Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki administratora sieci. Jak nim zostać!

W dzisiejszych czasach znaczna większość firm potrzebuje w swojej pracy komputerów oraz stałego dostępu do sieci. Tworzone są oprogramowania, działa się na ustalonych zasadach, automatyzuje się to, co można wykonywać szybciej i sprawniej. Kiedy coś idzie nie tak, nie działa, sieć pada, są z nią problemy, wyskakują błędy, pracownicy wpadają w panikę. Wówczas niezbędna jest interwencja osób, które wiedzą, co mogło się stać i potrafią to opanować. Co robi administrator sieci? Jak wyglądają zarobki administratora sieci?

Niemal w każdej firmie zatrudniony jest administrator sieci, który czuwa nad tym, aby wszystko działało sprawnie, a praca i zadania były jak najbardziej ułatwione. Czy takie stanowisko jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie? Jaki powinien być administrator sieci? Ile zarabia przedstawiciel tego zawodu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Czym zajmuje się administrator sieci?

Administrator sieci zajmuje się szeregiem zadań i w każdej firmie zakres jego obowiązków może wyglądać nieco inaczej, jednak zazwyczaj do jego obowiązków zalicza się zbudowanie sieci - lokalnej lub rozległej, czyli takiej, do której oprócz pracowników podłączeni są również klienci. Oprócz zbudowania dba również o jej udoskonalanie oraz zarządza nią.

W niektórych firmach administrator sieci komunikuje się również z użytkownikami sieci - instaluje nowe oprogramowania, ma dostęp do wszystkich kont, zarządza nimi, może również przeprowadzać szkolenia z korzystania z sieci. Niejednokrotnie pomaga też w bieżącym rozwiązywaniu problemów użytkowników, chociaż zazwyczaj do tych zadań przydzielony jest inny pracownik.

Administrator sieci musi stale sprawdzać, co się z nią dzieje, monitorować jej pracę, sprawić, żeby była sprawna przez cały czas. Dlatego tak ważne jest, by trzymał rękę na pulsie i szybko reagował na wszystkie problemy. Kiedy bowiem wystąpi jakiś błąd, jego zadaniem będzie natychmiastowa próba jego usunięcia.

Osoba na tym stanowisku zajmuje się również ochroną sieci, np. przed wirusami. Archiwizuje istotne dane i tworzy kopie bezpieczeństwa informacji.

W pracy administratora sieci może być albo niespokojnie, albo wręcz przeciwnie - może nie dziać się zupełnie nic. Jeżeli sieć działa sprawnie, zadaniem pracowników na tym stanowisku jest monitoring oraz próba nowych rozwiązań, które w jakiś sposób mogą ułatwić pracę użytkowników sieci.

Gdzie pracuje administrator sieci?

Administratorzy sieci, jak już wspominaliśmy, mogą pracować we właściwie każdej firmie czy instytucji, wszędzie, gdzie działa sieć komputerowa. Mogą być zatrudnieni na stałe w jednej firmie lub prowadzić własną działalność gospodarczą i wykonywać zlecenia dla kilku miejsc jednocześnie.

Cechy dobrego administratora sieciowego

Dobry administrator sieciowy musi być przede wszystkim ekspertem w swojej dziedzinie. To wymaganie wydawać się może banalne, jednak osoby na tym stanowisku powinny stale się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy. Branża IT nie stoi w miejscu - rozwija się niezwykle szybko, a administrator musi podążać za wszystkimi zmianami. W tym przypadku nie ma możliwości stania w miejscu. Z tego więc względu jedną z nadrzędnych cech osób pracujących na tym stanowisku jest gotowość to ciągłej nauki oraz chęć samodoskonalenia.

Poza tym administratorzy muszą posiadać umiejętność pracy pod presją czasu i być odpornymi na stres. W momencie, kiedy sieć przestanie działać, muszą działać szybko, ale myśleć logicznie i podejmować prawidłowe decyzje. W takich sytuacjach nie mogę ulegać emocjom, denerwować się, ponieważ może to generować dodatkowe błędy. Opanowanie stanowi ważną cechę w tym zawodzie.

Niezbędna jest również samodzielność oraz podzielność uwagi, administrator sieci wykonuje bowiem często wiele zadań jednocześnie. Powinien potrafić skupić się na każdym z nich. Poza tym osoby na tym stanowisku powinny wykazywać się również dużą cierpliwością, a kiedy nic się nie dzieje, umieć pracować rutynowo.

Zarobki administratora sieci

Osoby, które zastanawiają się nad pracą na tym stanowisku, z pewnością chcą wiedzieć, ile zarabia administrator sieci. Przyjmuje się, że średnia pensja w tym zawodzie to ok. 5 200 złotych netto. 25% przedstawicieli zawodu zarabia powyżej 7 000 złotych netto, z kolei taki sam procent zarabia mniej ok. 4 100 złotych netto.

Zawód ten jest znacząco zdominowany przez mężczyzn, bo tylko 5% osób w tym zawodzie to kobiety. 

Wpływ na stawki wynagrodzenia administratora sieci mają:

  • staż pracy,
  • lokalizacja w której realizowane są zadania,
  • wielkość firmy,
  • wykształcenie.

Ogólne tendencje zarobkowe wśród tego zawodu idą znacząco w górę. Z roku na rok administratorzy sieci w Polsce mogą zarobić coraz więcej.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Poniższa tabela przedstawia kształtowanie wynagrodzeń w poszczególnych województwach.

Województwo Zarobki brutto
Mazowieckie 7320zł
Wielkopolskie 6160zł
Kujawsko-pomorskie 6040zł
Dolnośląskie 5930zł
Małopolskie 5750zł
Śląskie 5570zł
Lubelskie 5370zł
Łódzkie 5250zł
Pomorskie 5250zł
Zachodnio-pomorskie 5240zł
Lubuskie 4650zł
Warmińsko-mazurskie 4630zł
Podkarpackie 4540zł
Podlaskie 4290zł
Świętokrzyskie 3870zł

Ogólne tendencje zarobkowe wśród tego zawodu idą znacząco w górę. 

Praca administratora sieci jest bardzo ważna i zajmuje się szeregiem zadań. W każdej firmie zadania mogą być trochę inne i tak samo zarobki mogą się znacząco wahać.