Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca jako przedstawiciel handlowy. Jak nim zostać?

Przedstawiciel handlowy to jeden z najpopularniejszych zawodów. Ze względu na fakt, że polega on na sprzedaży produktów lub usług, pozyskiwaniu nowych klientów, a także jest związany z niemalże każdą branżą, zapewnia wiele możliwości zatrudnienia. Jeśli poszukujesz szczegółowych informacji dot. pracy w tym charakterze, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy to osoba, której głównym zadaniem jest przekazywanie konkretnych informacji o przedsiębiorstwie (w oparciu o wykorzystaniem solidnych argumentów, dlaczego warto skorzystać z oferty) w celu pozyskania nowych klientów lub zwiększenia sprzedaży wybranych produktów. Następuje to zarówno poprzez rozmowy telefoniczne, jak i szkolenia, prezentacje czy uczestnictwo w targach branżowych i innych temu podobnych wydarzeniach. Jest on więc swego rodzaju łącznikiem pomiędzy firmą a potencjalnym klientem.

Oprócz obowiązków wymienionych powyżej, handlowiec zajmuje się również:

  • Poszukiwaniem nowych potencjalnych  klientów i nabywców, a także budowaniem oraz utrzymywaniem pozytywnych relacji z już istniejącymi;
  • Nadzorowaniem transakcji i sprzedaży dokonywanych drogą Internetową;
  • Sporządzaniem umów oraz ich nadzorowaniem;
  • Zapewnieniem klientom oczekiwanego budżetu oraz szacunkowego terminu dostawy towaru/realizacji usługi;
  • Rozwiązywanie problemów lub pojawiających się skarg;
  • Przeglądaniem, składaniem i pisaniem okresowych raportów sprzedaży i wydatków;
  • Śledzeniem zmian i trendów na rynku dot. konkretnej branży oraz śledzenie działań konkurencji. 

Przedstawiciel handlowy musi być osobą pewną siebie, o adaptacyjnej osobowości, która posiada umiejętność szybkiego uczenia się. Musi posiadać także silne wyjątkowe umiejętności personalne i komunikacyjne; umieć przeprowadzać negocjacje, szanować drugiego człowieka, a także być odpornym na stres i presję czasu. Dobry handlowiec powinien także wyróżniać się zaradnością, energicznością oraz wielozadaniowością. Chcąc pracować w tym charakterze należy też przygotować się na potrzebę częstych wyjazdów, ponieważ handlowcy często wykonują swoją pracę, np. na terenie danego województwa lub kilku miast.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Pomimo że praca przedstawiciela handlowego jest bardzo wymagająca, nie wymaga ona posiadania określonego wykształcenia czy kwalifikacji - najczęściej jest to indywidualnie określane przed przedsiębiorstwo. Głównym wymaganiem, jakie stawia większość firm je

st jednak doskonała znajomość branży, w której działa. Nie ulega więc wątpliwości, że sporym ułatwieniem w procesie rekrutacji jest doświadczenie zawodowe lub wykształcenie kierunkowe.

Zarobki przedstawiciela handlowego

W przypadku przedstawiciela handlowego, wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od województwa, branży, wielkości firmy oraz rodzaju jej kapitału (polski/zagraniczny). Według jednego z popularnych portali internetowych, w 2021 roku mediana wynosi 5150 zł brutto. Na najlepsze zarobki mogą liczyć pracownicy firm z branży medycznej, budowlanej, motoryzacyjnej, fotowoltaicznej, elektronicznej oraz z przemysłu maszynowego.