Przerwa w zatrudnieniu – jak ją wykorzystać?
Przerwa w zatrudnieniu nie zawsze jest spowodowana zwolnieniem czy szukaniem pracy. Możemy się bowiem na nią zdecydować samodzielnie, chcąc jak najlepiej wykorzystać ten czas i zająć się w pełni sobą. Bez względu na to, jakie są powody takiego stanu rzeczy, warto wykorzystać wolne momenty jak najlepiej, by powrócić na rynek pracy pełni energii i z nowymi umiejętnościami. Jak więc wykorzystać przerwę w zatrudnieniu? Co możemy robić w tym czasie? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Odczarowanie bezrobocia
Słowo BEZROBOCIE jest zazwyczaj kojarzone bardzo negatywnie – jako bezproduktywny czas po zwolnieniu, kiedy szukamy nowego zatrudnienia czy jako synonim lenistwa i próby życia na czyjś rachunek. Ilu ludzi, tyle opinii, jednak tak naprawdę bezrobocie wcale nie musi być takie złe.
Szczególnie kiedy decydujemy się na nie świadomie, ale nie tylko wtedy, można je wykorzystywać w rozwijający sposób, który sprawi, że wrócimy na rynek pracy znacznie lepiej przygotowani.
W tym czasie możemy skupiać się także na innych kwestiach, niekoniecznie związanych z naszym życiem zawodowym. Kiedy niemal pół dnia spędzamy w pracy, pewne aspekty naszego życia możemy nieco zaniedbać. Przerwa w zatrudnieniu może być idealną okazją, by to zmienić.
Pamiętajmy jednak, że kiedy decydujemy się na przerwę w zatrudnieniu, musimy mieć świadomość, że będzie to też przerwa w wypłacaniu nam wynagrodzenia. W takim razie, jeśli jest to nasz świadomy krok, warto upewnić się, czy możemy sobie na to pozwolić i nie okaże się, że zwyczajnie skończą się nam pieniądze.
W takiej sytuacji możemy być zmuszeni do podjęcia „pierwszego lepszego” zatrudnienia, które może nie przynosić nam zadowolenia, a jednocześnie zatrzymać nas w jednym miejscu na dłużej.
Efektywna przerwa w zatrudnieniu
Jak sprawić, by przerwa w zatrudnieniu była efektywna? Co możemy robić w tym czasie? Podpowiadamy!
Wolontariaty
Kiedy pracujemy, często nie mamy zbyt wiele czasu na to, by udzielać się w wolontariacie. A nawet jeśli czas by się znalazł, jesteśmy po prostu zmęczeni i nie mamy na to siły. Jeśli jednak od zawsze chcieliśmy się czymś zająć w tym zakresie, warto wykorzystać wolny czas.
Taki wolontariat – zależnie od miejsca, które wybierzemy – może być dla nas lekcją życia, możliwością obserwowania ludzi, których podziwiamy, nabierania doświadczenia w pracy z ludźmi, pozyskiwania nowych umiejętności.
Poza tym jest to okazja do poznania ciekawych osób i rozszerzania swoich kontaktów biznesowych.
Kursy i szkolenia
Przerwa w zatrudnieniu to z całą pewnością również dobry czas na to, by skorzystać z okazji i wybrać się na kurs czy szkolenie przydatne na stanowisku, które chcemy objąć.
Oczywiście mogą być to także kursy online, które nie wymagają wychodzenia z domu. W internecie można także znaleźć je zupełnie darmowo, jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup. Warto obserwować platformy z kursami, ponieważ można trafić na naprawdę ciekawe promocje.
Nauka języka
Wolny czas można również wykorzystać na naukę języka obcego. Jeśli od dawna chodzi nam po głowie nauka, ale nie mamy na to czasu i energii, kiedy pracujemy, warto zmobilizować się w przerwie od zatrudnienia.
Dostępnych jest mnóstwo aplikacji, stron internetowych, kanałów na YouTubie, poza tym możemy również udać się do szkoły językowej czy na prywatne lekcje. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Samodzielna nauka nowych kompetencji
Poza tym warto obserwować ogłoszenia o pracę na interesujące nas stanowisko i sprawdzić, których umiejętności nie posiadamy. Być może damy radę nauczyć się ich samodzielnie? Dzięki temu będziemy bardziej atrakcyjni dla potencjalnych pracodawców.
Szlifowanie miękkich umiejętności
Przerwa w zatrudnieniu może zostać wykorzystana także na szlifowanie miękkich umiejętności. Ich nauka bywa trudna, jednak skoro mamy dużo czasu i możemy kontrolować postępy oraz tworzenie nawyków – dlaczego tego nie zrobić?
Zadbanie o zdrowie
Zdarza się, że omijamy wizyty u lekarzy, ponieważ nie możemy się umówić poza godzinami naszej pracy, a nie chcemy specjalnie brać wolnego. Skoro więc mamy chwilę, warto sprawdzić, jak ma się nasz organizm, czy wszystko z nim w porządku, udać się do specjalistów i zadbać o siebie!
Odpoczynek
W trakcie przerwy możemy robić bardzo dużo, pamiętajmy jednak o tym, by odpoczywać. Mamy wolny czas, możemy się wyspać, odsapnąć, pomyśleć o tym, co tak naprawdę chcemy w życiu robić, a czasami zwyczajnie poleniuchować. Wypełnienie naszych wolnych dni od rana do nocy może sprawić, że po przerwie będziemy jeszcze bardziej zmęczeni.
Przerwa w zatrudnieniu może być bardzo produktywna i skutkować nowym, ciekawym stanowiskiem. Warto wykorzystać ją na naukę i odpoczynek!