Znudzenie pracą - poznaj sygnały!
Kiedy mamy dużo zadań do wykonania, marzymy o nudzie, zazdrościmy tym, którzy w pracy robią niewiele, chcemy odpocząć, jednak kiedy tak naprawdę monotonia wkradnie się do naszych obowiązków, okazuje się, że wcale jej nie lubimy. Nie wiemy, co ze sobą zrobić, tracimy motywację, mamy problemy z produktywnością. Jak objawia się znudzenie pracą? W jaki sposób z nim walczyć? Postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czy znudzenie pracą zawsze przeszkadza?
Warto wspomnieć, że nie wszystkim przeszkadza znudzenie pracą. Wiele zależy od naszej osobowości, od tego, co jest dla nas ważne, co sprawia nam radość. W związku z tym często osoby, które nastawione są na sukces, chcą się rozwijać, nie potrafią stać w miejscu, mogą o wiele bardziej odczuć monotonny czas w pracy. Dla nich będzie to coś nie do zniesienia, co może sprawić nawet, że pojawi się u nich wypalenie zawodowe.
Na negatywne konsekwencje znudzenia pracą narażone są bardziej osoby o ekstrawertycznym typie osobowości, ponieważ czerpią one energię i poczucie spełnienia właśnie z ciągłych wyzwań, różnych rodzajów aktywności. Dla nich codzienne wykonywanie tych samych obowiązków może być dotkliwsze. Nie oznacza to jednak, że introwertycy lubią monotonię. Jednak ciągła zmiana tempa, mnóstwo nowych osób wokół, wychodzenie ze strefy komfortu jest dla nich trudniejsze.
Kiedy dopada nas znudzenie pracą?
Czasami, kiedy naprawdę lubimy to, co robimy zawodowo, możemy czuć, że w codzienne zadania wkradło się coś, co nam przeszkadza, jednak nie do końca możemy określić, że jest to znudzenie pracą. Jakie sygnały podpowiadają nam, że do codziennych zajęć wkradła się melancholia?
- Chodzimy do pracy ciągle tą samą drogą, w związku z tym trasę pokonujemy automatycznie, nie patrzymy na nic, co dookoła nas, nie zauważamy znajomych ludzi spotykanych na ulicy, wydaje nam się, że wszystko znamy tak dobrze, że nic nas nie może zaskoczyć. Nagle łapiemy się na tym, że na drzewach właściwie nie ma już liści, a my nie zauważyliśmy nawet, kiedy się pojawiły.
- Wykonujemy swoje obowiązki, ale myślami jesteśmy gdzieś indziej. Łatwo nas oderwać, koncentracja znajduje się na niskim poziomie. Chcemy zrobić 5-minutową przerwę, a okazuje się, że nie robimy nic przez pół godziny. Wiele rzeczy robimy automatycznie.
- Coraz częściej zdarza nam się popełniać głupie błędy, które na pewno nie miałyby miejsca, gdybyśmy skupili się na tym co robimy. Chcemy mieć po prostu zadania za sobą. Choć teoretycznie lubimy to, co robimy, odczuwamy mniejszą przyjemność z wykonywania obowiązków. Wszystko zlewa nam się w jedno.
- Mamy ciągłe wrażenie, że wszyscy wokół robią ciekawe rzeczy, rozwijają się, a my stoimy w miejscu, a nawet cofamy się. Wydaje nam się, że nasza praca nas nie rozwija, że gdy inni opowiadają o sobie, w ogóle nie powinniśmy się odzywać.
- Jesteśmy rozdrażnieni, denerwują nas zachowania współpracowników, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Wydaje nam się, że nasze biurko nie sprzyja pracy. Wszystko jest powtarzalne.
Jak sprawić, by znudzenie pracą nas nie dotyczyło?
Kiedy dopadnie nas znudzenie pracą, zaczynamy odczuwać, że coś jest nie tak, że nasze obowiązki nie sprawiają nam tyle przyjemności, co dawniej, że wszystko wydaje nam takie samo, możemy postarać się coś zmienić, wpłynąć na tę sytuację, dzięki czemu monotonia nie będzie tak dużą przeszkodą.
Pamiętajmy, że znudzenie pracą nie zawsze musi kończyć się zmianą miejsca zatrudnienia, czasami wystarczy przemyślenie kilku spraw, zmiana nawyków, by dostrzec, że taka sytuacja jest chwilowa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Wspominaliśmy już o tym, że codzienne chodzenie do pracy sprawia, że wpadamy w pewną rutynę, nie zauważamy tego, co wokół nas - jeśli więc codziennie zaczynamy dzień od tej samej trasy, postarajmy się ją zmienić, nawet jeżeli zajmie nam to wówczas więcej czasu. Samo ustalenie nowej drogi powinno nas motywować do działania. Kiedy taka możliwość nie wchodzi w grę - postarajmy się zacząć dostrzegać ciekawe szczegóły, zwracajmy uwagę na przyrodę. Być może okaże się, że droga do pracy to wiele ciekawych miejsc, o których nie mieliśmy pojęcia. Jeśli mamy więcej czasu (możemy także zrobić to w drodze z pracy), postarajmy się postawić przed sobą wyzwanie i każdego dnia znajdować coś interesującego - możemy to dokumentować na przykład za pomocą zdjęć. Dzięki temu zauważymy, jak wiele nas omijało, a zwykła droga do pracy, stanie się niezwykła!
- Zastanówmy się, czy na pewno niczego się nie uczymy i stoimy w miejscu. Być może robimy powtarzalne czynności, ale każdego dnia zyskujemy nową wiedzę, musimy coś sprawdzić, czegoś się nauczyć? Przypomnijmy sobie poziom naszej wiedzy i naszych umiejętności sprzed roku - czy naprawdę nic się nie zmieniło? Powróćmy, jeśli mamy taką możliwość, do zadań z tego czasu, przejrzyjmy je. Może okazać się, że zrobiliśmy wielki krok do przodu, jednak w związku z tym, że na co dzień wykonujemy podobne czynności, wydawało nam się, że nie robiliśmy właściwie nic.
- Warto przemyśleć również, czy na znudzenie pracą nie wpływa życie prywatne. Być może nie zajmujemy się niczym ciekawym, wydaje się nam, że na nic nie mamy czasu, a chcemy rozwijać nasze hobby i to dlatego czujemy, że dopadła nas monotonia? Postarajmy się jak najlepiej wykorzystać czas po pracy. Oczywiście, każdy z nas chce odpocząć, jednak przy tym co naprawdę nas interesuje na pewno się nie zmęczymy.
- Sprawdź, co możesz zmienić, może twój system pracy nie jest dopracowany i to dlatego czujesz znudzenie? Zorganizuj czas pracy, uporządkuj zadania, wyznaczaj priorytety, przemyśl, czy możesz wykonywać zadania w inny, być może bardziej sprzyjający, sposób. Dzięki temu nie tylko zorganizujesz czas pracy, lecz także znajdziesz więcej wolnych chwil na twoje zainteresowania i odpoczynek.
- Zmień coś w swoim otoczeniu - postaw na biurku kwiatka, uporządkuj blat, zorganizuj to miejsce, co jakiś czas postaraj się postawić na nim coś innego. Zmieniaj tapety w komputerze. Takie banalne czynności mogą zmienić twoje nastawienie.
Znudzenie pracą może dopaść każdego z nas. Jednak w wielu przypadkach można sobie z nim poradzić bez zmiany miejsca zatrudnienia. Warto wprowadzać drobne zmiany i czerpać radość z wykonywanych obowiązków.