Ile zarabia anestezjolog i na czym polega jego praca?
Wokół zawodu lekarza anestezjologa narosło wiele mitów. Przyjmuje się, że to specjalizacja niewymagająca, polegająca przede wszystkim na tym, aby przygotować pacjenta do zabiegu i spokojnego czekania na wybudzanie. W tym czasie można poczytać gazetę albo odpocząć. Prawda jest jednak zgoła inna, a anestezjologia jest tak samo wymagającą dziedziną, jak inne. Na czym polega praca anestezjologa? Czym się on zajmuje? Ile zarabia anestezjolog w Polsce? Przeczytaj w niniejszym artykule!
Anestezjolog, czyli kto?
Anestezjolog jest lekarzem specjalistą w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Ma on prawo do wykonania samodzielnego znieczulenia.
Czym zajmuje się anestezjolog?
Anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną przygotowują pacjenta do znieczulenia, wykonują je, kiedy znieczulenie działa monitorują oni bezpieczeństwo pacjenta, następnie zajmują się wybudzaniem ze znieczulenia oraz kierowaniem do sali pooperacyjnej.
Wydawać by się mogło, że zadania te nie są wymagające, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że anestezjolodzy często przygotowują do zabiegów pacjentów, którzy bardzo cierpią, przez czas trwania znieczulenia muszą natomiast mieć rękę na pulsie i monitorować cały czas ich stan. Nie ma tutaj miejsca na czytanie gazety, a poziom stresu jest niezwykle wysoki.
Jak zostać anestezjologiem?
Na to, ile zarabia anestezjolog wpływa oczywiście jego wykształcenie i doświadczenie. Jeżeli planujemy karierę anestezjologa, musimy rozpocząć przygotowania o wiele wcześniej. Pierwszym etapem jest ukończenie 6-letnich, jednolitych studiów medycznych, a dostanie się na ten kierunek jest trudne i wymaga dużego nakładu nauki. Pierwszy etap studiów nie zawiera w sobie specjalizacji. Po jego ukończeniu obowiązkowe jest odbycie stażu. Po tym czasie rozpoczyna się specjalizację, która trwa 6 lat.
Podczas 6 lat specjalizacji należy ukończyć wszystkie obowiązkowe kursy, staże lekarskie oraz dyżury. Przez 3 lata odbywa się staż z dziedziny anestezjologii, przez 2 lata z intensywnej terapii, pozostały czas to miesięczne staże z intensywnej terapii dziecięcej, anestezji dziecięcej, neuroanestezji, diagnostyki i leczenia bólu oraz kardioanestezji i torakoanestezji.
Obowiązkowe kursy to z kolei m.in.:
- Wprowadzenie do specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii.
- Anestezja i analgezja regionalna.
- Anestezja w położnictwie.
- Diagnostyka i leczenie bólu.
- Anestezjologia i intensywna terapia dziecięca.
- Anestezjologia w onkologii.
- Zdrowie publiczne.
Ostatnim etapem jest przystąpienie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii. Składa się z kilku etapów: egzaminu praktycznego z anestezjologii oraz intensywnej terapii, egzaminu pisemnego złożonego ze 120 pytań jednokrotnego wyboru oraz egzaminu ustnego.
Jaki musi być anestezjolog?
Anestezjolog to zawód niezwykle odpowiedzialny. Każde nieprzemyślane działanie może mieć ogromne konsekwencje. W związku z tym to właśnie odpowiedzialność za swoje czyny i przemyślane decyzje są kluczowe w tym zawodzie. Istotna jest również cierpliwość oraz odporność na stres. Lekarz może mieć do czynienia z osobami, które strasznie cierpią, istotna jest empatia, lecz także możliwość powstrzymania silnych emocji.
Dla lekarza anestezjologa najważniejsze musi być dobro pacjenta. To on powinien być najistotniejszy.
Ile zarabia anestezjolog?
Ważną kwestią jest również to, ile zarabia anestezjolog w Polsce. Zarobki anestezjologów, podobnie jak wszystkich lekarzy, uzależnione są od miejsca pracy, stopnia naukowego, poziomu uprawnień oraz stażu pracy.
Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą ok.5 483 złotych netto. Najlepiej zarabiający przedstawiciele tego zawodu otrzymują pensje w wysokości ok. 7 035 złotych netto i więcej, z kolei najmniej - ok. 3 867 złotych netto i mniej.
Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają anestezjolodzy z województwa pomorskiego, opolskiego, mazowieckiego i łódzkiego oraz podkarpackiego, najmniej natomiast z województwa wielkopolskiego i lubelskiego, dolnośląskiego oraz podlaskiego.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, ile zarabia anestezjolog w polskich miastach, najlepiej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z Gdańska , Warszawy oraz Łodzi.
Anestezjolog nie może stać w miejscu
Anestezjolog nie tylko zajmuje się podaniem znieczulenia, dyżuruje również na intensywnej terapii, może również być członkiem pogotowia ratunkowego czy zajmować się diagnostyką i leczeniem bólu. Droga do zostania anestezjologiem - jak w przypadku każdego lekarza - jest długa i z pewnością intensywna.
Osoba, które chce rozpocząć pracę na tym stanowisku musi być przygotowana na trudną i długotrwałą naukę, która nie kończy się wraz z otrzymaniem prawa do wykonywania zawodu. Medycyna nie stoi w miejscu, każdy lekarz musi stale się kształcić, zapoznawać z najnowszymi badaniami, aby jak najsprawniej leczyć swoich pacjentów. To oni powinni być najważniejsi. Każda źle podjęta decyzja może odbić się poważnie na ich zdrowiu, a nawet życiu. Odpowiedzialność za swoje czyny jest więc bardzo ważna.