Ile zarabia piosenkarz w Polsce? Jakich to wymaga predyspozycji?
Wielu ludzi podważa sensowność wysokich zarobków piosenkarzy. W końcu ich praca nie jest wymagająca i wyczerpująca - a przynajmniej tak się może wydawać. Choć istnieje wiele trudniejszych profesji, żadna z nich nie jest tak opłacalna. Dlatego też dyskusja o tym, ile zarabia piosenkarz w Polsce, jest dość burzliwa. Są bowiem osoby, które artystów bronią i takie, które absolutnie nie potrafią tego zrozumieć i zaakceptować. Dlaczego zarobki są tak wysokie? Poruszamy tę kwestię w niniejszym artykule!
Czym zajmuje się piosenkarz?
Pytanie, czym zajmuje się piosenkarz, wydaje się bardzo banalne - bez zawahania wiele osób odpowie: po prostu śpiewaniem. Jest to oczywiście prawda i śpiewanie to główna działalność piosenkarzy. Natomiast warto podkreślić, że to jeszcze nie wszystko.
Zanim piosenkarz zacznie nagrywać piosenki, musi wykonać ogrom pracy - skompletować materiał na płytę, współpracować z innymi artystami, a jednocześnie promować swoją twórczość, dbać o relacje z fanami i całą swoją działalność artystyczną.
To jak długo zostanie na rynku, nie zależy tylko od tego, jak dobrze będzie śpiewać, lecz także od jego osobowości, podejścia do innych ludzi, zachowania. Jego fani zwracają uwagę na wiele szczegółów, które nie mogą pozostać zignorowane.
Dodatkowo oczywiście piosenkarz stale ćwiczy - a przynajmniej powinien to robić - swój głos, który wymaga ciągłej pracy. Nie jest tak, że po prostu rodzimy się z talentem i już nic nie musimy z nim robić - wręcz przeciwnie. Ciągły rozwój to podstawa.
Piosenkarze nie tylko nagrywają piosenki, płyty i teledyski. Ich działalność to także, a nawet przede wszystkim, koncerty, spotkania z publicznością na żywo. Ta część pracy zazwyczaj generuje także największe zyski.
Zdarza się także, że piosenkarze oprócz śpiewu zajmują się również komponowaniem swoich utworów i pisaniem tekstów. Warto o tym wspomnieć również dlatego, że w takiej sytuacji, jeśli zarejestrują swój utwór w organizacjach zarządzających prawami autorskimi, np. w ZAIKS-ie, otrzymują wówczas tantiemy z wykorzystywania swoich utworów, które trafiają właśnie do twórców - autorów tekstów czy muzyki.
Kto może zostać piosenkarzem?
Na pytanie, kto może zostać piosenkarzem, dzisiaj można bez przesady powiedzieć: każdy. Jednak już to, ile dana osoba pozostanie na rynku i czy nie zostanie gwiazdą jednej piosenki czy sezonu, to inna kwestia.
Przede wszystkim żeby śpiewać, nie trzeba kończyć żadnej konkretnej szkoły, choć na szczęście mimo wszystko wielu artystów uczy się śpiewu profesjonalnie. Jeśli chodzi o studia - można kształcić się na dwustopniowych studiach na kierunku Wokalistyka. Wówczas uczymy się nie tylko odpowiedniego wykorzystywania swojego głosu, lecz także zarządzania całą swoją działalnością. Jeśli ktoś chciałby pracować etatowo, w bardziej sformalizowany sposób, na przykład w teatrach muzycznych czy filharmoniach, wykształcenie jest najczęściej niezbędne.
W dzisiejszych czasach jednak konkurencja jest ogromna - dlatego też, że i źródeł dotarcia do potencjalnej publiczności jest znacznie więcej. Przede wszystkim ogromną siłą jest internet, tam możemy zebrać wokół siebie ogromną społeczność, która zaufa nam i będzie chciała zostać naszą publicznością. Warto przypomnieć choćby o tym, że Margaret, dzisiaj znana właściwie tylko jako piosenkarka, zaczynała przecież jako blogerka. Takie przykłady współcześnie można mnożyć.
Popularne są również wszelkiego rodzaju talent shows, w których piosenkarze mogą pokazać się światu i wykorzystać swoje 5 minut. Jednak przebić się jest naprawdę trudno i wiele osób nie ma możliwości zdobycia szerszej publiczności i zaistnienia w ich świadomości.
Jak wspominaliśmy, piosenkarzem może zostać każdy, jednak zdecydowanie nie wszyscy znajdą swoje miejsce na rynku i od tego także zależy ile zarabia piosenkarz. Aby zebrać wierną publiczność, trzeba ciężko pracować, być otwartym, charyzmatycznym, mieć ciekawą osobowość. Nie zawsze piękny, mocny głos to wszystko, czego potrzebujemy, by odnieść sukces.
Ile zarabia piosenkarz w Polsce?
O zarobkach piosenkarzy krążą legendy. Nie da się ukryć, że dla wielu z nich śpiewanie jest bardzo opłacalnym zajęciem. Ile zarabia piosenkarz w Polsce? Prawidłowa odpowiedź brzmi oczywiście: To zależy.
Nie ma jednej stawki dla artystów. Każdy z nich wyceniany jest inaczej, każdy zarabia na czymś innym. Dlatego też trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile zarabia piosenkarz? Najwięcej zarabiają największe gwiazdy polskiej estrady, co wydaje się oczywiste. I tak z informacji wynika, że zarobki polskich piosenkarzy wynoszą:
- Edyta Górniak - za jeden koncert otrzymuje około 70 tysięcy złotych.
- Maryla Rodowicz - za jeden koncert otrzymuje około 60 tysięcy złotych.
- Beata Kozidrak - za jeden koncert otrzymuje około 50 tysięcy złotych.
- Doda - za jeden koncert otrzymuje około 40 tysięcy złotych.
- Sylwia Grzeszczak - za jeden koncert otrzymuje około 40 tysięcy złotych.
- Cleo - za jeden koncert otrzymuje około 40 tysięcy złotych.
- Dawid Kwiatkowski - za jeden koncert otrzymuje około 35 tysięcy złotych.
- Roksana Węgiel - za jeden koncert otrzymuje około 30 tysięcy złotych.
Są jednak piosenkarze, którzy zarabiają mniej, jednak koncertują regularnie, mają stałą publiczność, więc ich roczne zarobki także są wysokie.
Dodatkowo znani piosenkarze pojawiają się także jako jurorzy w talent shows, gdzie za jeden odcinek mogą zarobić nawet od kilkunastu tysięcy, występują także na przykład w reklamach, zostają ambasadorami marek itp.
Ciekawą kwestią są zarobki gwiazd disco-polo. Od jakiegoś czasu ten rodzaj muzyki przeżywa drugą młodość - znowu organizowane są festiwale, ludzie tłumnie przychodzą na koncerty gwiazd tej muzyki. Dlatego też i ich zarobki są wysokie. Ile zarabia piosenkarz disco-polo? Kwoty sięgają nawet 25 tys. za koncert, a dodać trzeba, że grają ich naprawdę dużo - nawet kilka dziennie!
Czy zarobki gwiazd są “sprawiedliwe”? To kwestia sporna. Jednak nie da się odmówić piosenkarzom tego, jak bardzo potrafią zaangażować społeczność, jak swoją działalnością potrafią poruszać ludzi i wyzwalać w nich wiele dobrych emocji. Dla wielu ludzi jest to bezcenne, a jeśli muzyka jest ich pasją, nigdy nie będą oszczędzać na koncertach i płytach ulubionych artystów.