. Wiele osób decyduje się na opiekę jako formę pracy dorywczej - wówczas stawki ustalane są samodzielnie, po konsultacji z klientem.

Aktualne stawki na godzinę oscylują wokół 10-25 zł, chociaż za godziwe wynagrodzenie przyjmuje się minimum 20 zł. Końcowa cena zależy głównie od rodzaju opieki - można sprawować ją nad dzieckiem, kilkorgiem dzieci lub osobą starszą czy niepełnosprawną. Wyższej kwoty można zażądać w przypadku opieki nad kilkorgiem dzieci, całodobowej opieki nad osobą starszą czy wymagającego wysiłku fizycznego dbania o higienę osobistą osoby niedołężnej. Ważne jest również, czy usługa obejmuje wyłącznie pilnowanie i sprawowanie pieczy, czy także gotowanie i zabawianie dzieci. Niektóre opiekunki informują o stałej dostępności - gdy klientowi wyskoczy coś niespodziewanego i musi szybko opuścić dom, wystarczy zadzwonić do zaprzyjaźnionej opiekunki, która w ciągu godziny lub mniej zjawi się na miejscu. Taka usługa również powinna być dodatkowo płatna. 

Jak zostać opiekunką?

Na ogół, aby móc zostać opiekunką należy mieć ukończone 18 lat oraz aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o poprzednie doświadczenia zawodowe, przygotowanie pedagogiczne czy ukierunkowane studia. Oczywiście, znacznie chętniej przyjmuje się do pracy absolwentów kierunków pedagogicznych, jednak zależy to już od potencjalnych klientów. Pod uwagę bierze się takie czynniki jak:

  • wiek - osoby dojrzałe uznawane są za bardziej odpowiedzialne i doświadczone
  • doświadczenie w opiece nad dziećmi - warto mieć kontakt do osób, które mogą polecić usługi
  • cierpliwość - niektóre dzieci wymagają szczególnego podejścia, a opiekunka nie może dać się wyprowadzić z równowagi
  • brak nałogów - niemile widziane jest wychodzenie na papierosa podczas opieki, a już całkowicie karygodne jest spożywanie napojów alkoholowych
  • miła aparycja - jako że ludzie często oceniają po wyglądzie, należy być zawsze czystym i zadbanym
  • kultura osobista, sposób wypowiadania się

Na początku warto przygotować sobie odpowiednie CV, w którym będą zawarte dobre cechy charakteru, informacje o doświadczeniu w pracy oraz prywatne zainteresowania. Następnie można działać dwukierunkowo - zgłosić się do agencji opiekunek i czekać na przydzielone zlecenia lub aplikować bezpośrednio na indywidualne ogłoszenia o poszukiwaniu opiekunek. Warto regularnie zaglądać na fora internetowe i grupy facebookowe poświęcone rodzicielstwu lub informacjom lokalnym. Właśnie tam często ludzie zamieszczają informacje o pilnym poszukiwaniu opiekunki. Jeśli bardzo zależy nam na tym stanowisku, dobrą opcją jest zapisanie się na specjalistyczny kurs dotyczący opieki.