Praca i zarobki elektryka
Jeśli trzeba byłoby wymienić najpopularniejsze zawody, elektryk bez dwóch zdań znalazłby się na liście. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w tym charakterze, ten wpis z pewnością będzie dla Ciebie przydatny! Poznaj wszystkie wymagania, jakie stawia się kandydatom na to stanowisko i dowiedz się jakie są zarobki elektryka.
Praca elektryka
Praca elektryka polega na naprawie, instalacji i wykonywaniu konserwacji systemów zasilania, oświetlenia, kontroli oraz komunikacji. Oprócz tego, jest on odpowiedzialny również m.in. za:
- Inspekcję systemów elektrycznych w celu sprawdzenia, czy funkcjonują prawidłowo, a także testowaniu ich, aby zapewnić prawidłowe i bezpiecznie działanie;
- Przeprowadzanie konserwacji i napraw układów automatyki;
- Montaż, instalację oraz wymianę przewodów elektrycznych, włączników, wyłączników, elementów bezpieczeństwa, aparatury elektrycznej dla systemów alarmowych oraz pozostałego sprzętu elektrycznego, który wymaga fachowej wiedzy;
- Naprawę maszyn oraz urządzeń elektrycznych;
- Czytanie schematów technicznych, projektów oraz map;
- Konserwację linii napowietrznych;
- Sprawdzanie problemów elektrycznych oraz ich rozwiązywanie, wykorzystując przy tym odpowiednie urządzenia testujące;
- Projektowanie sieci elektrycznych
Wymagane cechy elektryka
Osoba chcąca ubiegać się o pracę w tym charakterze powinna wyróżniać się przede wszystkim dobrym wzrokiem, spostrzegawczością, sprawnością fizyczną oraz umiejętnością czytania planów. Wymagana jest także wiedza dotycząca systemów elektrycznych i okablowania (kable mają kolory, które należy rozróżniać, aby prawidłowo je podłączyć) oraz umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami ręcznymi i bardziej zaawansowanymi elektronarzędziami. Bardzo przydatne oraz pożądane przez pracodawców są też uzdolnienia matematyczne.
Szczegółowe informacje dot. wymagań, jakie stawiane są kandydatom znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Miejsce pracy elektryka - gdzie można poszukiwać zatrudnienia?
Elektryk jest jednym z nielicznych zawodów, który może znaleźć zatrudnienie niemalże wszędzie, gdzie jest prąd. Mowa jest tutaj nie tylko o przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem oraz przesyłaniem energii elektrycznej, firmach budowlanych i produkujących maszyny, niewielkich firmach prywatnych czy przedsiębiorstwach sprzedających osprzęt elektrycznych. Najbardziej opłacalne jest bowiem prowadzenie własnej działalności gospodarczo-usługowej.
Jak zostać elektrykiem?
Droga do zdobycia wykształcenia potrzebnego do bycia elektrykiem rozpoczyna się już po ukończeniu szkoły podstawowej. Aby nim zostać, należy bowiem ukończyć co najmniej szkołę zawodową. Mile widziane jest jednak ukończenie technikum lub studiów wyższych - inżynierskich. Osoby, które je ukończyły mogą obejmować lepiej płatne stanowiska, np. polegające na nadzorowaniu produkcji sprzętu elektromechanicznego, projektowaniu urządzeń czy nadzorowaniu pracy innych elektryków. Bardzo pożądane jest także zdobycie uprawnień pozwalających na wykonywanie tego zawodu.
Zarobki elektryka
Miesięczne wynagrodzenie elektryka zależy głównie od miejsca zatrudnienia, posiadanych kwalifikacji i uprawnień, a także doświadczenia zawodowego. Osoby, które go nie posiadają mogą liczyć na ok. 2500 zł brutto. Najlepsze zarobki elektryka mogą sięgać nawet na ponad 5680 zł brutto.