Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki inżyniera lotnictwa. Jak nim zostać?

Inżynierowie z branży lotniczej pracują głównie przy projektowaniu lub budowie samolotów, pocisków, statków kosmicznych lub systemów obrony narodowej. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca na stanowisku inżyniera lotnictwa, ile można zarobić w tym zawodzie, oraz jakie wymagania należy spełniać, aby zostać zatrudnionym.

Praca inżyniera lotnictwa

Inżynier lotnictwa bywa nazywany także inżynierem obsługi technicznej statku powietrznego. Jest to osoba, która odpowiada za zdatność statku powietrznego do lotu. W zależności od kraju, w którym pracuje, musi on przestrzegać innych przepisów prawa, jednak umiejętności, jakich wymaga się od osób zatrudnianych na tym stanowisku, są niemalże identyczne. Jakie są główne obowiązki inżyniera lotnictwa? Zalicza się do nich przede wszystkim: kierowanie projektowaniem, i koordynację produkcji oraz testowanie produktów lotniczych i kosmicznych; ustalenie czy zaproponowane projekty doprowadzą do realizacji w pełni bezpiecznych operacji; zapewnienie, że stworzone projekty spełniają standardy jakości; cena propozycji projektów w celu ustalenia, czy są technicznie i finansowo wykonalne; dokonywanie oceny projektów ze zgodnością produktów z zasadami inżynierii; opracowanie kryteriów akceptacji metod projektowania, a także standardów jakości oraz kontrola wadliwych lub uszkodzonych produktów, aby możliwe było zlokalizowanie źródła problemu i jak najszybsze pozbycie się go.

Zarobki inżyniera lotnictwa

W każdym zawodzie bardzo ważna jest kwestia wynagrodzenia otrzymywanego za wykonywaną pracę. Jakie pensje otrzymują inżynierowie lotnictwa? Szacuje się, że średnie miesięczne wynagrodzenie osoby pracującej na tym stanowisku wynosi 6300 złotych brutto. Oznacza to, że co drugi pracownik otrzymuje pensję z przedziału 4900-9100 złotych. Około 1/4 wszystkich pracowników to natomiast osoby, które zarabiają mniej niż 4900 złotych brutto, a pozostałe 25% to inżynierowie lotnictwa, których wynagrodzenie jest wyższe niż 9100 złotych brutto w ciągu miesiąca. 

Jak zostać inżynierem lotnictwa?

Jeśli myślisz o tym, aby zostać inżynierem lotnictwa, to powinieneś udać się na studia związane z matematyką, naukami ścisłymi oraz inżynierią. Osoby zatrudniane na tym stanowisku muszą posiadać oczywiście niezbędne umiejętności, ale bardzo ważne jest także to, aby umieli sprawnie i szybko myśleć. Inżynier lotnictwa powinien posiadać także zdolność do skutecznego komunikowania się z innymi. Wymagania co do edukacji uzależnione są od kraju, w którym pracuje inżynier, jednak od większości osób wymaga się ukończenia certyfikowanego programu szkoleniowego. Szkolenia takie trwają zwykle wiele miesięcy, a podczas ich trwania przekazywana jest niezbędna wiedza na temat pracy inżyniera lotnictwa.

Myśląc o pracy na tym stanowisku, należy także spełnić wymagania dotyczące szkolenia w miejscu pracy. Po odbyciu wszystkich niezbędnych szkoleń i kursów inżynier lotnictwa otrzymuje licencję bez uprawnienia na typ. Jeśli chce on uzyskać szkolenie certyfikowane lub „typowe”, musi pomyślnie ukończyć dodatkowe szkolenie. Wszystkie rodzaje licencji obejmują różne kategorie: układy silnika, konstrukcje elektryczne, systemy radarowe, czy też układy śrubowe. Niektóre z tych kategorii mogą zostać dodatkowo podzielone - co pozwala na wyodrębnienie dodatkowych specjalizacji.