Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Karty multisport i bilety – czyli jakie benefity oferują pracodawcy?

W pracy spędzamy większość swojego dnia. Dlatego też chcemy czuć się w tym miejscu jak najlepiej i czerpać przyjemność z wykonywania swoich obowiązków. Cenimy sobie nie tylko dobre wynagrodzenie, lecz także atmosferę czy benefity. Często kiedy myślimy o tego typu motywatorach, do głowy przychodzą nam karty multisport, opieka medyczna czy bilety do kina. Jakie benefity oferują pracodawcy? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Benefity dostosowane do pracowników

Wielu z nas przeglądając ogłoszenia o pracę czy profile firm, zwraca uwagę na to, jakie benefity oferuje pracodawca. Dzięki nim przedsiębiorstwo zwiększa swoją atrakcyjność i zaangażowanie pracowników w wykonywane obowiązki, dlatego też przywiązujemy do nich wagę. 

Kiedy pracodawcy budują system motywacyjny w firmie, który w dużej mierze opiera się często na benefitach, muszą mieć świadomość tego, że powinien być on dopasowany do grupy pracowników. Zazwyczaj jego opracowaniem zajmują się osoby z działu HR, których zadaniem jest przekonanie się, co tak naprawdę zmotywowałoby pracowników do bardziej wytężonej pracy i większej identyfikacji z jej miejscem.

To bardzo ważne, aby benefity były dostosowane do pracowników – nie ma sensu oferowanie kart multisport, kiedy niemal nikt nie korzysta z siłowni czy basenów lub też na przykład zapewnianie biletów do kina, jeśli w biurze nie ma żadnego kinomaniaka. Pracownicy są różni i lubią co innego, jednak niemal zawsze można znaleźć takie benefity, które będą dopasowane do większości z nich i realnie będą wpływać na ich zaangażowanie w obowiązki.

Karty multisport, opieka medyczna i inne benefity

Warto wspomnieć o tym, jakie benefity możemy spotkać najczęściej w polskich firmach. Czym pracodawcy przyciągają pracowników?

 1. Prywatna opieka medyczna
  W bardzo wielu firmach pracownikom oferowana jest prywatna opieka medyczna. Ze względu na to, że publiczna służba zdrowia bywa problematyczna (długi czas oczekiwania na wizytę, kolejki itp.), pracownicy cenią sobie fakt prywatnej opieki. Dzięki temu dostęp do specjalisty jest znacznie ułatwiony. Nic więc dziwnego, że tak wiele firm ma ten benefit w swojej ofercie.

 2. Karty multisport
  Innym, bardzo popularnym benefitem są karty multisport – karty sportowe, na podstawie których możesz skorzystać z wielu miejsc oferujących aktywność fizyczną. To doskonały benefit dla osób, które w wolnym czasie lubią uprawiać sport, dbają o swoje zdrowie i kondycję. W dzisiejszych czasach odpowiednia dieta i ćwiczenia to nie tylko sposób na życie, lecz także rozwijający się trend, dlatego też wielu pracowników chętnie korzysta z karty multisport.

 3. Integracja zespołu
  W pracy bardzo ważna jest atmosfera i stosunki między pracownikami. Zazwyczaj spędzamy ze sobą wiele godzin, w związku z tym chcemy się lepiej poznać, lubić, dobrze współpracować. Jeśli chcemy zbudować zgrany zespół, warto spotykać się także poza pracą – dla wielu pracowników taka integracja to świetny benefit. Spędzamy wówczas wspólnie czas nie tylko w związku z pracą, nawiązujemy ciekawe relacje i odpoczywamy, a dodatkowo bardzo często mamy wiele wspólnych tematów. Integrację poza tym kończą się nie tylko na wspólnym wyjściu na kawę, lecz także obejmują wspólne wycieczki, aktywność sportową i inne atrakcje, które wielu przypadną do gustu. Lubiący się zespół lepiej ze sobą współpracuje.

 4. Gotowe posiłki
  W niektórych firmach benefitem jest zapewnianie pracownikom posiłków (na przykład jednego ciepłego posiłku dziennie, kanapek i owoców każdego dnia, zniżek do restauracji itp.). Dla wielu z nas to znaczne ułatwienie – nie musimy niczego przygotowywać w domu, nie wydajemy pieniędzy na zamówienie jedzenia, oszczędzamy czas i wiemy, że nawet jeśli zapomnimy przekąsek z domu, w firmie czeka na nas zawsze coś pysznego.

 5. Dofinansowanie urlopu
  Lubianym przez pracowników benefitem jest również dofinansowanie urlopów, czyli tak zwane wczasy pod gruszą. Zazwyczaj dofinansowanie zależy od wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo trzeba spełniać pewne wymagania, na przykład urlop powinien trwać minimum 14 dni kalendarzowych. Dla wielu osób jest to szansa na ciekawy wyjazd!

 6. Elastyczny czas pracy/Praca zdalna
  Pracownicy doceniają również możliwość elastycznego czasu pracy – istotny może być nawet fakt, że pracę można zaczynać w widełkach czasowych, np. od 7 do 11. Ranne ptaszki mogą zaczynać pracę z samego rana, a ci, którzy wolą pospać, spokojnie przychodzą dopiero koło południa. Poza tym benefitem bywa również możliwość pracy zdalnej – przydatna, kiedy na przykład źle się czujemy, musimy wyjechać, czekamy na ważną przesyłkę itp. 

 7. Szkolenia/Kursy/Nauka języków
  Wielu z nas ceni sobie rozwój, dlatego też możliwość udziału w szkoleniach i kursach jest doskonałym benefitem. Ważne by były one dopasowane do pracowników. Świetnym pomysłem jest również zapewnienie pracownikom bezpłatnych lekcji języka obcego – ich znajomość jest w końcu w dzisiejszych czasach niezwykle istotna.

 8. Komputer/telefon do prywatnego użytku
  Ciekawym benefitem jest również możliwość użytkowania prywatnego przez pracowników komputera czy telefonu służbowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu z nas.

Benefity są pożądane przez pracowników i nic w tym dziwnego – w końcu wpływają na atmosferę, zaangażowanie i atrakcyjność miejsca pracy. Dlatego też pracodawcy przywiązują do nich wagę i starają się, by były jak najlepiej dopasowane do grupy docelowej.