Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Blog - czy może Ci pomóc w znalezieniu pracy?

W naszym życiu zawodowym może nadejść moment, w którym uświadomimy sobie, czym naprawdę chcemy się zajmować. Niestety nie jest to zawsze związane z tym, gdzie obecnie pracujemy. Możemy również znać swoje powołanie już przed szukaniem pierwszego zatrudnienia, ale nie wiedzieć, gdzie znaleźć doświadczenie. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść nam blog. Możemy na nim opowiadać o swojej pasji, a jeśli naprawdę potraktujemy to poważnie, możemy stać się autorytetem i ekspertem dla dużej społeczności. Czy blog może pomóc w znalezieniu pracy? Jak najbardziej!

Jak blog może pomóc w znalezieniu pracy?

W dzisiejszych czasach blogów jest mnóstwo, a ich temat jest gorący. Niektóre z nich mają wątpliwą jakość, inne stały się pomysłem na doskonały biznes. Wielu ludziom blogowanie kojarzy się z ciągłym trzymaniem telefonu w dłoni, byciem online, robieniem selfie, wiecznymi zakupami i prezentami od firm. Oczywiście jest to duże uproszczenie. Dzięki wpisom możemy bowiem zyskać o wiele więcej, niż darmowe fanty.

Blog ma wiele zalet, o których warto pamiętać, kiedy chcemy rozpocząć swoją przygodę z pisaniem. Jak może on pomóc nam w znalezieniu pracy?

  1. Dzięki blogowaniu uczymy się systematyczności i organizacji - jeśli zależy nam na tym, by blogować profesjonalnie, musimy nauczyć się systematyczności i w natłoku zajęć znaleźć czas nie tylko na pisanie postów, lecz także kontakt z ich odbiorcami. Taka praca sprawi, że nie będziemy mieli problemu z organizacją swojej pracy, wykonywaniem zadań o czasie i z planowaniem.

  2. Blog pozwala nam poznać media społecznościowe - to oczywiste, że nie chcemy pisać dla siebie, w związku z tym staramy się jak najlepiej wypromować swój blog. Nie wystarczy link na Facebooku, musimy poznać więcej technik, przyjrzeć się mediom społecznościowym od zupełnie innej strony, niż to robiliśmy dotychczas. Pamiętajmy, że powinniśmy stawiać na skuteczną promocję i zapomnieć o bezmyślnym spamie.

  3. Dzięki blogowaniu poznajemy działanie programów - blog to nie tylko tekst. Często jest on uzupełniany zdjęciami, grafikami, infografikami itp. W związku z tym blogerzy są niejako zmuszeni do zapoznania się z programami, dzięki którym wszystko będzie wyglądało profesjonalnie i będzie świetnej jakości. Można więc zyskać umiejętności obsługi mnóstwa programów, o których bez blogowania nie mielibyśmy pojęcia.

  4. Profesjonalne podejście jest kluczem do zdobywania umiejętności - często blog zawiera autorskie zdjęcia bądź filmy. W związku z tym blogerzy mają stały kontakt z aparatami, kamerami i innymi sprzętami ułatwiającymi i umożliwiającymi te zadania. Nowości technologiczne nie przerażają ich - wręcz przeciwnie, chcą je poznać, aby polepszyć jakość swojej pracy.

  5. Blogowanie zwiększa pewność siebie - niejednemu z nas brakuje pewności siebie. Teoretycznie coś potrafimy, praktycznie ciągle mamy wątpliwości. Jeśli odważymy się na pokazanie umiejętności na blogu, może okazać się, że tak naprawdę wykonujemy ogrom świetnej pracy. Większa pewność siebie pomaga w szukaniu pracy, sprawia, że pewniej mówimy o swoich umiejętnościach.

  6. Blogowanie uczy budowania społeczności - jeśli będziemy dobrzy w tym, co tworzymy i będziemy przekazywać ciekawe treści, z pewnością uda nam się zgromadzić wokół siebie i swojej strony społeczność, która będzie świadczyć o naszej sile. Taka grupa ludzi, która jest z tobą i wspiera cię, może się w przyszłości stać wiernym klientem, jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie działalności np. o sprzedaż.

  7. Blog pomaga w zawarciu znajomości - czy tego chcemy, czy nie, znajomości są ważne w każdej branży. Nie chodzi tutaj oczywiście o poznawanie ludzi tylko dlatego, że ktoś może coś dla nas załatwić, jednak siłą rzeczy nawiązując kontakty, zyskujemy w swoim gronie osoby, które mogą nam pomóc czy które po prostu będą o nas pamiętać, szukając specjalisty w naszej dziedzinie.

  8. Blogowanie pozwala na zdobycie umiejętności kontaktu z firmami - blogerzy, którzy są ciekawi dla reklamodawców, codziennie odbierają wiele maili z propozycją współpracy. Blogowanie sprawi, że uczymy się kontaktu z przedsiębiorcami, agencjami, poznajemy rynek, uczymy się odmawiać i rozmawiać. To bardzo ważna umiejętność.

  9. Dzięki blogowaniu ćwiczysz pisanie i poprawność - poprawne wypowiadanie się jest niezwykle istotne w kontaktach biznesowych. Im więcej piszesz, tym lepszy staje się twój styl. Poza tym, jeśli chcesz być profesjonalistą, musisz również zwrócić uwagę na poprawność. Uczysz się więcej, wiesz więcej i wszystko staje się płynniejsze.

Jak widać, blog może nam pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Dzięki niemu możemy bowiem zdobyć wiele umiejętności, poszerzać swoją wiedzę, rozwijać pasję. Daje nam możliwość poznania wielu ludzi z branży, współpracy z markami, uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach. To wszystko pomaga również w budowaniu pewności siebie. Nie da się też ukryć, że profesjonalnie prowadzony blog w tych czasach również może być źródłem zarobków.

O czym pamiętać, zakładając blog?

Zbudowanie doświadczenia za pomocą bloga wydaje się bardzo kuszące. Właściwie nie musimy wychodzić z domu, poszerzamy wiedzę, a przy odrobinie szczęścia i dużej ilości pracy możemy jeszcze na tym zarobić.

Pamiętajmy jednak o jednym: samo założenie bloga i umieszczenie wpisów nie jest gwarancją sukcesu. Do sprawy trzeba podejść poważnie i pamiętać, że mimo trudnych początków trzeba stale stawiać na profesjonalizm. Budowanie społeczności i zaufania odbiorców może trwać nawet rok lub dłużej! Dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że jest to dobre rozwiązanie, jednak nie należy do najłatwiejszych.

Zakładając blog, nie liczmy na wielkie zarobki, prezenty i wycieczki po świecie. Przede wszystkim skupmy się na wartościowej treści, która pokaże potencjalnemu pracodawcy, że naprawdę wiemy, o czym mówimy.