Poradnik Pracownika

List intencyjny przy zatrudnieniu

Składając podanie o pracę, z pewnością nie raz mierzyłeś się z takimi zagadnieniami, jak CV lub list motywacyjny. Jednak, czy kiedykolwiek słyszałeś o terminie listu intencyjnego? Jeśli nie, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem, bowiem dzięki niemu dowiesz się, jakie korzyści wynikają z zabezpieczenia się właśnie w ów dokument, który może stanowczo wpłynąć na Twoją przyszłą posadę. Dowiedz się czym jest list intencyjny!

List intencyjny - czym właściwie jest?

List intencyjny choć dla wielu brzmi dość zagadkowo, jest po prostu rodzajem pisemnej, wstępnej deklaracji, która opisuje dokładne założenia działań zatrudnionego. Mimo, że takowy dokument nie jest wiążący, jak w przypadku oferty, może on znacząco wpłynąć na przyszłość pracownika, ponieważ jest on swojego rodzaju obietnicą, która gwarantuje ustalone wcześniej warunki i zasady współpracy. Wyposażenie się w taki list intencyjny może być doskonałą formą zabezpieczenia w przypadku zatrudnienia w nowej firmie, daje on bowiem pewność wywiązania się z założonych przed podjęciem współpracy ustaleń - dla pracownika zapewnia pewny wakat, bez możliwości rezygnacji z niego ze strony pracodawcy, a dla pracodawcy jest swojego rodzaju gwarantem o stabilności i lojalności pracownika wobec firmy go zatrudniającej. Ciekawą perspektywą dla sporządzenia listu intencyjnego jest możliwość negocjacji warunków przez obie zainteresowane strony.

List intencyjny można sporządzić nie tylko między pracodawcą a pracownikiem, ale i również między dwoma przedsiębiorcami odbywającymi negocjacje handlowe. To w takim dokumencie obydwie ze stron zapisują wybrane ustalenia.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w przypadku, gdy znajdziesz lepszą ofertę pracy, niż tę, w której złożyłeś już ów deklarację, należy podjąć szybkie i zdecydowane kroki, które nie gwarantują załatwienia sprawy polubownie. W takiej sytuacji należy poprosić przyszłego pracodawcę o spotkanie i wyjaśnić mu powody, dla których chcesz zrezygnować z zadeklarowanego wcześniej przez Ciebie stanowiska. To od Twojego nastawienia i decyzji rekrutera zależy bowiem, jak potoczą się Twoje dalsze losy w tej firmie - czy pożegnacie się wspólnie z pracodawcą w pokojowej atmosferze, czy obejmą Cię niemiłe konsekwencje.

List intencyjny - co powinno się w nim znajdować?

Napisanie listu intencyjnego nie jest wcale trudnym zajęciem. Powinny znajdować się w nim wszelkie ustalenia i założenia, do których doszło pomiędzy kandydatem ubiegającym się na wybrane stanowisko a pracodawcą je oferującym. Z pewnością w takim dokumencie znajdzie się m.in;

  • szereg informacji na temat samego stanowiska i czynności na nim wykonywanych,
  • wymiaru pracy i rodzaju umowy,
  • dnia, w którym planuje się rozpocząć współpracę,
  • miejsca wykonywania pracy,
  • wszystkich warunków i zasad sprawowanych obowiązków,
  • wysokość wynagrodzenia oraz przewidywanych bonusów i nagród.

List intencyjny - treść dokumentu

List intencyjny nie wymaga specjalnych, edytorskich zdolności i choć na internecie istnieje mnóstwo wzorów, z których można korzystać, najlepiej przy jego pisaniu wyznawać zasadę - im mniej, tym lepiej.

Pisanie deklaracji warto zacząć od formy grzecznościowej, która odnosi się do przyszłego pracodawcy. Następnie posłużyć się dowolną dla siebie treścią, pozwalającą na wprowadzenie do ustalonych zasad. Przykładowy wzór może brzmieć:

Pani/Pan...(tu wpisać personalia rekrutera)

W wyniku rozmowy przeprowadzonej w trakcie procesu rekrutacyjnego...(w tym polu należy umieścić dane firmy, w której pospisuje się ów deklarację) postanawia zatrudnić Pana/Panią wg. ustalonych zasad:

  • rodzaj umowy (umowa zlecenie, umowa o pracę),
  • dzień, w którym podjęta zostanie współpraca i okres jej końca,
  • ewentualny okres próbny (czas jego trwania),
  • pełnione stanowisko,
  • warunki i zasady świadczonej pracy,
  • miesięczne wynagrodzenie,
  • inne, wybrane ustalenia (jeśli dotyczy).

Przychylam się do przedstawionych warunków współpracy.

Podpisy obu stron z datą - pracodawcy i zatrudnionego.