Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki adwokata

Wiele osób bardzo szanuje zawód prawnika, uważając, że jest to praca dla ludzi inteligentnych, która ponadto wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami. Czy tak jest w rzeczywistości? Na to pytanie ma m.in. odpowiedzieć ten artykuł. Poza tym sprawdzimy, jakie kroki należy podjąć, aby zostać prawnikiem i liczyć na takie zarobki adwokata, jakie inkasuje przeciętny pracownik branży prawniczej.

Jak zostać adwokatem?

Część osób może w tym momencie poczuć się rozczarowana, ale prawnikiem nie może zostać każda osoba. Ów zawód wymaga bowiem m.in. ukończenia studiów prawniczych i zdobycia tytułu magistra prawa. Osoby, które są zatem zainteresowane ów pracą, powinny udać się do publicznej bądź prywatnej uczelni i z powodzeniem ukończyć ten etap edukacji. W obu tych przypadkach studia prawnicze trwają pięć lat. Dobrą wiadomością jest fakt, że można je realizować w trybie dziennym, a także wieczorowym i zaocznym. Edukacja to jednak nie wszystko, co jest potrzebne w zawodzie prawnika, gdyż równie ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności oraz skłonności. Szkolenie się w profesji prawnika nie kończy się na studiach prawniczych, gdyż później czekają nas kolejne lata nauki, a także zdobywanie cennego doświadczenia, które jest kluczowe w tym zawodzie.

Zarobki adwokata

Odpowiedź na to pytanie okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż można się spodziewać. Zarobki prawnika zależą bowiem od szeregu różnych czynników. Niektóre serwisy przeprowadziły badania na temat średnich zarobków prawników w Polsce. Okazuje się, że mediana zarobków prawników w Polsce wynosi 5340 zł brutto. Warto również wspomnieć o fakcie, że aż 25% osób, zatrudnionych w tej branży, osiąga zarobki na poziomie mniejszym niż 4310 zł brutto. Istnieje jednak wiele zmiennych, dlatego trudno oszacować dokładne zarobki adwokata. Należy zatem te informacje traktować z pewnym dystansem. Na wysokość pensji prawnika wpływają takie czynniki jak: zajmowane stanowisko, doświadczenie, zakres odpowiedzialności oraz rodzaj spraw, jakimi się on zajmuje. Istotnym czynnikiem jest również miejsce prowadzenia działalności przez adwokata. Nie ma co ukrywać, że w wielkich miastach, prawnicy są w stanie zarabiać najwięcej, gdyż to tam mieszczą się najbardziej znane i prestiżowe kancelarie.

W jakich specjalizacjach prawnik może liczyć na najwyższe zarobki?

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że zarobki prawników mogą znacznie różnić się od siebie, a jednym z nich jest specjalizacja. Okazuje się, że najbardziej pożądane, a przez to opłacalne są specjalizacje, skupiające się na nowych technologiach, a także ochronie danych osobowych. Bardzo perspektywiczne są takie specjalizacje jak: prawo medyczne i regulacje międzynarodowe. Adwokat, który specjalizuje się w tych dziedzinach prawa, może liczyć na zarobki, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Praca adwokata

Nie jest łatwo zostać prawnikiem i wymaga to wielu wyrzeczeń oraz poświęceń. Mogą tego dokonać jedynie osoby inteligentne, które posiadają dużą wiedzę i są mocno zmotywowane. Zawód prawnika jest ciekawą opcją na poprowadzenie swojej kariery zawodowej, gdyż dostarcza on wielu wyzwań, a także satysfakcji. Oczywiście wiąże się to również z tym, że zarobki adwokata są godziwe, a w przypadku niektórych specjalizacji można powiedzieć, że nawet z bardzo wysokie.