Poradnik Pracownika

Urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego

Od marca 2016 r. do września 2018 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Pierwszego dnia pracy chciałabym złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie zaległego urlopu. Kiedy rozpoczynałam urlop wychowawczy w 2016 roku, miałam za ten rok naliczony wymiar w pełnej wysokości 26 dni (nie wykorzystałam ani jednego). Chciałabym wiedzieć, czy tak samo oblicza się urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego?

Ewa, Trzebnica

 

Na początku należy zaznaczyć, że za czas urlopu wychowawczego pracownik nie zachowuje prawa do urlopu wypoczynkowego, tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Zgodnie z art. 1552 Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego trwającego przez co najmniej miesiąc nalicza się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Odpowiadając na pytanie, urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego będzie naliczony w następujący sposób:

26 dni / 12 miesięcy (rok kalendarzowy) x 4 miesiące (wrzesień-grudzień 2018) = 8,67 dni

Jako że urlop zawsze zaokrąglamy w górę na korzyść pracownika, po powrocie z urlopu wychowawczego będzie Pani przysługiwało 9 dni za 2018 rok. Do tego oczywiście należy doliczyć urlop zaległy za 2016 rok (26 dni). Przy czym warto podkreślić, że za 2017 rok urlop nie przysługuje (cały rok przebywała Pani na wychowawczym).