Ile zarabia kosmetyczka i jak nią zostać?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wygląda zakres pracy wykonywanej przed kosmetyczkę. Czym tak naprawdę zajmują się przedstawicielki tego zawodu? Jaką szkołę należy ukończyć, aby móc rozpocząć pracę tego rodzaju? Ile zarabia kosmetyczka w Polsce? W artykule postaramy się odpowiedzieć na każde z tych pytań!
Czym zajmuje się kosmetyczka i gdzie pracuje?
Kosmetyczka to jeden z zawodów rzemieślniczych. Zakres proponowanych przez nią usług może być naprawdę długi, może ona bowiem zajmować się zabiegami, które pielęgnują i upiększają skórę, zabiegami z zastosowaniem np. ultradźwięków, stylizacją paznokci, wykonywaniem makijażu, a nawet udzielaniem porad związanych ze stylizacją i wizażem. To, którą specjalizację wybierze, ma wpływ na to ile zarabia kosmetyczka. Kosmetyczka powinna rozpoznać, który typ skóry ma klient i dostosować do niego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego musi znać podstawy dermatologii, anatomii i fizjologii. Niezbędna jest również wiedza w zakresie bhp.
Przedstawiciele tego zawodu najczęściej zatrudniani są w salonach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej i SPA, często również prowadzą własną działalność gospodarczą. Doświadczone kosmetyczki przeprowadzają również szkolenia i kursy. Od wiedzy i doświadczenia zależy ile zarabia kosmetyczka.
Ile zarabia kosmetyczka?
Jeżeli chodzi o to, ile zarabia kosmetyczka, według danych portalu wynagrodzenia.pl 25% przedstawicieli tego zawodu zatrudnionych na etacie zarabia powyżej 2 703 złotych netto, średnia pensja to 2 238 złotych netto, z kolei 25% zarabia mniej niż 1 921 zł na rękę.
Najlepiej zarabiają kosmetyczki z województwa mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz lubelskiego z kolei najmniej z województwa śląskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Najwięcej zarabiają kosmetyczki z Warszawy, Sopotu oraz Gdyni.
Należy zauważyć, że bardzo często kosmetyczki są zatrudniane na niepełny etat, wiele z nich zarabia także po godzinach, oferując swoje usługi klientkom poza godzinami pracy w salonie. Wiele z kosmetyczek prowadzi własne działalności gospodarcze.
Jak zostać kosmetyczką?
Wiemy już, ile zarabia kosmetyczka. Jak jednak dostać pracę w tym zawodzie? Aby zostać kosmetyczką, należy ukończyć szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną bądź też kursy kwalifikacyjne na to stanowisko.
Jak już wspominaliśmy, kosmetyczka jest zawodem rzemieślniczym, w związku z czym kwalifikacje mogą również potwierdzać egzaminy - czeladniczy i mistrzowski. Kiedy można do nich przystąpić?
Do egzaminu czeladniczego można przystąpić po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum, lecz także po ukończeniu gimnazjum, jeżeli dana osoba posiada umiejętności kosmetyczne i potwierdzony 3-letni staż zawodowy.
O tytuł mistrza mogą starać się natomiast osoby, które posiadają 6-letni staż zawodowy (w tym 3-letni staż czeladnika) i mają wykształcenie co najmniej zawodowe.
Cechy idealnej kosmetyczki
Istnieje pewien zestaw cech, który sprawia, że dana osoba może lepiej sprawdzić się w roli kosmetyczki. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to praca z klientem, dlatego też trzeba być osobą wzbudzającą zaufanie, cierpliwą, uprzejmą i przede wszystkim otwartą na innych. W przypadku kosmetyczek, które zajmują się także makijażem, wizażem czy stylizacją paznokci niezbędny wydaje się także dobry gust, poczucie estetyki, pewien zmysł plastyczny i zdolności manualne.
Kosmetyczka musi być chętna do ciągłej nauki. Jest to jeden z tych zawodów, w których technologia i preparaty są stale ulepszane i poprawiane, dlatego też osoby na tym stanowisku muszą wiedzieć o wszystkich nowościach i interesować się nimi. Uczestnictwo w kolejnych kursach i szkoleniach nie powinno być uznawane za karę. Należy mieć świadomość, że zawód ten polega także na stałym przyswajaniu nowej wiedzy.
Wymagania pracodawców
Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę w tym zawodzie można wywnioskować, że pracodawcy poszukują głównie osób z wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem na tym stanowisku. Ważne jest także posiadanie specjalistycznej wiedzy oraz certyfikaty ją potwierdzające.
Dodatkowo kosmetyczka powinna być również zmotywowana, profesjonalna, zaangażowana, kreatywna, sumienna, otwarta na klientów, kulturalna, odpowiedzialna, dobrze organizująca swoją pracę i dbająca o czystość w miejscu pracy, dyspozycyjna, uśmiechnięta, z wyczuciem estetyki i zdolnościami manualnymi oraz komunikatywna.
Kosmetyczka musi posiadać odpowiednią wiedzę i stale ją doszkalać. Wykonując zabiegi, musi jak najlepiej zadbać o swojego klienta, jest bowiem odpowiedzialna za wszelkie błędy. Klient zaufa tylko takiej osobie, która naprawdę jest profesjonalna, potrafi doskonale ocenić kondycję skóry i umiejętności. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód, muszą być zorientowane na osoby, które korzystają z ich usług i gotowe na ciągłe szkolenia czy kursy, które pozwolą im być jak najlepszymi w swojej dziedzinie.
Osoby na tym stanowisku spełniają szereg funkcji, które wymagają skupienia i sumienności. Wbrew krążącym stereotypom, nie chodzi jedynie o przyklejenie komuś tipsów czy nałożenie podkładu. Dlatego też wszystkie osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, muszą mieć świadomość, że czeka ich ogrom pracy. Z tego też powodu z pewnością najłatwiej będzie osobom, dla których wszelkie czynności związane z tą pracą są przede wszystkim pasją i przyjemnością.