Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia inżynier ds jakości?

W laboratoriach, halach produkcyjnych, fabrykach czy po prostu w biurach mogą pracować inżynierowie ds. jakości. Czym się zajmują? Jaki jest zakres ich zadań? Czego wymagają pracodawcy od osób na takim stanowisku? Ile zarabia inżynier ds jakości? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się inżynier ds jakości?

Inżynier ds. jakości ma za zadanie kontrolować etapy procesu produkcyjnego. Jego praca polega na zapobieganiu powstawania produktów, które są złej jakości. Przedsiębiorcy powinni starać się, aby ich produkt był jak najlepiej dostosowany do odbiorcy. Oprócz działalności na podstawie norm czy patentów, firmy powinny posiadać wytyczne związane z każdym etapem produkcji. Ich przygotowaniem powinien zajmować się właśnie inżynier ds jakości. 

Taki stworzony system powinien być należycie udokumentowany – przygotowanie dokumentacji także leży w obowiązkach inżyniera ds. jakości. Czuwa więc od nad tym, by wytyczne były brane pod uwagę i wszystko przebiegało zgodnie z planem. Jeśli okazuje się, że tak nie jest i na którymś etapie produkcji występują błędy, powinien zaproponować zmiany i czuwać nad ich wprowadzeniem.

Inżynier ds jakości sprawdza również dostarczane materiały czy półprodukty, z których powstaje finalny produkt. Osoba na tym stanowisku musi dokonywać również analizy wszelkich bieżących problemów, rozwiązywać je i starać się im zapobiegać. Przedstawiciele tego zawodu przeprowadzają również związane z jakością warsztaty dla pracowników.

Jaki powinien być specjalista ds jakości?

Jak można wywnioskować z powyższego, inżynier ds. jakości to stanowisko bardzo odpowiedzialne i wymagające. Dlatego też można wyróżnić szereg cech, które zwiększają predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Z całą pewnością osoba na tym stanowisku powinna być nastawiona na stałą naukę – konieczne jest bycie na bieżąco z branżą, dbać o aktualność swojej wiedzy, uczestniczyć w szkoleniach itd. Wykształcenie kierunkowe jest bardzo ważne, jednak nie jest tak, że wiedza wyniesiona ze szkoły jest wystarczająca.

Przedstawiciel tego zawodu powinien być komunikatywny – współpracuje z innymi ludźmi, jego wypowiedzi powinny być więc zrozumiałe i jasne dla wszystkich.

Niezbędna jest również spostrzegawczość i skrupulatność. Inżynier ds jakości musi widzieć, że coś nie działa tak, jak powinno, zauważać problemy i potrafić na nie reagować.

Przydatna będzie również umiejętność pracy w stresujących sytuacjach i szybkość w podejmowaniu decyzji.

Gdzie może pracować inżynier ds jakości?

Wspominaliśmy już, że inżynier ds jakości może wykonywać swój zawód w wielu lokalizacjach. Często pracuje w miejscach produkcji – halach, magazynach czy fabrykach. Zdarza się też, że jest pracownikiem biurowym i tam wykonuje większość swoich obowiązków. Tak naprawdę specjalista ten może pracować w każdej firmie, która coś produkuje.

Ile zarabia inżynier ds jakości?

Interesującą kwestią jest również to, ile zarabia inżynier ds jakości. Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą ok. 6 210 złotych brutto. 25% najlepiej zarabiających specjalistów ds. jakości otrzymuje wynagrodzenie o wysokości 7 780 złotych brutto i więcej.

Zarobki inżyniera ds jakości w podziale na wybrane województwa zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Województwo

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto

Mazowieckie

6830 zł

Dolnośląskie

6 730 zł

Małopolskie

6 730 zł

Zachodniopomorskie

6 630 zł

Śląskie

6 320 zł

Lubuskie

6 240 zł

Pomorskie

6 000 zł

Podkarpackie

5 770 zł

Łódzkie

5750 zł

Opolskie

5 510 zł

Według raportu najlepiej zarabiają inżynierowie ds jakości pracujący w Krakowie, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. Oczywiście to ile zarabia inżynier ds jakości zależne jest również od doświadczenia i stanowiska jakie zajmuje dana osoba.

Aby ustalić jakie wynagrodzenie otrzymuje się na danym stanowisku na rękę należy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Czego wymagają pracodawcy?

Jak już wspominaliśmy, stanowisko inżyniera ds jakości jest odpowiedzialne, dlatego też pracodawcy stawiają wysokie wymagania.

Najczęściej wymagane jest wykształcenie kierunkowe (często wyższe), a także zainteresowanie branżą. Od osoby na tym stanowisku wymagana jest także, z oczywistych względów, spostrzegawczość i skrupulatność. Taki pracownik powinien mieć także podzielną uwagę, potrafić analizować i wyciągać wnioski, szybko podejmować decyzje. Przydadzą się również pokłady cierpliwości.

W ogłoszeniach o pracę można również zauważyć, że dobrze widziana jest znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe, znajomość metod i narzędzi jakościowych i metod rozwiązywania problemów czy umiejętność obsługi narzędzi pomiarowych.

Inżynier ds jakości to wymagające zajęcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować i ciągle zdobywać nową wiedzę. Dlatego też wymagania są dość wysokie, jednak zazwyczaj pracownicy są sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę.