Ile zarabia instruktor nauki jazdy i jak nim zostać?
Właściwie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak posiadanie prawa jazdy może nam ułatwić życie czy nawet pracę. Oczywiście zanim usiądziemy za kierownicą, musimy się nauczyć przepisowej jazdy, aby nie stanowić zagrożenia na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu. W tej sytuacji pomocni są instruktorzy nauki jazdy. Czym się zajmują? Jak wygląda praca na tym stanowisku? Jak zostać instruktorem po deregulacji? Wreszcie, ile zarabia instruktor nauki jazdy? Odpowiemy na te pytania w niniejszym artykule!
Kim jest instruktor nauki jazdy?
Na pytanie, kim jest instruktor nauki jazdy, odpowiedź znają właściwie wszyscy. To osoba, która uczy kursantów prawidłowej i przepisowej jazdy danym pojazdem. Nie tylko przekazuje wiedzę na temat tego, jak poprawnie prowadzić, lecz także dba o to, by kursant zapoznał się z przepisami prawa.
Wynika z tego, że instruktor nauki jazdy musi doskonale znać przepisy prawa i szybko zauważać popełniane przez kursanta błędy. Musi on mu je wytłumaczyć w taki sposób, aby zrozumiał je bez większego problemu. W tym zawodzie z pewnością istotny jest sposób przekazywania swojej wiedzy.
Jak zostać instruktorem nauki jazdy?
Następną ważną kwestią jest to, jak zostać instruktorem nauki jazdy. Oczywiście nie może nim zostać każdy, ponieważ jest to zawód niezwykle odpowiedzialny. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o tym, że jest to jeden z tych zawodów, który został deregulowany w 2013 roku. Co to oznacza?
Do 2013 roku istniał szereg wymagań do wykonywania tego zawodu. Między innymi osoba, która chciała uczyć kursantów, musiała nie być karana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji czy przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dodatkowo kandydat na to stanowisko nie mógł być karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Skreślone był także osoby karane za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości.
Od kandydatów wymagano średniego wykształcenia, posiadania prawa jazdy co najmniej od 3 lat oraz szkoleń. Kandydat na instruktora musiał uczestniczyć w 7 państwowych egzaminach jako obserwator oraz przeprowadzić 3 egzaminy w towarzystwie egzaminatora, którego wyznaczał dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Aktualnie wystarczy wykształcenie podstawowe, a w przypadku kategorii A i B 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Wiele osób sprzeciwia się tym wymaganiom, trudno bowiem o doskonałego kierowcę, który jeździ jedynie od dwóch lat.
Poza tym kandydat na instruktora jazdy nadal musi być niekarany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, wiarygodności dokumentów czy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bądź osobistej, a także prowadzenie pojazdu po alkoholu lub innych środkach o podobnym działaniu, wolności seksualnej i obyczajowości oraz przeciwko życiu i zdrowiu.
Muszą oni również posiadać orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Kandydaci przechodzą również kurs kwalifikacyjny, a także zdają egzamin.
Ile zarabia instruktor nauki jazdy?
Dla osób, które zainteresowane są wykonywaniem tego zawodu, z pewnością interesująca jest również kwestia tego, ile zarabia instruktor nauki jazdy. Według raportu portalu wynagrodzenia.pl średnie zarobki na tym stanowisku to obecnie ok. 2 661 złotych netto. 25% pracowników zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 2 026 złotych netto i mniej. Z kolei najlepiej zarabiający instruktorzy otrzymują pensję w wysokości 3 282 złotych netto i więcej.
Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy to, ile zarabia instruktor nauki jazdy w poszczególnych województwach, zauważyć można, że najlepiej zarabiają instruktorzy z województw:
- mazowieckiego - średni zarobek 5000 netto
- dolnośląskiego - średni zarobek 3975 netto
- wielkopolskiego - średni zarobek 3830 netto
Najniższe zarobki mają instruktorzy jazdy w województw:
- warmińsko-mazurskiego - średni zarobek 2910 netto
- świętokrzyskiego i podkarpackiego - średni zarobek 2830 netto
Najlepiej zarabiają instruktorzy z Warszawy, Gdańska, Gliwic oraz Wrocławia.
Cechy dobrego instruktora jazdy
Jakie cechy ułatwiają wykonywanie tego zawodu? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach liczy się refleks i szybka reakcja. Kursanci dopiero się uczą, tym samym popełniają najróżniejsze błędy. Instruktor musi mieć mieć rękę na pulsie, kontrolować sytuację, być skupionym i w razie konieczności natychmiast reagować.
Przydatna jest również umiejętność przekazywania wiedzy. Instruktor to przecież rodzaj nauczyciela. W związku z tym musi dzielić się z kursantem informacjami w taki sposób, aby ten nie miał najmniejszych problemów ze zrozumieniem. Liczy się również ton głosu, gesty. Uczeń nie powinien czuć się karcony, pouczany w niemiły czy nawet agresywny sposób – dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą i instruktor nie może go zniechęcać.
W związku z tym istotna jest również cierpliwość. Może przecież zdarzyć się nam naprawdę oporny kursant, który wydaje się nic nie rozumieć. Musimy jednak spokojnie tłumaczyć dalej, nie dać się ponieść emocjom, próbować nowych technik, być cierpliwym. Kluczowe jest opanowanie, nie tylko w pracy z uczniem, lecz także w zachowaniu na drodze.
Praca instruktora nauki jazdy wydaje się łatwa i przyjemna, jednak wymaga dużej odpowiedzialności, refleksu, otwartości i cierpliwości. Bez tych cech wykonywanie zawodu może być utrudnione.