Poradnik Pracownika

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Brak zachowania równowagi zawodowej może niekorzystnie wpłynąć na nasze życie prywatne. Pracoholizm to niestety choroba XXI wieku, z którą zmaga się coraz więcej osób, zwłaszcza pracujących w biurze lub posiadających własny biznes. Często sami nie dostrzegamy strat, jakie wiążą się z nadmiernym przywiązywaniem sporej uwagi do swojej kariery zawodowej. Na czym więc powinna polegać równowaga między życiem prywatnym i zawodowym? Wyjaśniamy w artykule!

Kiedy praca pochłania Twój prywatny czas...

Jeżeli praca zaczyna pochłaniać większość Twojego wolnego czasu, zatrzymaj się na chwile i przeanalizuj swoje życie zawodowe i prywatne. Aby żyć pełnią szczęścia, należy zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem rodzinnym i prywatnym. Jednym z symptomów ostrzegawczych, przy których powinna zapalić się nam czerwona lampka, jest zbyt długie przebywanie poza godzinami pracy w biurze, czy natłok obowiązków, z którymi nie dajemy sobie rady. Bez wątpienia będąc w ciągłym pośpiechu, po jakimś czasie stracimy satysfakcję w wykonywanej przez nas pracy.

Dość istotne jest również nieprzynoszenie obowiązków do domu. Jeżeli w ciągu całego dnia palimy papierosy lub wypijamy sporą dawkę kofeiny, warto przemyśleć, czy praca nie staje się dla nas zbyt stresująca. Niestety, jeżeli stracimy odpowiednie poczucie rytmu, możemy doprowadzić do niepożądanych konsekwencji np. pogorszenia stosunków z bliskimi osobami, pojawieniem się problemów z zasypianiem, podatnością na różnego rodzaju choroby, czy brakiem chęci do uprawiania dodatkowego hobby. Konieczne jest jak najszybsze reagowanie w sytuacji utraty balansu. W najgorszym wypadku możemy stać się ofiarami wypalenia zawodowego, na który chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Wypalenie zawodowe, jako skutek nadmiernej pracy

Wypalenie zawodowe jest to stan, który wiąże się z poczuciem niezadowolenia z wykonywanej pracy i powoduje w nas całkowite wyczerpanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W pracy, jak i w życiu codziennym zmagamy się z ciągłym stresem. Czasami ciężko odróżnić stres od zwykłego przemęczenia. Jednak, gdy zjawisko to trwa znacznie dłużej, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Stres i wypalenie zawodowe może skutkować całkowite wyczerpanie organizmu i pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych.

Źródłem stresu w pracy może być m.in. zbyt monotonna praca, brak kontroli nad wykonywanymi obowiązkami, czy nieprzyjemne relacje wśród pracowników. Jeżeli warunki pracy są dla nas nieodpowiednie lub wzięliśmy na siebie zbyt dużą odpowiedzialność, czas przystopować. Wypalenie zawodowe może prowadzić do chęci rezygnacji ze stanowiska pracy. Głównie prawidłowa organizacja wykonywanych zadań w firmie może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia, czy poprawy jakości pracy.

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Bez wątpienia, jeśli odnosisz wrażenie, że równowaga pomiędzy Twoją pracą a życiem prywatnym jest zaburzona, reaguj szybko. Zachowaj swój Work-Life Balance, korzystając z poniższych rad:
Korzystaj z elastycznych godzin pracy. Jeżeli Twoja firma umożliwia pracę w różnych, godzinach, warto wypróbować każde z nich i wybrać odpowiednie pory dnia pracy dopasowane do naszych preferencji. Nie każdy z nas jest przecież rannym ptaszkiem. Niektóre osoby są lepiej wydajne, pracując w godzinach popołudniowych.
Nie zabieraj niedokończonej pracy do domu. Jest to ważna zasada, którą powinno się bezwzględnie przestrzegać. Biuro również nie powinno stać się Twoim drugim domem, w którym przebywasz po godzinach.
Proś o pomoc. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie sam dokończyć wyznaczonego Ci zadania, warto zwrócić się o pomoc do współpracowników. Lista zadań jest zbyt duża jak na jednego pracownika? Koniecznie przedyskutuj tę kwestę z przełożonym.
Odpoczywaj. Korzystaj z dni urlopowych i odpoczywaj razem z rodziną. W trakcie urlopu nie zaglądaj do skrzynki pocztowej. Przed wybraniem się na urlop poproś przełożonego o wskazanie osoby, która będzie odpowiedzialna za wykonywanie Twoich obowiązków w trakcie nieobecności.