Poradnik Pracownika

Praca i zarobki pracownika administracyjno-biurowego. Jak nim zostać?

Praca biurowa kojarzona jest zazwyczaj ze spokojnym i pewnym miejscem pracy - regulowanym czasem, jasnymi obowiązkami i brakiem stresu. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca pracownika administracyjno-biurowego, ile można zarobić na tym stanowisku oraz jakie wymagania trzeba spełniać, aby ubiegać się o tę posadę.

Praca pracownika administracyjno-biurowego

Pracownik administracyjno-biurowy to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ osoba zatrudniona na takim stanowisku może wykonywać pracę mieszczącą się teoretycznie w ramach kilku zawodów. Pracownicy biurowi są potrzebni w niemal każdej firmie, a ich praca polega przede wszystkim na zarządzaniu pracą całego biura, więc do ich obowiązków należą najczęściej: prowadzenie korespondencji, przygotowywanie raportów, opieka nad obiegiem dokumentów w firmie, sporządzanie notatek ze spotkań służbowych, opracowywanie sprawozdań, organizowanie konferencji, spotkań, wyjazdów służbowych oraz segregacja i prawidłowa archiwizacja dokumentów. Zakres obowiązków może jednak nieznacznie się różnić, w zależności od przedsiębiorstwa. 

Zarobki pracownika administracyjno-biurowego

Najważniejszą kwestią dla kandydatów, ubiegających się o to stanowisko, jest wynagrodzenie. Na jaką pensję może liczyć pracownik administracyjno-biurowy? Średnie zarobki osoby zajmującej te stanowisko wynoszą około 2600 złotych netto. Około 25% zatrudnionych osób zarabia poniżej 2200 złotych, jednak mniej więcej podobna liczba pracowników jest w stanie uzyskać miesięczny przychód przekraczający 3200 złotych netto. Zarobki bardzo często uzależnione są od tego, w jakim województwie znajduje się dane przedsiębiorstwo.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby poszukujące zatrudnienia w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim - gdzie średnie wynagrodzenie to około 3500 złotych netto, natomiast najmniej zarobią pracownicy administracyjno-biurowi, którzy aplikują do firm zlokalizowanych w województwach: świętokrzyskim, podlaskim, podkarpackim i lubelskim - ich dochody nie przekraczają zazwyczaj 2600 złotych.

Jak zostać pracownikiem administracyjno-biurowym?

Żeby zostać pracownikiem administracyjno-biurowy należy przede wszystkim spełniać określone wymagania, które są uzależnione od wielkości i charakteru firmy. W większości przypadków konieczne jest także posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych, na takich kierunkach, jak: administracja, ekonomia, czy zarządzanie. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ czasem pracodawcom wystarcza ukończenie studiów policealnych lub kursów z zakresu administracji. Pracownik administracyjno-biurowy bez wątpienia musi wykazywać się dobrą organizacją i doskonałą znajomością urządzeń biurowych. 

Czego najczęściej oczekuje się od kandydatów na pracowników biurowych? Otóż pracodawcy zazwyczaj wymagają, aby osoba ubiegająca się o to stanowisko była: skrupulatna, sumienna i komunikatywna, a ponadto znała jeżyk angielski lub niemiecki, potrafiła dobrze zorganizować swoją pracę, znała się na obsłudze pakietu MS Office, umiała pracować w zespole, posiadała chęć stałego podnoszenia kwalifikacji, potrafiła obsługiwać różnego rodzaju sprzęty biurowe, a także wykazywała się zdolnością myślenia analitycznego. Jeśli więc posiadasz te cechy i masz odpowiednie wykształcenie, to możesz bez przeszkód starać się o to stanowisko.

Rozwój zawodowy pracownika administracyjno-biurowego

Pracując w administracji biurowej masz wiele możliwości rozwoju zawodowego. Wszystko zależy od posiadanych kompetencji, doświadczenia oraz chęci dalszego kształcenia w określonym kierunku. Pracownik administracyjno-biurowy może ukierunkować swoją ścieżkę kariery w dziedzinach powiązanych z administracją i przepisami. Dodatkowo, poszerzając swoją wiedzę, np. poprzez szkolenia, kursy czy studia podyplomowe pojawiają się nowe perspektywy. Mając kilkuletnie doświadczenie i znając specyfikę miejsca zatrudnienia, w większych firmach można kontynuować pracę w działach zajmujących się sprawami administracyjnymi całej organizacji, zarządzaniem flotą, audytem, compliance czy analizami biznesowymi. To, jak rozwinie się ścieżka kariery pracownika biurowego zależy przede wszystkim od jego predyspozycji i zaangażowania.