Poradnik Pracownika

Ostracyzm w pracy co to jest i jak się objawia?

Wielu z nas myśli, że najlepszą motywacją pracowników są pieniądze. Oczywiście, pracujemy głównie dlatego, że musimy zarabiać, jednak z drugiej strony cenimy sobie również komfort psychiczny. W pracy spędzamy mnóstwo czasu, nic więc dziwnego, że nawiązujemy w niej relacje z innymi ludźmi, łączą nas w końcu wspólne problemy czy zainteresowania. Dlatego pracownicy często nad kwestią finansową stawiają dobrą atmosferę pracy. Im lepiej wyglądają kontakty z innymi, tym chętniej przychodzimy do pracy i wykonujemy swoje zadania. Z tego powodu jednym z powodów, przez które zastanawiamy się nad porzuceniem obecnego stanowiska, może być właśnie kiepski kontakt z resztą zespołu. Jeżeli zostajemy z niego bez powodu wykluczeni, dochodzi do ostracyzmu. Co to jest ostracyzm w pracy i jakie może mieć konsekwencje? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedź!

Co to jest ostracyzm?

Ostracyzm określa się jako niebezpośrednią formę mobbingu. Badania wykazują, że ma on o wiele większy i gorszy wpływ na pracownika niż bezpośredni mobbing. Chodzi o wykluczanie lub niedopuszczane pracownika do zespołu. Ma to na celu sprawienie, że zechce on sam odejść ze swojego stanowiska i opuścić firmę.

Jednak nawet mimo wiedzy co to jest ostracyzm, niesprzyjającej atmosfery i poczucia wykluczenia, wiele osób nie decyduje się na zrezygnowanie z pracy. Boją się one bowiem, że nie znajdą innej pracy na podobnych warunkach, a w końcu wielu z nich ma nie tylko rodziny do utrzymania, ale też kredyty itp. Odejście z pracy - szczególnie tej dobrze płatnej - odkładają, jak tylko się da, starając się jakoś wytrzymać zachowanie innych. Niestety nie jest to sprawa prosta.

Ostracyzm w pracy - jak się objawia?

Wiemy już, co to jest ostracyzm społeczny, warto jednak zobrazować to na przykładach, które - niestety - można mnożyć. Jak objawia się ostracyzm?

Często spotyka nas on już od pierwszych dni w pracy. Być może pracownicy poznali już twoje kompetencje i czują, że możesz być dla nich zagrożeniem. Dlatego od samego początku mogą próbować sprawić, żebyś nie poczuł się dobrze w miejscu pracy. Podobnie może być w sytuacji, kiedy znasz kogoś z kadry kierowniczej, np. z poprzedniej pracy, wówczas ludzie mogą posądzić cię o pracę dzięki protekcji. W takiej sytuacji już tylko o krok od niewygodnych plotek, które mogą nastawić ludzi przeciwko tobie.

Innym przykładem ostracyzmu może być odrzucenie z grupy osoby, która popadła w konflikt z kimś na wyższym stanowisku. Reszta zespołu może stwierdzić, że dalsze utrzymywanie kontaktów z taką osobą zostanie odebrana jako solidarność, dlatego odsuwają się od niej, by nie wzbudzać takich podejrzeń.

Często objawem ostracyzmu jest przydzielenie nam osoby, której mamy pomóc w pracy. Po czasie okazuje się, że przejmuje ona większość naszych obowiązków, a my właściwie nie mamy co ze sobą zrobić. Taka praca, która polega na robieniu niczego, wydawać by się mogła przyjemna, jednak tak naprawdę może doprowadzić nawet do załamania nerwowego. Nie po to przecież przychodzimy do pracy, staramy się, by wspiąć się na kolejne szczeble, by nagle zostać odsuniętym od wszystkich dotychczasowych zadań.

Jak rozpoznać, że mogliśmy paść ofiarą ostracyzmu w pracy?

Wchodzisz do pomieszczenia, gdzie znajdują się inne osoby, które widząc cię, od razu urywają rozmowę. Słyszysz szepty, które kończą się, kiedy tylko się pojawiasz. Mogą to być jedne z pierwszych sygnałów, że coś jest nie tak. W dodatku nikt nie informuje cię o żadnych spotkaniach pracowników po pracy. Pracownicy wychodzą na obiad i nie dają ci znać. Nie odpowiadają również na twoje powitania i pożegnania. Jeżeli takie sytuacje mają miejsce w twojej firmie, prawdopodobnie padłeś ofiarą ostracyzmu.

Konsekwencje ostracyzmu

Osoby, które nie wiedzą co to jest ostracyzm i nagle zostają wykluczone z grupy, mogą zacząć wątpić w siebie, zastanawiają się, co zrobili nie tak, dlaczego wszyscy nagle się od nich odwrócili, zmniejsza to ich pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Dodatkowo im dłużej taki stan ma miejsce, tym zwiększa się napięcie i stres związane z pracą. Może to doprowadzić nawet do załamania nerwowego, depresji czy złego stanu zdrowia.

Nawet jeżeli staramy się mimo wszystko pracować, chęci i motywacje są niewielkie, czujemy się zniechęceni, niedoceniani przez innych, mamy problemy z zaangażowaniem w powierzone zadania.

Ostracyzm - podsumowanie

Skoro już wiesz, co to jest ostracyzm społeczny i jesteś w stanie określić, czy dotyczy także ciebie, warto dokładnie przeanalizować daną sytuację. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w pracy nie chodzi o to, aby wszyscy się lubili, jednak ważne, aby mimo wszystko się akceptowali i potrafili ze sobą współpracować. Zachowania skrajne z pewnością powinny wzbudzić czujność.

Należy zastanowić się, czy na pewno byliśmy w porządku, nie zrobiliśmy czegoś, co mogło spowodować aktualny stan. Być może okaże się, że poznamy źródło problemu i uda nam się to wszystko wyjaśnić, tym samym sprawić, że wszystko wróci do normy. Oczywiście, nie zawsze takie proste rozwiązanie będzie możliwe, ale odpowiednie przeanalizowanie może nam pomóc. Warto spróbować.