Na czym w rzeczywistości polega praca informatyka?
Rynek pracy zmienia się z roku na roku. Coraz większe znaczenie mają zawody, które kiedyś nie istniały albo miały marginalne znaczenie. Z pewnością jednym z takich zajęć jest informatyka. Stereotypowo rozumiana przez wiele osób jako praca przy programach czy grach ma znacznie szersze znaczenie niż się wydaje. Czym zajmuje się informatyk i jakie są jego zadania w różnych firmach?
Na czym polega praca informatyka?
Najczęściej głównym zadaniem informatyków jest operowanie różnymi danymi poprzez programy komputerowe. Polega to na ich tworzeniu, przekształcaniu i przekazywaniu różnym osobom. Wymaga to bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu budowy i zasad działania różnych urządzeń komputerowych. Do podstawowych zadań informatyka należy zajmowanie się np. poprawną pracą urządzeń w firmie. Nie podchodzą jednak pod to jedynie laptopy czy komputery stacjonarne.
Równie ważna jest praca sieci, którą trzeba na bieżąco obsługiwać i zabezpieczać. W wyniku braku ostrożności można m.in. wykraść dane firmowe lub sprawić, że pracownicy będą pracowali bez dostępu do Internetu. Wszystkie urządzenia trzeba też na bieżąco konfigurować w przypadku ewentualnych zmian w firmie. Trzeba również rozbudowywać istniejące magistrale, które pełnią rolę komunikacyjną.
Praca nie tylko przy komputerze
Błędnie uważa się, że informatyk spędza cały dzień przy komputerze w pozycji siedzącej. To praca znacznie bardziej różnorodna, niż się może wydawać. Polega na nieustannym konsultowaniu się z innymi pracownikami. Należy co jakiś czas wypytywać o pracę sprzętu i ewentualne usterki. Nieustannie trzeba wędrować z biurka do biurka, instalując najnowsze oprogramowanie, które może się przydać kolegom z pracy. Często informatycy odpowiedzialni są za szkolenie pracowników pod kątem korzystania z najnowszego sprzętu.
Wiele zależy od miejsca, w jakim pracuje informatyk. Praca w administracji może istotnie różnić się od zajęć w szkole czy w magazynie. Inny jest sprzęt oraz oprogramowanie, z którego korzystają osoby znajdujące się w firmie. Mają one różne zapotrzebowanie na usługi sieciowe czy bazy danych. Osobną sprawą jest praca jako programista, który zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Wymaga to nieustannych konsultacji z innymi informatykami oraz przenoszenie się z miejsca na miejsce, od jednego urządzenia do drugiego. Od serwerowni po drukarnie i laboratoria.
Wymagania i kwalifikacje
Nie jest powiedziane, że zostać informatykiem można jedynie po ciężkich studiach. Wiele osób jest samoukami, którzy od najmłodszych lat interesują się bazami danych i oprogramowaniem. Solidna uczelnia z pewnością jednak nie przeszkodzi w poszerzeniu kwalifikacji. Na naukę nigdy nie jest za późno, a zawód informatyka wymaga nieustannego poszerzania swoich kwalifikacji. Stare oprogramowanie stale jest zastępowane poprzez nowe, dlatego "kto pozostaje w miejscu, ten się cofa".
Informatyk powinien być wyspecjalizowany, jeśli chodzi o informatykę stosowaną, systemy zarządzania czy działanie sieci. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego opanowania języka angielskiego, na którym opiera się wiele programów. Należy mieć praktycznie umiejętności z zakresu systemów operacyjnych oraz serwerów aplikacyjnych, również tych mniej popularnych. W celu pogodzenia tych wszystkich umiejętności przydaje się umiejętność analitycznego myślenia, pracy w zespole i pod presją czasu.