Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Powrót z urlopu - czy musi być trudny?

Kto z nas nie marzy o błogim lenistwie i odpoczynku od pracy, kiedy rozpoczyna się lato i sezon urlopowy? Planujemy podróże, czas z bliskimi, odliczamy dni do czasu, kiedy tylko relaks będzie się dla nas liczył. W końcu nadchodzą upragnione wakacje, cieszymy się nimi, ale nim się obejrzymy, musimy wracać do pracy. Czy powrót z urlopu musi być trudny? Co zrobić, aby nie stracić energii uzyskanej w tych wolnych chwilach?

Powrót z urlopu zawsze trudny?

Powrót z urlopu wydaje nam się nierzadko nie do przejścia. Wracamy i czeka na nas tak wiele spraw, że nie wiemy, za co się zabrać. Szybko zapominamy, że w ogóle mieliśmy czas na odpoczynek. Co zrobić, żeby to zmienić i ten czas nie był aż tak trudny? Poniżej kilka podpowiedzi.

Daj sobie chwilę na odpoczynek

Zdarzyć się może, że zaplanujemy powrót z urlopu w nocy w niedzielę, a o 8 rano kolejnego dnia musimy stawić się w pracy. Właściwie z marszu ruszamy do wykonywania swoich obowiązków, przemęczeni, niewyspani, a cała energia w chwilę z nas wylatuje. Warto tak wszystko zaplanować, żeby mieć przynajmniej jeden dzień na przygotowanie się do pracy, przejście do tego trybu, wyspanie się i spokojny powrót z urlopu. Dzięki temu nie zderzymy się z rzeczywistością boleśnie, a wypoczęci będziemy bardziej zmotywowani.

Zrób sobie wolny poniedziałek

Jeśli masz taką możliwość, zakończ urlop w środku tygodnia. Powrót z urlopu do pracy tylko na dwa dni nie wydaje się taki straszny, prawda? Dzięki temu nie zdążysz się zmęczyć, a już odpoczniesz w weekend. Wielu z nas nie przepada za poniedziałkami, w związku z tym może warto spędzić go na urlopie? Zachowamy naszą energię na dłużej i z pewnością będziemy mieli lepszy humor.

Nastaw się pozytywnie

Podczas urlopu zdołałeś naładować baterie, odpoczywałeś. Dzięki temu masz energię do pracy, nawet jeśli niechętnie do niej wracasz. Warto nastawić się pozytywnie na powrót z urlopu. W końcu jesteś zrelaksowany i wypoczęty, na pewno powrót do pracy będzie gładki i ze wszystkim sobie poradzisz. Nie marudź od rana, że nie masz siły, masz ją! Pozytywne nastawienie może naprawdę dużo zmienić.

Nie zostawiaj niedokończonych spraw

Nie wysyłaj e-maila z zapytaniem do klienta chwilę przed końcem pracy i pójściem na urlop. Nie zostawiaj rozgrzebanych zleceń. Postaraj się zamknąć wszystkie bieżące sprawy, poinformuj, że idziesz na urlop i nie będziesz dostępny przez jakiś czas. Postaraj się, aby wrócić do uporządkowanych zadań i wiedzieć, na czym stoisz. Kiedy wrócimy do pracy, w której będzie panował nieporządek, z pewnością szybko stracimy zapał.

Zaplanuj pracę

Wracasz do pracy i nie wiesz za co się zabrać? Usiądź i spokojnie zapisz wszystko, co musisz zrobić, uporządkuj sprawy, nadaj im stopień ważności. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie wykonywać swoje zadania, bez chaosu w głowie i bez stresu. Kiedy wiemy, że czeka nas wiele spraw, możemy czuć się skołowani, zaczynamy coś robić, ale już myślimy o następnej wykonywanej czynności, nie możemy się skupić. Zapisanie wszystkiego, co mamy do zrobienia i uporządkowanie sobie tego daje nam komfort psychiczny oraz motywację do dalszych działań.

Zacznij ze spokojem

Wracamy do pracy i na pierwszy ogień zabieramy się za najtrudniejsze zadania. Co prawda zajęcie się nimi na początku dnia zazwyczaj sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni i zmotywowani, jednak po urlopie warto wrzucić na luz, zacząć od tych mniej wymagających zadań, odpisać na maile, zrobić listę obowiązków na dalszą część tygodnia itp. Nie wykorzystujmy całej naszej energii już na początku, bo szybko zapomnimy, że w ogóle mieliśmy urlop.

Aktywności po pracy

Powrót z urlopu często nie jest jednoznaczny z końcem pięknej pogody i sprzyjającej aktywności aury. W związku z tym warto zaplanować sobie czas po pracy - chodzić na spacery, zwiedzać okoliczne zabytki, spotykać się ze znajomymi, pójść na basen. Stawiajmy na relaks, odpoczywajmy, poczujmy się jak na wakacjach. Dzięki temu energia nie będzie nas opuszczać, a godziny spędzane w pracy wcale nie będą takie trudne.

Wakacyjne akcenty

Żeby nadal czuć klimat urlopu, możemy postawić na wakacyjne klimaty - zdjęcie z wyjazdu na tapecie służbowego komputera, trochę zieleni na biurku, jeżeli mamy taką możliwość - hity wakacyjne w słuchawkach. Dzięki temu nie zapomnimy, że jakiś czas temu naprawdę odpoczywaliśmy. Nie wychodźmy brutalnie z urlopowego nastroju.

Przede wszystkim odpocznij!

Tak naprawdę powrót z urlopu będzie lżejszy i przyjemniejszy, jeśli naprawdę odpoczniemy podczas wolnych dni. Niestety nierzadko, szczególnie kiedy zostajemy w domu, zapominamy o tym, że powinniśmy się zrelaksować i ładować baterie do dalszej pracy. Sprawdzamy skrzynkę mailową, odpowiadamy na wiadomości, odbieramy wszystkie telefony współpracowników, robimy drobne zadania, bo przecież mamy czas. Jednak warto zdać sobie sprawę, że w takiej sytuacji nie wypoczywamy w pełni, nie potrafimy przełączyć się z trybu “praca” na “relaks”, który powinien być na urlopie najważniejszy.

Nawet kiedy kochamy swoją pracę, codzienne wykonywanie swoich obowiązków jest męczące i każdemu z nas należy się odpoczynek. Zaangażowanie w swoją pracę nie oznacza, że również wolny czas powinniśmy poświęcić w większości pracy. Warto na urlopie wyłączyć powiadomienia, spędzać czas offline, zapomnieć o służbowym mailu i po prostu odpocząć. Dzięki temu wrócimy do pracy pełni energii, gotowi do wykonywania trudnych zadań, zmotywowani, a nierzadko nawet nieco stęsknieni. Porządny odpoczynek z pewnością wyjdzie nam na dobre!